Pribylina: Klenot liptovského regiónu
Liptov patrí k najkrajším regiónom Slovenska a dokáže očariť tak svojou krásnou prírodou, ako aj pútavou históriou, originálnymi zvykmi, tradíciami a kultúrou. Je tiež bohatý na najrôznejšie turistické atrakcie, či už dávate prednosť adrenalínu alebo oddychu. Za jeden z menej známych ale napriek tomu zaujímavých klenotov Liptova možno považovať aj obec Pribylinu, ktorú by sme Vám teraz radi bližšie predstavili.
Základné informácie o obci
Na mieste, kde sa Ráčkov potok vlieva do rieky Belá, v obklopení malebnej prírody a vrchov Západných Tatier stojí už niekoľko storočí obec Pribylina. Dnes žije v tejto obci žilinského kraja a okresu Liptovský Mikuláš vyše 1360 obyvateľov a do jej územia spadá aj priľahlá osada Podbanské. V rokoch 1913 - 1920 v Pribyline pôsobil ako kňaz obľúbený slovenský básnik Martin Rázus. O pôvode mena obce panujú viaceré dohady, podľa niektorých je odvodená od slova “bylina”, podľa iných zas od pôvodného mena rieky Belá, “Biala”. Podľa práce prof. Jána Stanislava “Liptovské nárečia” pomenovanie Pribyliny však vychádza z nárečového slova “priby”, ktorým sa zvykli označovať noví osadníci.
Námestie v centre Pribyliny prešlo v posledným rokoch kompletnou rekonštrukciou, v rámci ktorej sa vybudovali aj nové oddychové zóny určené tak pre obyvateľov Pribyliny, ako aj turistov. Tí majú možnosť navštíviť v Pribyline viaceré pamiatky, ku ktorým patrí neorománsky Evanjelický kostol a Rímskokatolícky kostol Sv. Kataríny Aleksandrinskej, prestavaný v neogotickom štýle na základoch pochádzajúcich zo začiatku 17. storočia. V Pribyline možno nájsť tiež baptistickú modlitebňu a pomník postavený pri príležitosti 20. výročia vzniku Slovenského národného povstania, ktorým si obec pripomína padlých bojovníkov druhej svetovej vojny. Kultúru obce zachováva a prezentuje ochotnícky divadelný súbor Klások: Kolektív Ľudí A Schopných Organizátorov Kultúry.
Ak popri spoznávaní Pribyliny a jej okolia vyhladnete, odporúčame vybrať sa napríklad do reštaurácie penziónu Tempo Tatry. Patrí totiž k najobľúbenejším reštauráciám celého liptovského regiónu, o čom svedčí aj fakt, že získala ocenenie Liptovskej Hviezdy.
Múzeum liptovskej dediny
Turisticky najvýznamnejšou pamiatkou obce je bezpochyby Múzeum liptovskej dediny, ležiace za Pribylinou v smere na Podbanské. Spôsobom, akým sú v ňom jednotlivé stavby rozmiestnené je múzeum skutočne unikátne a je jednou z najvýznamnejších ukážok historického a kultúrneho dedičstva Liptova. Jadro tohto ľudového skanzenu tvoria obytné a hospodárske obydlia roľníkov a remeselníkov postavené z dreva a dva kamenné monumenty, pozostatky ešte z čias stredoveku. V areáli Múzea liptovskej dediny má vlastnú expozíciu aj Považská lesná železnica, ktorá približuje spôsoby lesnej komunikácie v údolí Čierneho Váhu v minulosti.
Skanzen Vám predstaví aj najstaršie zemianske sídlo regiónu, kaštieľ z Parížoviec postavený v období medzi gotikou a renesanciou. V areáli liptovského skanzenu si možno tiež pozrieť zachovanú základnú školu z Valaskej Dubovej, či tradičné včelie úle, súčasť ovocného sadu.
Obec Liptovská Mara dnes už na svojom pôvodnom mieste, kde sa pár desaťročí rozprestiera rovnomenná vodná nádrž, neexistuje. Podarilo sa však z nej ako aj z desiatich ďalších zatopených obcí preniesť a zachovať viaceré pamiatky, ktoré sa prezentujú práve v pribylinskom múzeu. K nim patrí v prvom rade kostol Panny Márie postavený na románskych základoch v časoch rannej gotiky. Nástenné maľby kostola pochádzajúce z 14. a 15. storočia sú vskutku obdivuhodné.
Okrem architektúry je Múzeum liptovskej dediny v Pribyline, najmladšie múzeum v prírode na Slovensku, zaujímavé aj chovom huculských koní a ďalších domácich zvierat. V letnej sezóne predvádza svojim návštevníkom rôzne ľudové remeslá a je aj miestom konania rôznych pútavých akcií, ako je Ovčiarska nedeľa koncom mája, Nedeľa rodákov v júli či Poďakovanie za úrodu v priebehu októbra. Priestory múzea si tiež zahrali vo viacerých filmoch, v roku 2008 napríklad v príbehu Bathory Juraja Jakubiska.
Športové a turistické možnosti Pribyliny a blízkeho okolia
Pre turistov je Pribylina atraktívna aj vďaka množstvu športových aktivít, ktoré ponúka. Wellness hotel Grand Hotel Permon napríklad ponúka pohyb, zábavu aj relax vo svojich piatich svetoch: bazénový Aqua Paradise, detský Kid´s Paradise, Spa Paradise so svojou ponukou masáží a zábalov, Beauty Paradise so starostlivosťou o tvár alebo celé telo a napokon Sauna Paradise, v ktorom sa môžete nechať podrobiť mnohým oddychovým procedúram. K obľúbeným patrí napríklad Rímsky parný kúpeľ, Tatranská sprcha, Eukalyptová inhalácia či Pstruhový kúpeľ.
Samotná obec disponuje aj futbalovým oddielom a klubom turistov a lyžiarov. V Podbanskom leží totiž aj lyžiarske stredisko s tromi lyžiarskymi vlekmi, požičovňou a školou lyžovania. Obec Pribylina je zároveň výborným štartovacím miestom aj pre všetkých milovníkov splavovania, ktorí sa odvážia na raft rieky Belá až po ústie Váhu pod Liptovským Hrádkom.
V blízkosti Pribyliny sa možno tiež vydať na viaceré pešie a cyklistické túry, či už dáte prednosť Západným Tatrám (Račkova dolina, Jamnická dolina, Na Bystrú, Na Jakubinu), Vysokým Tatrám (Cyklotúra cesta slobody) alebo toku Váhu po náučnom chodníku vedúcom z Liptovského Jána. Priaznivci spoznávania prírodných krás sa môžu vydať aj do arboréta v neďalekom Liptovskom Hrádku. Pribylina poskytuje v neposlednom rade pôsobivý výhľad na majestátny Kriváň a prechádzku po jej okolí si možno v sezóne spríjemniť aj zberom mnohých lesným plodov či húb.