Letné kúpalisko
V čase letnej sezóny sa oplatí využiť kúpalisko, ktorému dominuje 50 m dlhý bazén ideálny pre plavcov. Neplavcom a deťom sú určené ďalšie tri bazény, ku ktorým patrí aj tobogán. Voľný čas sa dá tráviť tiež na dvoch plážových ihriskách a detských preliezkach alebo sa zabaviť prostredníctvom aquazorbingu či animačného programu. Energiu si zas doplníte v niektorom z početných bufetov alebo v reštaurácii.
Celoročne kúpanie v Spišskej Novej Vsi umožňuje krytá plaváreň s plaveckým bazénom dĺžky 25 m a neplaveckým bazénom s hĺbkou do 80 cm. V jej priestoroch máte k dispozícii aj parnú a fínsku saunu a môžete si tiež dopriať masáž, či už klasickú alebo s použitím masážneho prístroja ceragem.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Lákavú možnosť lyžovačky v okolí ponúka napríklad stredisko Ski centrum Mraznica situované pri obci Hnilčík a Slovenskom raji. K dispozícii v ňom máte dva vleky, z toho jeden určený deťom a 1650 m dlhú zjazdovku, ktorá vyhovie potrebám začínajúcich aj pokročilých lyžiarov. V stredisku sa dá venovať aj sánkovaniu alebo využiť čajovňu, ski servis a požičovňu lyží. Priaznivcom bežeckého lyžovania je zas k dispozícii blízky bežecký areál Grajnár.
KAM S DEŤMI?
V krásnom prostredí Madaras parku sídli najmenšia slovenská Zoologická záhrada, ktorú obýva viac než 500 živočíchov zastupujúcich približne 110 druhov zvierat z celého sveta. K tým patrí tiger usurijský, jaguár americký, lev púšťový, orangutan bornejský, lemury a mnohé ďalšie. V areáli zoo sa nachádza tiež pavilón Aquaterra, detské ihriská, arborétum, zoo shop, cukráreň a nechýba možnosť jazdy na koni.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
V Madaras parku sa nachádza tiež lanový park Monkeyland, kde je pripravená detská trasa pozostávajúca zo siedmych prekážok vo výške meter nad zemou. Ďalšie tri trasy disponujú ľahkou až ťažkou obtiažnosťou a celkovo ich tvorí 37 prekážok umiestnených v korunách stromov 3 až 4 m nad zemou. Bezpečnosť je samozrejmosťou vďaka systému nekonečného lana.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Pobyt v Spišskej Novej Vsi sa jednoznačne oplatí spojiť s turistikou v národnom parku Slovenský raj, kde vás čakajú impozantné tiesňavy a rokliny, prekrásne vodopády aj adrenalínové trasy s rôznymi technickými pomôckami. Máte k dispozícii početné značené chodníky, ktoré vás prevedú napríklad Veľkým Sokolom, Prielomom Hornádu, Suchou Belou alebo k Tomášovskému výhľadu. Okrem toho na území raja možno zažiť aj ľadolezenie, splav rieky Hornád či si vychutnať jazdu na koni.
Zároveň sa v okolí mesta aj v rámci národného parku dá venovať cykloturistike, ktorú umožňuje vyše 110 km značených cyklotrás od jednoduchšieho Malého okruhu do Slovenského raja až po náročné trasy, ako je Spišská cyklomagistrála smerujúca okolo Spišského hradu, cez Levoču, Kežmarok a Červený Kláštor až do Pienin.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Jedinečný zážitok pre všetkých, čo majú chuť na poriadnu dávku adrenalínu, ponúka Požičovňa oblohy Compact Skydive v priestoroch Letiska Spišská Nová Ves. Môžete si zvoliť tandemový zoskok v spoločnosti profesionálneho inštruktora, sólo zoskok, zoskok z vrtuľníka alebo zažiť parašutistický kurz. Vychutnajte si krásu Slovenského raja, Spišu aj Vysokých Tatier z vtáčej perspektívy ;)
Počas roka sa v meste a jeho blízkom okolí konajú rozličné atraktívne podujatia od Plesu Spišiakov cez Mesto plné detí a Dni humoru na Spiši až po Dni mesta Spišská Nová Ves a Trh ľudových remesiel. Najväčšia pozornosť už tradične patrí júlovému Spišskému trhu, počas ktorého na pár dní zaplnia centrum mesta nespočetné stánky, kolotoče a kultúrne vystúpenia. Akcia vychádza z dávnej tradície mestských jarmokov a jej súčasťou sú aj Spišské výstavné trhy.
Popri plavárni a kúpalisku sprístupňuje Správa telelovýchovných zariadení (STEZ) v Spišskej Novej Vsi širokej verejnosti aj ďalšie športové aktivity. Môžete si napríklad objednať použitie kolkárne so štyrmi dráhami, zamieriť k 10 tenisovým kurtom a tenisovej hale alebo využiť verejné korčuľovanie v zimnom štadióne, väčšinou vždy v nedeľu vo večerných hodinách.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Námestie v Spišskej Novej Vsi sa pyšní titulom najdlhšieho šošovkovitého námestia v rámci celej Európy, pričom jeho hlavným klenotom je Rímskokatolícky farský kostol Nanebovzatia Panny Márie. Jeho interiér stráži súsošie Ukrižovania, relikviár z 14. storočia aj bronzovú krstiteľnicu. Kostolná veža je zároveň vďaka výške 87 m najvyššou na Slovensku a nachádza sa v nej päť historických zvonov aj sochy štyroch evanjelistov. Dá sa na ňu navyše vystúpiť a po zdolaní 155 schodov sa tak kochať prekrásnou scenériou blízkeho aj vzdialenejšieho okolia.
Počas prechádzky po Spišskej Novej Vsi sa oplatí všimnúť si aj ďalšie zaujímavé pamiatky. Secesná Reduta je dnes domovom Spišského divadla a koncertnej siene, zatiaľčo klasicistická Radnica funguje ako sídlo primátora a Mestského úradu. V gréckokatolíckom Chráme Premenenia Pána sa nachádza pôsobivá mozaika vychádzajúca z talianskej školy a knižnica Evanjelického kostola je považovaná za najstaršiu na Spiši. V Kostole Nepoškrvneného počatia zaujme jeho baroková výzdoba, zatiaľčo Kostol Božieho milosrdenstva vlastní jeden z najväčších sklenených krížov na svete.
Prekrásny Provinčný dom v minulosti slúžil ako sídlo radnice, dnes jeho priestory využíva Múzeum Spiša. Jednotlivé výstavy približujú históriu tejto budovy, spôsob stolovania typický pre mešťanov 18. a 19. storočia a taktiež dôležitosť vodného ekosystému a interaktívnu expozíciu drevín. Pod správu múzea zároveň spadajú kaštieľ a letohrádok Dardanely v Markušovciach, ako aj Národopisné múzeum a Rodný dom kapitána Nálepku v Smižanoch.
V meštianskom dome zo 16. storočia sídli Galéria umelcov Spiša, ktorej zbierka zahŕňa približne 1900 diel rozdelených do troch stálych expozícií. Tými sú sochárska tvorba v Záhrade umenia, gotická cesta Terra Gothica či kresby a maľby pochádzajúce z dielne Jozefa Hanulu. Popritom sa priestory galérie využívajú pre dočasné prezentácie prác regionálnych i zahraničných umelcov.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Od roku 2012 stojí v Spišskej Novej Vsi pamätník Pocta Majstrovi Konrádovi, ktorý je venovaný zakladateľovi významnej zvonolejárskej dielne zo 14. storočia. Známy je tiež pod menom Miesto prianí, ktoré si môžete zaželať prostredníctvom polozvonu v pamätníku. Hneď vedľa sa nachádza tiež pôsobivý stredoveký zvon vytvorený počiatkom 15. storočia Jánom Wagnerom.