Kam s deťmi: Po Vysokých Tatrách aj s menšími deťmi
Naše najvyššie pohorie Vysoké Tatry ponúka množstvo turistických trás a atrakcií, pričom v letných mesiacoch je vyhľadávané predovšetkým za účelom pešej turistiky. Niektoré z trás sú však fyzicky, dĺžkovo a časovo náročnejšie než iné a vhodné skôr pre aktívnych turistov s dostatočnou fyzickou kondíciou. Ak však túžite čaro slovenských veľhôr priblížiť aj svojim deťom mladšieho veku, stále máte viaceré možnosti kam sa s nimi vydať. Predstavíme vám niekoľko tipov na túry, ktoré vaše deti príliš nevyčerpajú a napriek tomu so sebou prinesú zaujímavé zážitky, krásne panorámy a pohyb na čerstvom vzduchu.
Vyhľadávané Skalnaté pleso sa rozprestiera v nadmorskej výške 1751 metrov nad morom a je veľmi ľahko dostupné lanovkou vedúcou z Tatranskej Lomnice. Okrem stanice lanovky disponuje tiež plne vybaveným gastrom a terasou, poskytujúcou úžasný výhľad na majestátnosť pod vami, ale aj okolo vás. Na brehu Skalnatého plesa stojí v priestoroch dnes už nefungujúcej visutej lanovky a súčasne kultúrnej pamiatky Wiesner aj Galéria Encián, najvyššie položená galéria v celej Strednej Európe. Prostredníctvom ďalšej lanovky sa ľahko možno dostať zo Skalnatého plesa aj na druhý najvyšší vrch Slovenska, Lomnický štít (2634 m n. m.). Z toho možno dovidieť ešte ďalej, cez Belianske Tatry až do Poľska. Neodmysliteľnou súčasťou Lomničáku je aj meteorologická stanica a pred niekoľkými rokmi tu bola zriadená aj prírodná botanická záhrada. Aj okolo samotného Skalnatého plesa vedie chodník, po ktorom spoznáte krásy tohto horského jazera detailne z každej strany. Keď sa po dostatočnom obdivovaní prírodných scenérií rozhodnete vrátiť späť, môžete sa vydať do Tatranskej Lomnice buď lanovkou alebo po jednom z viacerých, nenáročných chodníkov vedúcich výhradne dolu kopcom. Môžete si zvoliť napríklad cestu po modrej značke, ktorá vás prevedie cez sedlo pod Malou Svišťovkou na medzistanicu lanovky Štart a odtiaľ po zelenej až k spodnej stanici. Červená značka smerujúca na juh vás povedie k Lomnickej vyhliadke, z ktorej sa možno kochať pohľadom na Malú a Veľkú Studenú dolinu či Slavkovský štít. Táto trasa následne prechádza lesom neďaleko Zamkovského chaty až na poľanu Kamzík. Na tej si možno zvoliť červenú líneu v smere na Hrebienok alebo modrú od Prostredného vodopádu až do Tatranskej Lomnice.
> Chcem navštíviť Skalnaté pleso <
2. K vodopádom Studeného potoka
Nádherný vodopádový komplex patrí k najvyhľadávanejším letným cieľom v Tatrách, je veľmi fotogenický a dostať sa k nemu nie náročné ani vám nezaberie veľa času približne len 2 - 3 hodiny. Cesta sa začína v Starom Smokovci, z ktorého vás zubačka vyvezie na Hrebienok a odtiaľ zvolíte túru po červenej značke. Táto trasa vedie k známej Zamkovského chate a prechádza tiež okolo Rainerovej chaty, v ktorej sa nachádza expozícia tatranských nosičov; až vás napokon dovedie k samotným vodopádom. Kaskádovitý systém vodopádov Studeného potoka zahŕňa viaceré vodopády, na hornom úseku sa napríklad nachádza Obrovský vodopád, ktorý najlepšie možno obdivovať z mosta na Tatranskej magistrále. Pôsobivé a krásne sú aj ďalšie kaskády ako Malý vodopád, Skrytý vodopád, Veľký vodopád, či menej známy lesom tečúci Trojitý vodopád. Od Zamkovského chaty sa možno vydať po zelenej trase okolo Téryho chaty a do Javorovej doliny, pre výlet s deťmi je však vhodnejšia červená smerujúca k Lomnickej vyhliadke alebo tá istá, ktorou ste predtým prišli. Keďže však už pôjdete dolu kopcom, nemusíte sa vracať zubačkou z Hrebienku, pokojne si môžete zvoliť aj žltú značku popri Studenom potoku až do Tatranskej Lesnej. Na tejto ceste leží aj Dlhý vodopád a to pri Bilíkovej chate na Hrebienku.
> Chcem navštíviť vodopády Studeného potoka <
Vodopád Skok, ktorého voda dopadá na zem z výšky 25 metrov, patrí tiež k obľúbeným tatranským cieľom a je zrejme najznámejším vodopádom Vysokých Tatier. Dovedie vás k nemu cesta začínajúca sa na Štrbskom plese, konkrétne na konečnej stanici tunajšej horskej železnice. Túto trasu bez problémov zvládnu aj menšie deti približne za 3 hodiny, pričom túra prechádza cez Mlynickú dolinu smerom na sever cez les až po skalnú morénu, po ktorej vodopád Skok steká. Popri vodopáde sa v prípade záujmu dá vystúpať z ľavej strany k maličkému plesu, ktoré nad Skokom leží a príznačne sa volá Pleso nad Skokom (1801 metrov nad morom).
> Chcem navštíviť vodopád Skok <
Zelené pleso vďaka jedinečnej farbe jeho vodnej hladiny nepochybne možno zaradiť k najkrajším plesám v Tatrách. Rozprestiera sa v kotline pod severnou stranou Kežmarského štítu. Pre deti staršie ako desať rokov sa môže stať ideálnym cieľom zaujímavého výletu, ktorého začiatok leží pri Skalnatom plese a od neho po Tatranskej magistrále označenej červenou farbou. Trasa ďalej prechádza popod Svišťovku cez Veľkú Svišťovku a Nemecký rebrík až k Zelenému plesu. Keďže tento zostup je trochu ostrejší, môžete ale dať prednosť aj inej trase, síce dlhšej, ale zároveň aj miernejšej. Tá sa začína pri autobusovej zastávke pomenovanej Biela voda a natrafíte na ňu, ak sa autobusom vyberiete z Tatranskej Lomnice smerom do Tatranskej Kotliny a Ždiaru. Od tejto zástavky budete po žlto značenej ceste prechádzať cez údolie Kežmarskej Bielej Vody k Šalviovému prameňu a popri Zelenom potoku až ku Chate pri Zelenom plese a samotnému Zelenému plesu. Spiatočná cesta je možná buď po tej istej trase alebo po červenej k Veľkému Bielemu plesu a neskôr po modrej na Tatranské Maliare, z ktorých sa možno dostať naspäť do Tatranskej Lomnice buď autobusom alebo pešo po chodníku popri ceste.
> Chcem navštíviť Zelené pleso <
Najdlhšia ľadovcová dolina, ktorú v Tatrách nájdete, ponúka viaceré krásne miesta na obdivovanie a hoci je prechádzka po nej už dlhšou túrou, stále nie je až tak náročnou, veľká časť trasy totiž prechádza rovinou. Pre spoznanie Bielovodskej doliny by ste sa mali vydať do Lysej Poľany na hraniciach s Poľskou republikou. Tunajšie rázcestie vedie jedným smerom do mesta Zakopane a druhým cez Bielovodskú dolinu k horskej lúke Poľana pod Vysokou. Podobný výlet sprevádza len pozvoľné stúpanie a uvidíte počas neho tak doliny slovenskej strany Tatier, ako aj dolinu Rybiego potoka a pleso Morské oko na poľskej strane. Pokiaľ si myslíte, že vaše deti zvládnu toho aj viac, môžete pokračovať v ceste dolinou až po Hviezdoslavov vodopád. Od toho je možné zvoliť si aj trasu cez Kačaciu dolinu k Litvorovému plesu a následne Poľský hrebeň až do Starého Smokovca. Táto trasa je už ale náročnejšia, jednak je spojená s prevýšením 800 metrov, jej chodník je užší a doplnený reťazami a jednak aj dosť dlho trvá. Preto by ste si ju mali zvoliť jedine v prípade stabilného počasia a ak sú vaše deti už staršie a disponujú dostatočnou fyzickou kondíciou.
> Chcem navštíviť Bielovodskú dolinu <
Aj Popradské pleso patrí k obľúbeným miestam Vysokých Tatier, pričom na jeho brehoch sa dá oddýchnuť aj v priestoroch horského hotela pri Popradskom plese. Pre výlet s deťmi je najideálnejšie zvoliť cestu začínajúcu sa pri Štrbskom plese, nakoľko nie je vôbec komplikovaná a dá sa zvládnuť približne za 4 hodiny. Cesta smeruje od konečnej stanice železnice smerom na sever popri plese a neskôr vstupuje po červeno značenom chodníku do lesa až kým príde k rázcestníku na Drigante. Od neho postupne klesáte prechádzajúc Mengusovskou dolinou a jej rôznorodou prírodou plnou pekných vyhliadok až napokon dosiahnete brehy Popradského plesa. Popri jeho juhozápadnom brehu sa oplatí vybrať po žltej značke k miestu, ktoré je držané vo veľkej úcte, k Symbolickému cintorínu rozloženému pod Ostrvou. Toto pamätné miesto slúži na pripomenutie si obetí Tatier, tak turistov, ako aj horolezcov a členov Horskej služby a skladá sa z malej kaplnky, viacerých drevených krížov a pamätných tabúľ. Na stenách kaplnky si možno prečítať aj výstižné heslo Symbolického cintorína: „Mŕtvym na pamiatku - živým na výstrahu“. Naspäť si od Popradského plesa môžete zvoliť túru po modro značenej ceste, ktorá vás dovedie k železničnej zastávke Popradské pleso, z ktorej sa možno vrátiť k Štrbskému plesu tak vlakom, ako aj pešo po asfaltovanej ceste.