HRAD BECKOV
Nad riekou Váh sa pri obci Beckov sa do výšky stavia majestátny rovnomenný hrad spojený s viacerými povesťami. Podľa jednej z nich svoje pomenovanie hrad Beckov získal po šašovi menom Becko, ktorému ho daroval šľachtic Ctibor zo Ctiborísk. Po čase však zatúžil hrad získať späť a šašo mu ho vrátil späť s tým, aby bol nazvaný po ňom. Beckov bol postavený ako strážny hrad, čo mal chrániť hranice západného Uhorska pred napadnutím a hoci sa dokázal obrániť pred Turkami, neskôr ho veľmi poškodili požiare. Zrúcanina s množstvom klenieb, veží a palácov; ale aj tak stojí za výlet a vďaka svojej vyvýšenej polohe na brale ju dobre vidieť už z diaľky. V posledných rokoch navyše prešiel hrad Beckov výraznou rekonštrukciou a vy si pri jeho návšteve môžete zvoliť prechádzku so sprievodcom alebo s plánikom, ktorý dostanete na mieste. Pri hrade leží aj múzeum približujúce jeho dejiny a súčasťou Beckovského hradu je tiež predajňa suvenírov a hradná kaviareň spojená s čitárňou. V neposlednom rade sa v jeho priestoroch usporadúvajú rozličné výstavy a atraktívne podujatia, napríklad Turnaj v tradičnej lukostreľbe (17.10.). Ak by ste sa chceli o tom, čo všetko možno na Beckove podniknúť, prečítajte si o tom tu.
Chcem navštíviť hrad Beckov
Ak by sme hľadali na Slovensku zámok, ktorý čo najviac pripomína tie rozprávkové, nepochybne by sme sa väčšine z nás vynoril pred očami práve Bojnický zámok, ktorého atmosféra je dodnes precítená mágiou čias minulých. Tento obraz zámku posilňujú aj viaceré jedinečné podujatia, ktoré sa v jeho priestoroch konajú, pričom najväčšiu obľubu si z nich získal Medzinárodný festival duchov a strašidiel (koniec apríla-máj) a Rozprávkový zámok (júnové víkendy). Jeseň na zámku zase bude patriť prehliadke so svetlonosom (30. - 31. október). Nuž a aby toho nebolo málo, Bojnický zámok si zahral aj vo viacerých rozprávkach slovenskej a medzinárodnej produkcie (napríklad Fantaghiro či Šialene smutná princezná). Pôsobivá je aj história zámku, ktorá sa začína písať počiatkom 12. storočia., kedy bol na travertínovej skale položený základ drevenému hradisku. Ako zámok menil svojich majiteľov, menila sa zároveň aj jeho podoba z gotického hradu na renesančný zámok. Čaro romantiky a rozprávok mu však dodala až neskôr prestavba, ktorú gróf Pálfi uskutočnil inšpirovaný francúzskou a talianskou architektúrou. Bojnický zámok púta ale pozornosť aj svojím interiérom, z ktorého sú obzvlášť vzácnymi kúskami Anjelský strop v Zlatej sále, kolekcia obrazov s názvom Bojnický oltár, Turecká sála a slziaci náhrobok grófa Pálfiho. Ani blízke okolie zámku v ponuke zaujímavosti nezaostáva, nájdete v ňom napríklad kvapľovú jaskyňu privádzajúcu vodu do hradnej studne, sokoliarske a šermiarske vystúpenia a tiež zámocký park s vyše 700-ročnou lipou kráľa Mateja. S deťmi v Bojniciach nemožno vynechať tunajšiu zoologickú záhradu, ktorá je u nás najstaršia a ako jediná na Slovensku disponuje pavilónom slonov. Ak by ste mali k dispozícii aj viac času, možno vás tiež zláka Banícke a mineralogické múzeum, termálne kúpalisko Čajka a Hornonitrianske múzeum v Prievidzi.
Chcem navštíviť Bojnický zámok
Meno Čachtického hradu si nemožno nespojiť s legendárnou krvavou grófkou Alžbetou Báthoryovou, keďže práve povesti o nej lákajú k tejto zrúcanine väčšinu návštevníkov. Nech vás preto neprekvapí, ak by ste medzi nimi našli aj lovcov záhad a hľadačov senzácií. Je pritom paradoxné, že Báthoryčka vlastne na hrade veľmi často nebývala, strávila v ňom však v domácom väzení posledné roky života a tu aj zomrela. Z informačných tabúľ či rozprávania sprievodcu sa dozviete všeličo nové nielen o tejto postave. To však zďaleka nie je všetko, čo Čachtický hrad ponúka, keďže sa vám z neho zároveň otvára pôsobivý pohľad na Malé Karpaty, Myjavské kopanice a Považský Inovec a aj samotný hrad vrch je vyhlásený za štátnu prírodnú rezerváciu. Začiatkom 18. storočia hrad dobývali vojaci a potom vyhorel, čo viedlo k jeho premene na zrúcaninu. Jeho pôvodnú podobu sa podarilo zachytiť vo forme miniatúry v blízkom Parku Matúšovho kráľovstva v Podolí. Čachtický hrad je ľahko dostupný tak z obce Čachtice ako aj z obce Višňové a ak by ste mali pri výlete k nemu viac času, odporúčame navštíviť aj pekný Draškovičov kaštieľ, ktorý vás prevedie históriou, kultúrou a tradíciami Čachtíc; ako aj tajuplné Čachtické podzemie plné záhad a povestí.
Chcem navštíviť Čachtický hrad
Za klenot ukrytý medzi slovenskými zámkami a hradmi považujeme aj hrad Uhrovec, stojaci v Strážovských vrchoch pri obci Uhrovské Podhradie. Pritom sa jedná o významnú ukážku románskeho slohu u nás, čo patrí zároveň aj k najstarším a najzachovalejším ruinám na Slovensku. V dejinách bol hrad Uhrovec spájaný s viacerými vlastníkmi, dlho napríklad spadal pod správu chorvátskeho šľachtického rodu Zayovcov. Aj keď potom, čo v ňom majitelia prestali sídliť hrad Uhrovec pustol, predsa len sa zachoval oveľa lepšie než mnohé iné zrúcaniny. Kratšia cesta na hrad vedie po zelenej z Uhrovského Podhradia a o niečo dlhšia a po červenej a modrej z Uhrovca. Popri výstupe na hrad Uhrovec nemožno vynechať ani návštevu domu významného rodáka obce Uhrovec, národovca Ľudovíta Štúra a v prípade záujmu tiež pamätník partizánov na Jankovom vŕšku alebo majestátny vrch Rokoš.
Chcem navštíviť hrad Uhrovec
O niečo menej zachovaným, ale tiež veľmi dobre prístupným a zaujímavým hradom Trenčianskeho kraja je Považský hrad, ku ktorému vás dovedie žltou farbou značený chodník z mestskej časti Považské Podhradie. Tá prináleží k okresnému mestu Považská Bystrica a tento hrad sa preto občas nazýva aj Bystrickým hradom alebo Bystricou a v súvislosti s ním ste už mohli počuť už viaceré povesti, napríklad tú O krásnej Hedvige či onú O kráľovi Matejovi. V minulosti chránil hrad stredné Považie pred útokmi Tatárov, sú s nim spojené viaceré významné postavy rodu Podmanických a jeho veľká časť bola zničená v dôsledku povstaní Protihabsburských povstaní. Obvodové hradby dolného a horného hradu však prežili do súčasnosti v pomerne dobrom stave, podobne ako pozostatky veží, komína, ríms a otvorov okien. Ich stav sa čoraz aj viac zlepšuje aj vďaka aktivitám Združenia hradu Bystrica. Z výšin Považského hradu dovidíte na Bytčiansku kotlinu, Súľovské skaly aj Manínsku tiesňavu, ktorú sa vyplatí spoznať aj z bezprostrednej blízkosti. Priamo pod hradom si všimnite aj vynovený kaštieľ pomenovaný Burg a navštívte tiež Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici, kde si možno zblízka pozrieť nielen viaceré vypchaté zvieratá, ale aj historické motorky, vrátane prvého druhu vyrábaného na Slovensku.
Chcem navštíviť Považský hrad
Bez strážneho hradu sa samozrejme nezaobíde ani centrum trenčianskeho kraja, mesto Trenčín, nad ktorým už tisíc rokov na vysokom vápencovom brale stojí Trenčiansky hrad. Prvé stopy osídlenia sú však ešte staršie, keďže sa dochoval nápis na hradnej skale, pochádzajúci z čias antického Ríma. Na mieste pôvodne stávalo v období Veľkej Moravy hradisko, ktoré bolo prestavané do šľachtického sídla a z neho okrem iných vládcov panoval aj Matúš Čák Trenčiansky, pán Váhu a Tatier. Hoci Trenčiansky hrad zachvátil koncom 18. storočia veľký požiar, neskôr sa jeho stav podarilo vylepšiť a vďaka tomu je dodnes najlepšie zachovaným hradom stredného Považia. Vnútrajšok hradu sa stal sídlom Trenčianskeho múzea, ktoré spravuje expozície o dejinách hradu a regiónu, dobových zbraniach, archeologických nálezoch, ako aj rodovú obrazovú galériu. Prehliadky Trenčianskeho hradu sa vždy konajú v doprovode sprievodcu a môžete si vybrať, ktorý z troch dostupných okruhov si zvolíte. Okruh A vás prevedie dolným nádvorím, kde možno stretnúť sokoliarov a Delovou baštou, domovom dočasných výstav. V Malom okruhu B prejdete Ľudovítovým palácom a Matúšovou vežou, ktorá poskytuje pôsobivý pohľad na Váh, Biele Karpaty, Považský Inovec aj Lesopark Brezina. No a vo veľkom okruhu C zavítate okrem už spomenutého aj do Barborinho a Zápoľského paláca. Okolie hradných múrov je miestom, kde sa konávajú mnohé historické a kultúrne podujatia a nájdete tu aj Studňu lásky, ktorú preslávila legenda o Fatime a Omarovi. Zaujímavou súčasťou hradu je okrem toho tiež románska rotunda a Kráľovská veža, ktorá bola kedysi hradným väzením a hladomorňou. Ak by sa vám po zostupe z hradu do mesta Trenčín zachcelo ešte potúlať, pozrite si fontánu so známym vodníkom Valentínom neďaleko synagógy, započúvajte sa do trúchlivých zvukov hodín Mestskej veže a nakuknite do unikátneho gotického Karnera sv.Michala a Múzea kolies ETOP.
Chcem navštíviť Trenčiansky hrad
Za zastávku v strednom Považí rozhodne stojí aj hrad Tematín, ktorého korene siahajú až do 13. storočia a ktorého hlavná úloha bola podobne ako v prípade predchádzajúcich hradov predovšetkým strážna. Aj on prešiel rukami viacerých vlastníkov a zbúraný bol počas protihabsburských povstaní, jeho originálnu podobu sa však podarilo zachytiť v Parku Miniatúr v Podolí. Tú dnešnú tvoria ruiny múrov, veží a brán, ktoré v sebe zachytávajú čaro stredoveku a na ktoré natrafíte v pohorí Považský Inovec, v Tematínskych vrchoch medzi Hrádockou a Lúčanskou dolinou. Hradná plošina poskytuje veľa možností pre kvalitné zábery viacerých pohorí Podunajskej nížiny a vzdialenejších Malých Karpát. Keďže osud Tematínu nie je ľuďom ľahostajný, za účelom jeho ochrany a zveľaďovania bolo založené OZ hrad Tematín. To zároveň pripomína aj menej známu pravekú pamiatku neďaleko hradu, Očkovskú mohylu z čias Velatickej kultúry, jedno z najcennejších archeologických nálezísk na celom Slovensku. Z okolitých obcí sa dá na Tematín dostať viacerými spôsobmi, trasy z obcí Lúka a Hrádok sú však spojené s väčším prevýšením a vyžadujú si lepšiu kondíciu a viac času. Preto radšej zvoľte pre výlet s deťmi kratšiu a pohodlnejšiu cestu po modrej značke z rekreačného strediska Bezovec, ktoré funguje pri Novej Lehote medzi Novým mestom nad Váhom a Piešťanami. Keď by ste mali chuť na ďalšie historické pamiatky, preskúmajte pozostatky praveku v Kostolci nad Dubovou a ak skôr dáte prednosť volaniu prírody, nechajte sa zlákať unikátnou farmou v štýle Nového Zélandu pri Modrovej.
Chcem navštíviť Tematín
Kde bolo tam bolo, tam sa na Vršatskom hradnom brale v Bielych Karpatoch rozprestieral mocný hrad, ktorý ľudské osídlenie priťahoval už v časoch slovanských kmeňov a tiež v dobe bronzovej. Zo strohej vojenskej pevnosti sa pretransformoval na renesančný palác, skaze v podobe ničivého výbuchu však uniknúť nedokázal, hoci sa jeho meno zachovalo vo viacerých povestiach, napríklad v tej o vernom kastelánovi. Hrad sa rozdeľuje na dve výškou oddelené časti, dolný a horný hrad a do súčasnosti v lepšom stave prežil horný hrad a jeho pozostatky palácov, veží či plošiny pre delovú baštu. Z hradu sa dá dobre dovidieť tak na Biele Karpaty, ako aj Strážovské vrchy a Považský Inovec. Aj samotná lokalita hradu Vršatec je pretkaná krásnou prírodou Vršatských bradiel, domovom viacerých živočíšnych a rastlinných druhov. Najideálnejším spôsobom ako sa k hradu dostať je zvoliť náučný chodník z Vršatského Podhradia, na ktorom sa možno informačných tabúľ aj všeličo nové dozvedieť. Choďte sa pozrieť tiež do Mestského múzea v Ilave a v neďalekej obci Lednické Rovne na tunajší kaštieľ a botanický park.
Chcem navštíviť Vršatec
Napokon si myslíme, že miesto v zozname Najzaujímavejších hradov a zámkov Trenčianskeho kraja patrí aj Lednickému hradu, blízkemu susedovi vyššie spomenutého Všatca. Aj tento hrad sídli v Bielych Karpatoch a jeho hlavnou funkciou ako kráľovského hradu bola počas stredoveku obrana severozápadnej hranice Uhorska až kým nebol počas stavovských povstaní vypálený. A hoci v minulosti sa k nemu dalo dostať len s námahou, dnes sa k tejto romantickej zrúcanine dostane pešo už za pár minút z obce Lednica v okrese Púchov. Na jej lepšej kondícii sa aktívne podieľa nielen táto obec, ale aj združenie Historicko-astronomická spoločnosť. Jedinečnosť Lednického hradu spočíva okrem iného v tom, že ho obľubovali lúpežní rytieri a tiež v tom, že aby ste sa do jeho útrob dostali, musíte najprv prejsť tunelom vysekaným priamo do skál. Hovorí sa aj to, že po jeho hradbách dodnes blúdi duch tunajšej bielej panej, Kataríne z Ledníc. Ako ďalšie zaujímavé body pre výlet by sme vám pri Lednickom hrade odporučili Slovenské sklárske múzeum a kaštieľ obce Lednické Rovne, prípadne aj čarovný Pominovský kostolík, ktorý je považovaný za jednu z najstarších pamiatok, aká kedy bola na území Slovenska postavená.
Chcem navštíviť Lednický hrad