Jedinečné miesta Revúcej a blízkeho okolia
Možno si ešte z hodín slovenčiny alebo histórie pamätáte, že v meste Revúca bolo v roku 1862 zriadené prvé slovenské gymnázium. To síce zostáva hlavným monumentom centra stredného Gemera aj naďalej, Revúca a jej blízke okolie však môže svojmu návštevníkovi ponúknuť aj oveľa viac. Nájdu sa tu rôzne historické a národné kultúrne pamiatky, mnohé možnosti na športové aktivity, turistiku, relax, ako aj výborné reštaurácie a ďalšie zaujímavé miesta. Pozrite sa spolu s nami, aké lákavé a jedinečné miesta sa skrývajú v meste nielen prvého slovenského gymnázia a jeho bezprostrednom okolí.
Rozprávková krajina Reussovcov
Literárna tradícia regiónu stredného Gemera je vskutku unikátna, čo dokazuje aj pôsobenie viacerých významných slovenských spisovateľov v oblasti. K tým patrila aj rodina Reussovcov. Otec Samuel zbieral ľudové rozprávky a v jeho diele pokračovali aj jeho synovia Ľudovít a Gustáv, považovaný za otca slovenskej vedeckej fantastiky. Na počesť Saumela Reussa je v Revúcej pomenovaná Mestská knižnica a posledné dva roky v meste funguje aj ihrisko pre menšie deti pomenované „Rozprávková krajina Reussovcov“, ležiace pri Dome športu na Clementisovej ulici. Ihrisko, do ktorého sa vchádza cez prepracovanú vstupnú bránu je rozdelené na tri hlavné časti, v nich sa deti môžu napríklad zahrať na lezeckej stene, vláčiku a pružinovom psíku alebo sa zabaviť loptovými hrami a potom oddychovať na lavičkách. Zlatým klincom komplexu sú však predovšetkým tri vyrezávané a pomaľované domčeky, v ktorých si deti nájdu divadelné bábky z troch rozprávok, zachovaných vďaka rodine Reussovcom. Tými sú: Pán Boh daj šťastia, lavička; Popolvár najväčší na svete a Traja zhavranelí bratia.
Národné kultúrne pamiatky Revúcej
Ak patríte k milovníkom slovenskej histórie, je Revúca tým správnym miestom práve pre Vás. Máloktoré iné slovenské mesto sa môže pochváliť podobným množstvom významných pamiatok, ako práve toto okresné mesto. Tou najvýznamnejšou je samozrejme už spomenutá budova Prvého slovenského gymnázia, na ktorom v priebehu rokov 1862 - 1874 študovali takí velikáni ako Martin Kukučín, Vladimír Hurban, Miloslav Hodža či Jozef Škultéty. Na gymnáziu pôsobili tiež viacerí činitelia a známi profesori, napríklad Štefan Marko Daxner, Ivan Branislav Zoch, Samuel Ormis a Július Botto. Významnú epochu revúckych dejín v budove približuje stála expozícia a zároveň tu sídli aj Turistické informačné centrum. Najstaršia stavba mesta, rímskokatolícky kostol sv. Vavrinca diakona pochádza z 15. storočia a ponúka pohľad na obrazy majstra rezbára Júliusa Fuhrmanna, zachytávajúce život sv. Quirina, patróna Revúcej. Na fare pri evanjelickom kostole pôsobil ako kaplán najslávnejší slovenský rozprávkar, Pavol Dobšinský, autor Prostonárodných slovenských povestí. K ďalším zaujímavým historickým miestam Revúcej a súčasne národným kultúrnym pamiatkam patria aj: rodný dom generála Rudolfa M. Viesta, Mestský dom a hostinec, Kráľov dom ako aj Mestský cintorín. Po celej Revúcej okrem toho možno nájsť aj množstvo pamätných tabulí a pamätníkov, napríklad pamätníky venované obetiam prvej svetovej vojny a bojovníkom a obetiam Slovenského národného povstania.
Hubertova jazda
Jedno z najobľúbenejších podujatí sa organizuje v Revúcej vždy v priebehu jesenných mesiacov a za vyše 15 rokov svojho konania si už získalo širokú základňu fanúšikov. Tradične sa spája s predvádzaním viacerých konských plemien a rôznymi súťažami a pretekmi, zameranými napríklad na rýchlosť, zručnosť či varenie guláša. Jazda zasvätená patrónovi všetkých poľovníkov, svätému Hubertovi sa začína vždy v Revúcej predstavením jazdcov a koní a končí dostihmi a následným vyhodnotením v priľahlej obci Mokrá Lúka. Okrem toho sa po celý deň konajú aj viaceré sprievodné podujatia, napríklad vystúpenia folklórnych súborov, výstavy poľovníckych trofejí, ukážky poľovníckych psov, súťaže o najkrajšiu vyrezávanú tekvicu a ikebanu a mnohé ďalšie. Od roku 2013 sa Hubertova jazda spája aj s Jesennými slávnosťami poľovníkov, rybárov a včelárov.
Kníhkupectvo Knihart
Kníhkupectvo Knihart je nielen najväčším kníhkupectvom regiónu prinášajúcim bohatú ponuku osvedčených literárnych diel a nových titulov. Môžete si v ňom totiž zakúpiť aj rôzne turistické suveníry a typické predmety mesta, ktoré Vám budú pripomínať Vašu návštevu Revúcej a okolia. V ponuke sortimentu sú aj mnohé spoločenské hry a ďalší doplnkový a vzdelávací tovar. Knihart v Revúcej je hlavne výnimočný ale v tom, že často a pravidelne sa v jeho priestoroch organizujú besedy s obľúbenými a populárnymi slovenskými spisovateľmi, spojené s autogramiádami a prezentáciou ich najnovších vydaných titulov. Vďaka tejto asociatíve sa tak mohli Revúčania v kníhkupectve už osobne stretnúť a podebatovať si napríklad s Pavlom Hiraxom Baričákom, Michalom Hvoreckým, Jozefom Banášom, Adelou Banášovou, Andreou Coddington, Evitou Urbaníkovou a mnohými ďalšími.
Dni mesta Revúca
Každoročne sa jeden júnový víkend, tentokrát to vychádza na 19. - 21. jún, koná oslava dní mesta spojená s jarmokom a s viacerými vystúpeniami. Prezentujú sa počas nich rôzne hudobné, tanečné a folklórne spolky, kluby a skupiny z mesta, miestnej základnej umeleckej školy, ale aj z okolia. Súčasťou dní mesta zvyknú bývať aj rôzne športové súťaže, napríklad v atletike, v stolnom tenise, futbale a ukážky svojej práce predvedie revúcky policajný aj hasičský zbor. Samozrejmosťou sú aj gastronomické pochúťky a tradičné remeselné činnosti. V podvečerných hodinách sa zase každý z dní mesta Revúca končí sériou koncertov viacerých hudobných žánrov, počas minulého roka si v Revúcej takto zahrali okrem iného La Gioa, Helenine oči, Metalena a ďalší.
Rekreačný areál Predná Hora
Menej známy rekreačný areál leží v časti Predná Hora medzi obcami Muráň a Muránska Huta a je výborným miestom na odpočinok a relax. Reštaurácia areálu ponúka tiež mnohé výborné špeciality a možnosti športového vyžitia a zábavy pre starších aj pre deti sa nájdu aj vo vonkajšej časti areálu, napríklad vo forme minigolfu, hojdačiek hrania tenisu, streetbalu, jazde na koni či posedenia pri ohni a pri krbe. Obľúbenou časťou tohto rekreačného zariadenia je predovšetkým Wellness centrum, ktoré zahŕňa vodný a vitálny svet, hradný wellness, soľnú jaskyňu, ale aj rôzne masáže a ďalšie relaxačné procedúry. Najnovším prírastkom do tunajšej rodiny je práve hradný wellness, v ktorom si môžete odpočinúť v dvoch hydromasážnych vírivých bazénoch, soľnej parnej saune, tepidáriu či sprche ľadový dážď. Vodný svet, to je zase veľký bazén plný rôznych vodných atrakcií, ako je masážna lopta, jaskyňa s hydromasážou, vírivá rieka, či samostatne vymedzená plavecká časť s nižšou teplotou a protiprúdom. Vyskúšať by ste určite mali aj mentolovú a bylinkovú inhaláciu vitálneho sveta, thalassoterapiu či len odnedávna ponúkanú liečbu kyslíkom, oxygenoterapiu.
Muránska planina
Neďaleko od Revúcej, pri obci Muráň sa začína Národný park Muránska Planina, ktorého návštevu by nemal vynechať žiadny poctivý turista a priaznivec krásnej slovenskej prírody. Je unikátny množstvom brál, kaňonov, krasových útvarov a vyvieračiek a na jeho území rastie aj endemitná rastlina lykovec muránsky a najnižšie položená kosodrevina na Slovensku. Z Revúcej je napríklad ľahko dostupná Veľká lúka, rozsiahla pasienková oblasť, známa chovom ťažných koní plemena Norik muránsky. Obľúbeným turistickým cieľom je aj Muránsky hrad, ktorý sa čnie nad Muráňom a o ktorom panujú mnohé povesti. K hradu sa možno vybrať po pútavej trase náučného chodníka vedúceho z Muráňa alebo zo sedla Javorinka či z Prednej Hory. A hoci sú z hradu v súčasnosti ruiny, hradná brána bola zrekonštruovaná a Muránsky hrad poskytuje vskutku majestátny a nádherný výhľad na široké okolie a v jeho priestoroch sa v letných mesiacoch zvyknú organizovať aj Muránske hradné hry. K ďalším ľahko dostupným lokalitám v parku a nie ďaleko od Revúcej patria aj: Poludnica, Hrdzavá dolina, Studňa, Nižná Kľaková či náučná oblasť Piecky. Pri národnom parku a obci Muráň sa každoročne organizuje aj populárne Muránske ródeo.
Poľovnícky zámoček s Múzeom Ferdinanda Coburga na Prednej Hore
Bulharský cár Ferninad Coburg bol vášnivým poľovníkom a botanikom a tiež bol známy svojou obľubou slovenskej prírody. Na poľovníckej výstave vo Viedni si raz kúpil poľovnícky zámoček, ktorý nechal postaviť vo svojej obľúbenej lokalite, na Prednej Hore, neďaleko už spomenutého rekreačného areálu. Ten v súčasnosti hostí stálu muzeálnu expozíciu, ktorá podrobne približuje históriu rodu Coburgovcov a ich života. Poľovnícky salónik zaujme svojou kolekciou poľovníckych trofejí a porcelánu, kuchyňa zase zbierkou tradičného medeného riadu. Zaujímavou súčasťou múzea je aj prírodovedná miestnosť a všade prítomné rôzne umelecké predmety s poľovníckou tematikou. Možno si tiež pozrieť dokument o Coburgovi s názvom „Panovník prírodovedec“. Prehliadka múzea je dostupná celoročne, treba sa však najprv vopred ohlásiť a dohodnúť telefonicky. Na Prednej Hore začal cár Ferninad Coburg stavať aj zámok, ten sa však počas jeho života nedokončil. V súčasnosti v tejto budove sídli Odborný liečebný ústav psychiatrický, OLÚP.
Penzión Lykovec, Muráň
V obci Muráň, niekoľko kilometrov od Revúcej a prakticky pri vstupe do Národného parku Muránska Planina sa môžete ubytovať v kvalitných podmienkach a dobre najesť v penzióne Lykovec, spojenom s vlastnou reštauráciou a terasou. Penzión je tiež častým miestom organizácie rôznych spoločenských podujatí a osláv. Po výstupe na Muránsky hrad či výlete na iné atraktívne miesto Muránskej planiny nepochybne vyhladnete a zatúžite po odpočinku. Ponuka tunajšej reštaurácie je vskutku bohatá a chutná a po jedle máte možnosť príjemne si zarelaxovať v miestnej mini wellness časti. Môžete si vybrať medzi jacuzzi, suchou alebo saunou, alebo si len poležať na oddychových ležadlách.
Športové možnosti obce Muránska Dlhá Lúka
Obec Muránska Dlhá Lúka sa nachádza v bezprostrednej vzdialenosti od Revúcej a vyniká svojimi športovými a turistickými možnosťami. V obci pôsobí športový klub a pravidelne sa organizuje stolnotenisový turnaj o pohár starostu obce, ako aj hasičská súťaž. Obľúbená je aj posilňovňa, v ktorej možno nájsť viacero rôznych posilňovacích strojov a dokonca aj lezeckú stenu, majúcu trasy rôzneho stupňa obtiažnosti, na ktorej sa už tiež konali súťaže v lezení. Kvalitné multifunkčné ihrisko obce v lokalite „Na Kúte“ je zase miestom konania regionálnych a miestnych futbalových turnajov. Pri obci ležia aj tri lyžiarske vleky, v posledných rokoch je však ich prevádzka z dôvodu nedostatočného zasnežovania obmedzená. Muránska Dlhá Lúka sa tiež rozprestiera v obklopení majestátnych vrchov, na ktoré nie je náročný výstup a poskytujú pôsobivý výhľad do okolia.
Vodná nádrž Miková v Revúckej Lehote
V malej obci Revúcka Lehota, pár kilometrov od Revúcej nájdete vodnú nádrž Miková. Nachádza sa v krásnom prírodnom prostredí pohoria Slovenské rudohorie a je výbornou možnosťou na rybačku. Počas horúcich letných dní sa zvykne využívať aj na kúpanie a ak je tuhá zima, možno nádrž využiť aj na korčuľovanie. Príjemným výletom je aj prechádzka okolo nádrže, môžete uvidieť nielen ryby, ale aj vtáctvo či prípadnú užovku. Charakter vodnej nádrže Miková s rozlohou 46 hektárov je kaprový, čiže najviac sa v jej vodách darí kaprom, ale aj iným druhom rýb. Na okolí je nádrž známa aj pod menom Flipper, keďže tak sa volá priľahlý penzión, v ktorom si možno posedieť v bare, na terase alebo sa výborne a chutne najesť v tunajšej reštaurácii. V lete napríklad po úspešnej rybačke alebo peknej prechádzke dobre padne schladiť sa trochu zmrzlinovým pohárom či vychladeným pivkom.