Letné kúpalisko na Ostrove
Od leta 2017 vám v Trenčíne relax pri vode dopraje vynovené letné kúpalisko na Ostrove vybavené plaveckým, oddychovým a detským bazénom, ako aj štvoricou tobogánov s vlastným dopadovým bazénom. Zároveň v kúpalisku funguje detské ihrisko, priestor pre hru ping pongu a plážového volejbalu, trampolíny, pitná fontána a občerstvenie formou bufetov a stánkov. Alternatívou je Mestská krytá plaváreň s 25 metrov dlhým plaveckým a detským bazénom, zatiaľčo v letných mesiacoch láka rekreácia pri jazere v Opatovskej doline. V širšom okolí Trenčína odporúčame vyskúšať aj kúpele v Trenčianskych Tepliciach či vodný svet Funny park Piešťany.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Počas zimného pobytu v Trenčíne si lyžovačku môžete vychutnať napríklad v priestoroch strediska Skipark Kálnica pri Považskom Inovci. Tu k nemu patria zjazdovky s umelým zasnežovaním a osvetlením, ktoré poslúžia potrebám detí, začiatočníkov aj priaznivcom večerného lyžovania. K dispozícii máte aj vlek, požičovňu lyží a snowboardov či lyžiarsku školu, ak by ste si chceli svoje znalosti v zimných športoch zdokonaliť.
KAM S DEŤMI?
K najnavštevovanejším pamiatkam mesta Trenčín bezpochyby možno zaradiť jeho dominantu, Trenčiansky hrad. Jeho hradné bralo zdobí nápis z rímskych čias, počas Veľkej Moravy bola lokalita hradiskom a neskôr šľachtickým sídlom, ktorého majiteľom bol napríklad Matúš Čák Trenčiansky. Dnes v priestoroch hradu spravuje Trenčianske múzeum expozície dobových zbraní, historických dokumentov, archeologických nálezov aj obrazovú galériu. Prehliadka so sprievodcom je dostupná v troch okruhoch, ktoré vás spoločne prevedú dolným nádvorím so sokoliarmi, Delovou baštou, Matúšovou vežou a do palácov Barbory, Ľudovíta a Zápoľského. V Trenčianskom hrade zároveň vyniká bývalá hladomorňa a väzenie Kráľovská veža a Studňa lásky, ku ktorej sa viaže povesť o Fatime a Omarovi. Hrad je v neposlednom rade dejiskom mnohých zaujímavých podujatí pre celú rodinu.
Ak vaše deti obľubujú tajomné miesta a len tak ich niečo nevyľaká, vezmite ich na návštevu Katovho domu pod hradom. Meštianske sídlo obýval kat na prelome 16. a 17. storočia, pričom dom je prepojený s väznicou a mučiarňou, ktorej nástroje tvoria súčasť expozície v správe Trenčianskeho múzea. Hovorí sa, že kat zniesol zo sveta mnohých nevinných ľudí až rovnakému osudu pre krádež podľahol aj on sám. Taktiež sa tvrdí, že v Katovom dome sa veci občas hýbu samé od seba a z budovy počuť záhadné zvuky.
Lanový park Tarzania Trenčín nájdete v lesoparku Brezina pri ceste vedúcej k Čerešnovému sadu. Na výber máte dve trasy, ktorých istenie zabepečuje 22 plošín a nachádzajú sa vo výške 5-10 metrov nad zemou. Kratšia a jednochšia je značená modrou farbou a meria 229 m. Náročnejšia červená dosahuje naproti tomu dĺžku 276 metrov. Ani deti sa nebudú nudiť, keďže majú na území parku k dispozícii vlastnú trasu merajúcu 71 metrov.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Na prechádzku priamo v Trenčíne pozýva lesopark Brezina učupený v rozlohe presahujúcej 212 hektárov na okraji Strážovských vrchov. Pokrývajú ho rôzne druhy stromov a dajú sa v ňom podnikať buď pešie prechádzky, alebo cyklistické výlety či dokonca v zime aj prechod na bežkách. Zároveň sa z neho poľahky dostanete aj do okolitých obcí Soblahov, Kubrica či Kubrá a cez lesopark Brezina prechádzajú náučné chodníky Vznik a vývoj lesa a Sever, ako aj kyslíková dráha s rozličnými cvičiskami. Súčasťou lesoparku je v neposlednom rade Pamätník umučeným venovaný obetiam fašizmu, Čerešňový, sad, detské ihrisko a Štefánikova vyhliadka.
Skvelým miestom pre aktívny pohyb aj ničím nerušený oddych je v Trenčíne taktiež športovo - rekreačný areál Ostrov. Popri Váhu na ňom vedie promenáda vyhľadávaná chodcami, cyklistami aj korčuliarmi, zatiaľčo najmenší sa vyhrajú na detskom ihrisku. Tunajší športový areál umožňuje hru bowlingu, florbalu, indoor golfu, bedmintonu či stolného tenisu, pričom športovci majú k dispozícii aj cyklistickú freestylovú dráhu a tenisové kurty. Na Ostrove funguje taktiež reštaurácia Bašta s letnou terasou a lodenica.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Priaznivci dlhších vychádzok sa môžu z Trenčína vydať napríklad do blízkeho kúpeľného mestečka Trenčianske Teplice, pričom využiť k tomu môžu viaceré trasy. Aj v doprovode detí možno absolvovať najkratšiu trasu prechádzajúcu od železničnej stanici pri Rotunde popri Kubranskej kyselke cez Opatovskú dolinu. Túra sa dá prepojiť s mierne dlhšou trasou vedúcou cez miestnu časť Opatová od Mierového námestia. Náročnejšiu alternatívu predstavujú chodníky prechádzajúce od Trenčína do Teplíc cez Kubricu, Svitavu a sedlo Machnáč alebo cez obec Soblahov. Všetky trasy sa spájajú s krásnymi výhľadmi na okolie a po príchode do Trenčianskych Teplíc sa dá pokračovať po náučnom chodníku, ktorý vám sprístupní Trenčiansko -Teplický kras.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Pozrite sa na Trenčín z novej perspektívy prostredníctvom vyhliadkovej plavby, ktorú na vodách Váhu ponúka Vážska plavba Trenčín. Na výber pritom máte dva okruhy, z ktorých oba sa začínajú aj končia v Trenčianskom osobnom prístave. Kratší okruh smeruje k vodnej nádrži Trenčianske Biskupice, zatiaľčo dlhší k tomu pridá plavbu po starom koryte Váhu až k obci Zamarovce. Plavbu možno podniknúť na lodiach Fatima alebo Xénia, pričom pohodu dodávajú tóny hudby a rozprávanie o vývoji Vážskej plavby. V prípade záujmu si služby tejto spoločnosti možno prenajať aj pre súkromné účely alebo si zabezpečiť nočnú plavbu pri mesačnom svetle.
Trenčianske letisko dáva milovníkom adrenalínu viaceré možnosti, ako sa dostať do vzduchu a kochať sa popritom krásou Považia. Vyhliadkové lety rôznej dĺžky smerujúce po rozličných trasách ponúka napríklad spoločnosť Airman Pavla Kubicu. Podobne nezabudnuteľný zážitok predstavuje aj asi hodinu dlhý vyhliadkový let balónom, ktorý okrem letiska štartuje aj pod sídliskom Juh, na ihrisku v Orechovom, pri rybníkoch v Kubrici alebo pod Skalkou v Zamarovciach. Po pristátí dostanete pre spomienku pamätný list a budete pokrstený za vzduchoplavca. Nuž a skutočným odvážlivcom možno v Trenčíne odporúčať aj tandemový zoskok padákom, v rámci ktorého padáte počas minúty z nadmorskej výšky 4 tisíc metrov rýchlosťou presahujúcou 200 kilometrov za hodinu.
Počas roka sa na Trenčianskom hrade a v centre mesta konávajú rozličné zaujímavé podujatia, ktoré by ste si nemali nechať počas vašej návštevy ujsť. Prvé dni mesiacov máj až október patria Farmárskemu jarmoku, ktorý predstavuje chutné regionálne produkty. Júl a august sa nesú v znamení Trenčianskeho kultúrneho leta, spojeného s pestrým (nielen) hudobným programom. September patrí trhu ľudových remesiel Pri trenčianskej bráne a na záver roka vás v Trenčíne do sviatočnej nálady dostane akcia Čaro Vianoc pod hradom.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Srdcom historického centra Trenčína je Mierové námestie vyhlásené za Mestskú pamiatkovú rezerváciu. Na námestie sa dostanete napríklad cez Mestskú vežu, ktorá ako Dolná brána tvorila časť Mestského opevnenia a dnes sa z nej ponúka krásny pohľad na mesto. Dominantou samotného Mierového námestia je Piaristický kostol sv. Františka Xaverského s impozantnou interiérovou výzdobou, vybudovaný v 17. storočí jezuitmi s pomocou talianskych architektov. Hneď vedľa sa nachádza Ranobarokový kláštorný komplex, dnes sídlo Piaristického gymnázia. Budova Radnice v súčasnosti hostí vo svojich priestoroch Mestský úrad, zatiaľčo Župný dom je domovom Trenčianskeho múzea. Okrem toho si možno na námestí všimnúť Morový stĺp Najsvätejšej Trojice a sochu sv. Jána Nepomuckého.
Trenčianske múzeum sídli v Župnom dome na Mierovom námestí, kde vás zasvätí predovšetkým do dejín mesta, regionálnej kultúry a miestnej prírody. Tunajšie exponáty sú zoskupené vo forme výstavy "Z histórie a kultúry slobodného kráľovského mesta Trenčína". Trenčianske múzeum okrem toho nesie zodpovednosť za expozície vystavované v Trenčianskom múzeu a unikátny Karner sv. Michala. Niekdajšia kostnica pochádza z 15. storočia a dnes je v jej priestoroch vystavované sakrálne umenie z času gotiky, baroka a ďalších umeleckých slohov.
Moderná budova učupená pod Trenčianskym hradom je domovom unikátneho technického múzea, v ktorom sa dozviete všetko podstatné o historickom vývoji ľudského vynálezu číslo jeden, kolesa. V expozícii Múzea kolies ETOP objavíte kolesá na sto spôsobov, vyrábané z dreva, gumy, kameňa a plastov či používané v autách, bicykloch aj pretekárskych vozoch Formuly 1. K múzeu patrí taktiež dobová kolárska dielňa, interaktívna herňa, predajňa tematických suvenírov a hneď vedľa si môžete príjemne posedieť pri jazierku s rybičkami.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Domácim dobre známa, návštevníkom menej je Kubranská kyselka, príjemné a pokojné miesto pre oddych a prechádzku. V jej areáli nájdete okrem prameňa aj detské ihrisko, lavičky, prístrešky a stravovacie možnosti. Z centra mesta sa ku kyselke dostanete pešo alebo na bicykli, ak budete sledovať červenú značku v smere Kubrica alebo aj mestskou hromadnou dopravou, konkrétne autobusom s číslom 11.