Prečo by sme sa mali v lete rekreovať na Slovensku?
Krátka alebo dlhšia dovolenka na našom území je ešte vždy v úzadí žiadaných prímorských letovísk západnej a južnej Európy alebo v ďalekých ázijských a amerických destináciach. Najmä lepšie zarábajúci Slováci tam jednoducho chcú ísť a nezaujímajú sa o naše atraktívne miesta, hoci v mnohých prípadoch sú z kultúrno - historického i prírodného hľadiska hodnotnejšie, dostupnejšie a bezpečnejšie. K nemenej dôležitým faktom však je, že sú na našom území, v našej zemepisnej šírke, v zdravom a pre Slovákov v prirodzenom prostredí.
Dá sa teda povedať, že pobyt v slovenskom prírodnom prostredí, najmä v horskom alebo podhorskom, pri vodnej ploche, na vidieku je pre Slováka omnoho zdravší, než pobyt pri mori. Slovenskí klienti radi kritizujú úroveň našich základných (strava, ubytovanie, doprava) i doplnkových služieb (možnosti na športovo - rekreačné aktivity, bazény, animačné služby, kultúrno - spoločenské podujatia) a radi ich porovnávajú so zahraničím. Neuvedomujú si často, že úroveň služieb cestovného ruchu a rovnováha ceny a kvality sa dlhodobo tvorí. Výhovorky sú väčšinou len čiastočne pravdivé. Kritika úrovne služieb v cestovnom ruchu je pritom veľmi dôležitá a je zároveň hnacím motorom.
Hlavnou prekážkou rýchlejšieho rozvoja základných a doplnkových služieb v našom cestovnom ruchu je úroveň myslenia väčšiny pracovníkov cestovného ruchu. Zmena myslenia po období štátneho vlastníctva výrobných prostriedkov a neexistencie súkromného sektora, je proces desiatok rokov. Musíme byť preto trpezliví a pomôcť každý zo svojej pozície. Najlepším spôsobom je ak sa každý nespokojný klient ozve a povie s čím bol nespokojný. Ak teda nahnevá hosťa v reštaurácií dlhé čakanie na jedlo, alebo je nezdvorilá pracovníčka recepcie, nech to oznámi vedúcemu. Len týmto spôsobom môžeme urýchliť zvyšovanie kvality a atraktívnosť nášho cestovného ruchu.
V mnohých regiónoch cestovného ruchu dnes pôsobia oblastné organizácie cestovného ruchu, ktorých hlavnou úlohou je marketingom oživiť, skvalitniť a rozšíriť služby. Cestovný ruch na Slovensku by sa mal skutočne zlepšiť. Väčšina zainteresovaných tomu verí a čakáme ako sa to odrazí na príjmoch a účasti na domácom a zahraničnom cestovnom ruchu.
Čo poradiť Slovákom, ktorí by chceli dovolenkovať doma alebo sú aspoň čiastočne náchylní oddýchnuť si na Slovensku?
Najlepší oddych v lete je horskom a podhorskom prostredí, alebo pri vodnej ploche. Deväť národných parkov ponúka skutočnú pastvu pre oči, srdce i ducha. Všade je zdravý a príjemný vzduch, ihličnaté a listnaté stromy, chodníky, kaňony, vodopády, tiesňavy a mnoho značených turistických chodníkov i cyklotrás. Chôdza po chodníku horskej tráve, sedenie na machu pod mohutným smrekom, opieranie sa alebo objímanie bukov, dubov, hrabov, borovíc a jedličiek prináša človeku dobrú energiu, upokojenie a životný optimizmus. Ľudia pri takýchto situáciach len neskoro zistia koľko osožného a vznešeného môžu získať hneď a zadarmo pre svoje telo a ducha.
Letnú sezónu by mali návštevníci stráviť najmä v prírodnom prostredí alebo pri vodnej ploche. Pozrieť sa na kultúrno - historické pamiatky je však tiež súčasťou letnej ponuky väčšiny stredísk a regiónov cestovného ruchu. Neobyčajnou výhodou ponuky cestovného ruchu u nás je skutočnosť, že kultúrno - historické pamiatky sú relatívne blízko známych a navštevovaných prírodných lokalít. Ideálnym na leto je preto kombinácia pobytu v prírode s návštevou kultúrno - historického zariadenia.
Možnosti takýchto pobytov sú najmä na strednom a východnom Slovensku. Návšteva Národných parkov Veľká Fatra a Malá Fatra sa môže vhodne skombinovať s prehliadkou Budatinskeho zámku (v Žiline), Hradu Strečno, liečebných kúpeľoch v Rajeckých Tepliciach, termálneho kúpaliska v Rajci, Pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry v Čičmanoch alebo Skanzenu ľudovej architektúry v Martine alebo liečebných kúpeľoch v Turčianskych Tepliciach. Okrem toho sa nachádza v Horno - považskom a Turčianskom regióne aj mnoho zaujímavých kultúrno - spoločenských a športových podujatí, výstav, festivalov, dní obcí a miest a podobne. Nemenej zaujímavá je aj história jednotlivých miest, obcí, historických objektov a osobností, ktorí tu pôsobili.
Podobné podmienky a vzácne produkty sú aj v Banskobystrickom a Horehronskom regióne. Sto kilometrov dlhý hrebeň Národného parku Nízke Tatry ponúka vynikajúce podmienky na oddych v horskom a podhorskom prostredí od Banskej Bystrice až po Telgárt, resp. ďalší Národný park Slovenský Raj. Nachádza sa tu päť kvapľových a jedna ľadová jaskyňa, mnoho prírodných pamiatok a prírodných rezervácií, salašov s čerstvou žinčicou, ovčím syrom a oštiepkami. Súčasťou ponuky je aj hustá sieť značených turistických chodníkov, cyklotrás, pôsobivé vidiecke sídla, ranče, farmy, technické pamiatky, lesnícky skanzen, úzko - koľajová železnička a niekoľko múzeí. V letnom období sa koná aj v týchto regiónoch mnoho kultúrno - spoločenských a športových podujatí, festivalov, dní obcí a miest a podobne.
Ponuka základných a doplnkových služieb cestovného ruchu aj tu postupne nadobúda vyššiu kvalitu, pribúdajú nové zaujímavé rekreačné aktivity, animačné služby a zábavné podujatia. Skvalitňuje sa najmä ponuka ubytovania na súkromí, v penziónoch a hoteloch nižších tried. Zlepšuje sa aj okolie a bezpečnosť ubytovacích zariadení. Skultúrňujú sa parkoviská, priestorové značenie a informovanosť o ponuke zaujímavosti v blízkom okolí.
Začiatok letnej sezóny je skúškou pre podnikateľov, ale aj pre miestne a regionálne združenia cestovného ruchu. Mali by sa pred klientmi vytiahnuť s novou alebo inovovanou ponukou doplnkových služieb a podujatí. Pochváliť sa novým šatom, atraktívnym programom, balíčkami a cenovými bonusmi. K najťaživejším nedostatkom nášho cestovného ruchu patrí málo priateľskosti pracovníkov prvého kontaktu. Som presvedčený, že aj v tejto oblasti sa postupne zlepšujeme.