2. SPLAV ORAVY POPOD ORAVSKÝ HRAD
Pltníci vás radi do tajov svojho remesla zaučia aj na rieke Orava, pričom ich približne hodinu trvajúca trasa vás povedie z Hornej Lehoty do Oravského Podzámku. Odhalí vám mnohé tajomné a romantické zákutia regiónu a z hladiny Oravy budete môcť obdivovať aj majestátny oravský klenot, Oravský hrad. Jeho prehliadku možno spojiť aj so splavom, čo zabezpečuje samotná pltnícka spoločnosť. Vypočujete si aj o histórie pltníctva na Orave, ktorá v minulosti slúžila ako významná obchodná trasa zvážajúca drevo, keramiku, seno a ďalšie suroviny. V prípade záujmu si aj sami môžete vyskúšať plť pod dozorom pltníka riadiť. Oceniť treba aj možnosť odviezť po ukončení plavby šoférov k autám, ktoré zanechali v Hornej Lehote. Deti zvyknú byť fascinované aj spôsobom, ako sa plte vyťahujú z vody, aby boli s pomocou auta prevezené späť na štart. Ak sa rozhodnete uskutočniť splav Oravy ako skupinka, odporúčame objednať si ho vopred, získate tak zľavu.
3. SPLAV VÁHU POPOD HRAD STREČNO
Splavu na pltiach sa možno venovať aj na najdlhšej slovenskej rieke, na Váhu. Jeho plte vám priblížia krásny a malebný úsek medzi Vrútkami a Strečnom, prechádzajúc cez Národný park Malá Fatra. Budete napríklad svedkami pôvabu Domašínskeho meanderu, kamennej ryby sídliacej v skalách na pobreží či zrúcanín Starého hradu. Nechýba ani adrenalín spojený s nebezpečnejším úsekom medzi slávnymi skalami Margita a Besná. Hlavnou dominantou plavby však zostáva romantický hrad Strečno vypínajúci sa nad Váhom. Oplatí sa najprv začať výlet prechádzkou po hrade, keďže potom si môžete pri splave nárokovať 10% zľavy z ceny. V obci Strečno sa celý splav aj začína a to v miestnej turistickej kancelárii. Z nej vás odvezie na štart mikrobus a cieľ leží približne 200 metrov od tejto kancelárie, neďaleko strečnianskej kompy spájajúcej Strečno s Terchovou. Celý úsek splavu je dlhý asi sedem kilometrov a prejde sa zhruba za hodinu. Týmto spôsobom si tunajší región taktiež pripomína tradície svojich predkov, o ktorých sa mnoho počas plavby dozviete aj vy.
Ani Dunaj v ponuke plavieb pre turistov nezaostáva a na jeho vodách sa môžete previesť prostredníctvom vyhliadkových plavieb, rýchlodí a medzinárodných liniek. Kratšie z nich vás povozia po samotnej Bratislave a vďaka nim sa vám naskytne na nejeden bratislavský most netradičný pohľad odspodu. Obľube sa teší aj výlet na hrad Devín, ktorý je atraktívnym cieľom nielen vďaka svojmu jedinečnému vzhľadu, ale aj významnému miestu v slovenskej histórii. Ďalšia vyhliadková plavba vás zase odvezie do obce Čunovo, kde môžete navštíviť galériu moderného umenia Danubiana Meulensteen Art Museum. Na o niečo dlhšiu plavbu po Dunaji vás pozýva aj vodné dielo Gabčíkovo, do ktorého sa z Bratislavy dostanete vyhliadkovou plavbou asi za tri hodiny. Počas tejto plavby prechádzate aj cez plavebné komory, čo je pre deti zážitok vzrušujúci ako máloktorý iný. Rýchlolode vás z Bratislavy dovezú aj do Štúrova, maďarského Ostrihomu a rakúskych mestečiek Krems a Tulln. V neposlednom rade máte možnosť podniknúť z osobného prístavu v Bratislave aj výlet na medzinárodnej linke do Viedne.
Ideálnou a obľúbenou riekou vodákov na Slovensku je tiež Hron, ktorý možno splavovať na väčšine jeho trasy začínajúcej pod Kráľovou hoľou a končiacej pri Štúrove, kde sa Hron vlieva do Dunaja. Existujú viaceré spoločnosti, ktoré splav Hrona ponúkajú a majú tiež pripravené rôzne trasy, z ktorých si môžete vybrať podľa dĺžky a obtiažnosti tú, ktorá vám bude vyhovovať najviac. Pre splav s deťmi sa odporúča podniknúť ho na rafte, keďže je viacmiestny a bezpečnejší, hoci aj trochu pomalší. Ak dáte prednosť radšej rýchlosti, zvoľte plavbu na člne alebo kanoe. Dlhšie úseky napríklad medzi Breznom a Sliačom alebo Brusnom a Novou Baňou často možno absolvovať aj formou víkendového splavu. Na kratšie úseky sa možno nalodiť vo viacerých obciach a mestách bystrického a breznianskeho okresu, pričom najvyhľadávanejšie sú v tomto smere Nemecká, Slovenská Ľupča, Vlkanová, Šalková a Brusno.
6. PLAVBA PO ORAVSKEJ PRIEHRADE
Z vodnej hladiny sa možno priblížiť nielen viacerým slovenským riekam, ale aj vodným dielam. V tomto smere si obľubu získala napríklad vyhliadková plavba po vodnej nádrži Oravská priehrada. Tú zabezpečuje osobná motorová loď Slanica, na ktorej palube sa preveziete zo Slanickej osady na Slanický ostrov, známy aj pod menom Ostrov umenia. Na tom sú vystavené ukážky tradičných oravských umení a architektúry spadajúce do expozície Oravskej galérie. Ostrov disponuje tiež pomníkom kodifikátora spisovnej slovenčiny, Antona Bernoláka, rodáka z miestnej zatopenej obce Slanica. V letných mesiacoch premáva loď Slanica na ostrov každý deň v niekoľkých časových intervalov a v cene a čase plavby je započítaná aj prehliadka expozícií na ostrove.
Podobne aj Liptovské more, ako je prezývaná vodná nádrž Liptovská Mara, je tiež ideálnym miestom nielen na kúpanie a vodné športy, ale aj člnkovanie a vyhliadkovú plavbu. Tá spadá do činnosti spoločnosti Loď Mara, ponúkajúcej okrem pravidelných vyhliadkových plavieb aj súkromné plavby s nádychom romantiky či za účelom rybolovu. V jej službách sa plavíte po nádrži v motorových lodiach typu katamaran, pridávajúc tak k samotnému dobrodružnému zážitku aj pohodlie. Prístaviská na brehoch Liptovskej Mary nájdete v Liptovskom Trnovci a salaši Dechtáre, pričom lode odchádzajú z prístavov pravidelne niekoľkokrát denne celé leto.
Za jedinečný zážitok, ktorý si môžete dopriať na západnom Slovensku neďaleko hraníc s Českou republikou zase patrí plavba po Baťovom kanáli. Ten je vybudovaný na rieke Morava a bližšie ho spoznáte, ak sa vyberiete do prístavu pri Skalici. Z neho plávajú viaceré pravidelné linky po celom úseku kanála, ktoré vás dovezú do prístavu v českom meste Sudoměřice, kde si prezriete technickú pamiatku menom Výklopník. Plavba je nielen dobrodružným, ale aj poučným zážitkom, priblíži vám totiž tak históriu a význam samotného kanálu ako aj prírodu, ktorá ho obklopuje. Všetky plavby sa konajú počas víkendov a nie je potrebné vopred si ich rezervovať. Ak navyše už máte nejaké skúsenosti s riadením lode, môžete si v tomto prístave loďku zapožičať a pustiť sa odhaľovať tajomstvá Baťovho kanála sami.
9. VYHLIADKOVÁ PLAVBA TRENČÍNOM
Novú perspektívu z vôd Váhu získate aj na Považí, v Trenčíne. Poskytne vám ju Vážska plavba Trenčín zabezpečujúca dva výletné okruhy. Prvý z nich trvá do 45 minút a prepláva k vodnej nádrži Trenčianske Biskupice a naspäť. Dĺžka druhého okruhu je jedna hodina a okrem spomenutej nádrže vám takto umožní navštíviť staré koryto rieky Váh a obec Zamarovce, kde sa následne otočí a vydá na spiatočnú cestu. Zatiaľčo prvý okruh je skôr určený školským kolektívom, druhý je veľmi vhodný pre rodinný výlet s deťmi. Počas plavby vás sprevádza väčšia loď Xénia alebo menšia Fatima a príjemnú atmosféru na vlnách dotvára hudba a rozprávanie o historickom vývoji Vážskej plavby. Domovom oboch je osobný prístav v Trenčíne a okrem verejných plavieb sa dajú prenajať aj za súkromnými účelmi alebo s nimi možno podniknúť unikátne nočné plavby pri svetle mesiaca a siluete Trenčianskeho hradu.
Okrem vyššie spomenutej trasy z Hornej Lehoty do Oravského Podzámku je možné rieku Orava pokoriť aj na úseku Nižná nad Oravou-Podbiel. Tento splav sa začína v unikátnej slovenskej obci Podbiel známej vďaka svojim tradičným dreveným zrubom. Z Podbielu vás autobus vyvezie do Nižnej nad Oravou, kde sa presuniete na plte. Následne na vás čaká takmer dvojhodinová plavba proti prúdu rieky, na ktorej môžete obdivovať okolitú prírodu aj sa čo-to dozvedieť z histórie pltníctva na Orave. Cieľ splavu leží pri Podbieli pri chránenom prírodnom objekte menom Biela Skala. Počas letných mesiacov splav možno podniknúť každý deň vo viacerých časových intervaloch, pričom v jeho cene je zahrnuté aj občerstvenie.