Termálne kúpalisko Thermal Corvinus Veľký Meder
Veľký Meder sa môže pochváliť kúpeľnou históriou s hlbokými koreňmi, na ktorú aj v súčasnosti nadväzuje jeho termálne kúpalisko Thermal Corvinus. Okúpať sa môžete tak v jeho siedmych krytých, ako aj troch otvorených bazénov pod voľným nebom. Väčšina bazénov je určená pre relax a vyplnená termálnou vodou s príjemnými teplotami v rozmedzí 25 až 37 stupňov Celzia. Iné sú venované plavcom alebo pre šantenie najmenších návštevníkov. Počas letných mesiacov sa dá pre zábavu využívať aj tunajší tobogánový park, viaceré športové ihriská pre hru futbalu alebo volejbalu, hrad orliaka morského a korytnačí hrad, detský kútik a animačné programy v štýle mini disco či aquagym. Môžete využiť tiež plavecké kurzy, prenájom bicyklov alebo sa zúčastniť rozličných letných podujatí. Miestne wellness služby sú pre zmenu skvelým spôsobom ako nechať zregenerovať svoje telo aj myseľ, či si už pre tento účel zvolíte magnetoterapiu Bemer, akupresúrne masážne lôžko Ceragem, masáže, posedenie v soľnej bani alebo oddychový morský kúpeľ. Pokiaľ sa do Veľkého Mederu vyberiete vlakom, máte tiež možnosť využiť Thermalpass čiže zľavnené vstupné na kúpalisko a súčasne ušetríte týmto spôsobom aj na cestovnom.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Ak by sa vám počas vášho zimného pobytu vo Veľkom Mederi zachcelo lyžovať, najbližšou možnosťou pre túto aktivitu je vlek Pallag situovaný v približne 70 kilometrov vzdialenej obci Čechy. Vlek v dĺžke 200 metrov využíva prírodný aj umelý sneh a možno sa na ňom venovať aj večernému lyžovaniu. V blízkosti vleku sa nachádza rybník využívaný pre korčuľovanie na ľade alebo hokej, okolím radi prechádzajú aj bežkári a hlad zaženiete rýchlo v tunajšom bufete.
KAM S DEŤMI?
Historický dom z roku 1836 na Ružovej ulici spadá pod správu Mestského kultúrneho strediska a funguje ako expozícia sedliackeho spôsobu života z prelomu 19. a 20. storočia. Preto sú v ňom vystavované viaceré ľudové nástroje, aké sa v súčasnosti už takmer nevidia, napríklad praslica s motovidlom na pradenie a tkanie, rezačka na kapustu, mažiare alebo jarmo a nástroje využívané pre chov domácich zvierat a ťažných koní. Všetky predmety Vlastivedného domu sú rovnako ako samotný dom dobové a môžu tak slúžiť (nielen) vašim deťom pre autentický dotyk s históriou slovenského ľudu.
Tento vláčik slúži počas letnej sezóny turistom ako preprava pre okružné jazdy po Veľkom Mederi a tiež spojnica medzi termálnym kúpaliskom, autobusovou a železničnou stanicou. Popri stanici a kúpalisku sú nástupnými miestami vlaku tiež Billa a penzión Corvin.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Známe vodné dielo na Dunaji leží len 20 km od Veľkého Medera a tak sa k nemu v čase vašej dovolenky určite oplatí vybrať. Pre svoj účel stabilizovania činnosti vody v oblasti funguje od roku 1992 spoločne s vodnou elektrárňou a dvojicou plavebných komôr, ktorých napĺňanie je možné sledovať z blízkeho mosta. Pri Gabčíkove sa navyše začína lesnícky náučný chodník, ktorý vás prevedie krásami a tajomstvami chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy. Táto lokalita s rozlohou viac než 12 tisíc hektárov je plná rybníkov, prameňov a mokradí, čo znamená, že ju obývajú mnohé druhy vodných vtákov vrátane beluše malej, orliaka morského a volavky purpurovej.
KAM NA TURISTIKU?
Vďaka príjemnej klíme a nižšej nadmorskej výške je oblasť Veľkého Medera a celého Podunajského regiónu priam stvorená pre cykloturistiku. Obľube sa teší napríklad 32 kilometrov dlhý okruh, počas ktorého spoznáte viaceré vodné mlyny Malého Dunaja. Začína sa vo Veľkom Mederi, pokračuje cez Okoč, Topoľníky, popri mlyne v Dunajskom Klátove, lodných mlynov v Jahodnej a Tomášikove a končí opäť vo Veľkom Mederi. O niečo dlhšia, hoci nie oveľa náročnejšia je cyklotúra cez Žitný ostrov, ktorá je súčasťou medzinárodnej Dunajskej cyklistickej trasy a v dĺžke 73 km vás povedie z Dunajskej Stredy okolo Gabčíkova a cez Medveďov až do Komárna.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Jeden z lanových parkov populárnej značky Tarzania sa nachádza v lesoparku priamo na ploche termálneho kúpaliska Thermal Corvinus Veľký Meder a vďaka svojej úplnej dĺžke 671 metrov patrí k najdlhším svojho druhu u nás. Pozostáva z deviatich lanoviek a delí sa na tri trasy, 568 metrov dlhú červenú, 450 m merajúcu modrú a detskú trasu značenú zelenou farbou a majúcu dĺžku 78 metrov. Vstupné do lanového parku sa platí súčasne so vstupným na kúpalisko pri vchode a zahŕňa okrem samotného zážitku aj istenie horozleckým výstrojom, bezpečnostnú inštruktáž a pozorný dozor inštruktora. Lanový park Tarzania Veľký Meder je návštevníkom k dispozícii prioritne počas letnej sezóny, aj mimo nej je ho však možné využívať v prípade dobrého počasia a objednávky s predstihom pre skupinku aspoň piatich osôb.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Čo sa týka historických stavieb, na území Veľkého Medera je situovaný rímskokatolícky kostol sv. Mikuláša datovaný do roku 1900 a tiež Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie pochádzajúca z roku 1910. Po prechádzke po meste si môžete všimnúť početné drevené sochy a pamätníky, vrátane pomníka venovaného spomienke na hrdinov prvej a druhej svetovej vojny a tiež monumentu maďarského skladateľa Bélu Bartóka. Za zmienku v neposlednom rade stojí náhrobný kameň tunajšieho dôležitého historika Józsefa Nagy Rátza.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Nie všetci návštevníci známeho termálneho kúpaliska vedia, že v blízkosti Veľkého Medera natrafia aj na ďalšiu alternatívu pre kúpanie, hoci už na vlastné riziko. Aj v prípade, že sa v štrkovisku nechcete okúpať, oplatí sa k nemu vybrať aspoň na prechádzku alebo na bicykli po novučičkej cyklotrase, ktorá vás k nemu zavedie po troch kilometroch v smere do priľahlej obce Okoč. Na väčšine plochy štrkoviska nazývaného aj bagrovisko je voda priezračná, čo oceňujú tiež rybári využívajúci túto vodnú plochu ako lovný revír a dejisko občasných rybárskych pretekov.