Oravská priehrada
Rozľahlé Oravské more je perfektnou voľbou pre letnú rekreáciu pri vode, keďže umožňuje popri kúpaní aj rybolov či rôznorodé vodné športy od jachtingu cez vodné bicykovanie až po windsurfing a potápanie. Na Oravskej priehrade možno podniknúť aj lákavú vyhliadkovú plavbu, ktorou sa dostanete na jedinečný Slanický ostrov umenia. Ten je domovom viacerých expozícií pod správou Oravskej galérie, pomníka venovaného Antonovi Bernolákovi aj kostolíka Povýšenia sv. Kríža.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Hneď pri obci natrafíte v krásnom prostredí Oravských Beskýd na stredisko Ski Grúniky - Sihelné. Patria k nemu tri vleky a zjazdovky miernej a strednej náročnosti, ktoré sú umelo zasnežované a vďaka osvetleniu umožňujú večerné lyžovanie. Zároveň v stredisku funguje ski servis, škola lyžovania a snowboardingu, požičovňa lyží a snowboardov aj koliba so slovenskou kuchyňou.
Zavítať môžete tiež do blízkeho strediska v Oravskej Polhore, ktoré vyhovie predovšetkým rodinám s deťmi a lyžiarom - začiatočníkom. Ponúka dve ľahké a tri stredne náročné zjazdovky, päť vlekov, snowboardový park, lyžiarsku školu, požičovňu a skiservis. Nechýba možnosť večerného lyžovania, občerstvenie a parkovisko.
KAM S DEŤMI?
V širšom okolí Sihelného je Oravská lesná železnica atraktívnou voľbou pre výlet nielen čo sa rodín s deťmi týka. Trasa turistického vláčika pod správou Oravského múzea sa začína aj končí v stanici Tanečník, v ktorej funguje pávia voliéra, výstava vo vlakovom depe aj detské ihrisko. Počas exkurzie prejdete sedlom Beskýd, kde sa dá vstúpiť do typickej goralskej drevenice alebo si vychutnať krásne panorámy z vyhliadkovej veže.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Jednou z rarít okolia, ktorá si výlet rozhodne zaslúži, je 9 m vysoká socha Krista dominujúca vrchu Grap pri Kline. Jej autorom je v oblasti pôsobiaci rezbár Peter Ganobjak a príjemnú atmosféru jej dodávajú kvetinové záhony, lavičky a altánok. Popri tom sa dá prejsť aj kalváriou s krížovou cestou a kaplnkou alebo po náučnom chodníku zvanom Premeny lesa.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Obľúbeným turistickým cieľom v okolí je napríklad 1557 m vysoký vrch Pilsko, dostupný po značenom chodníku priamo zo Sihelného, ako i z Mútneho a Oravského Veselého. Predstavuje druhý najvyšší vrch v rámci pohoria Oravské Beskydy a z jeho vrcholu uvidíte nielen slovensko - poľské pohraničie, ale aj Tatry, Malú Fatru či Chočské vrchy.
Aktívni turisti by si počas pobytu v Sihelnom nemali nechať ujsť ani výstup na najvyšší vrch Oravských Beskýd a Hornej Oravy zároveň, Babiu horu. Impozantná hora s nadmorskou výškou 1725 m n. m. ponúka úchvatný výhľad do širokého okolia a je domovom rôznorodých rastlinných a živočíšnych druhov. Najľahšie sa na jej vrchol dostanete po náučnom chodníku, ktorý sa začína v lokalite Slaná voda pri Oravskej Polhore a pozostáva z 8 informačných tabúľ.
KAM ZA ZÁBAVOU?
V letnej sezóne je obec Sihelné dejiskom veľkolepého folklórneho festivalu beskydských goralov zvaného Folklórne slávnosti pod Babou horou a Pilskom. Festival, ktorý v roku 2018 oslávi svoje 26. narodeniny sa tradične koná v amfiteátri Sihelné a v jeho programe účinkuje ľudová hudba, detské folklórne súbory a folklórne skupiny nielen zo Slovenska, ale aj Poľska či Českej republiky.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Nenechajte si na úpätí Babej hory v Oravskej Polhore ujsť návštevu dvojice literárnych expozícií pod správou Oravského múzea. Prvou je Hviezdoslavova hájovňa, ktorá vás zasvätí do práce významného slovenského literáta, Pavla O. Hviezdoslava a dozviete sa mnoho zaujímavostí o jeho diele Hájnikova žena. Hneď vedľa vám druhá expozícia predstaví literárnu činnosť tunajšieho rodáka Mila Urbana, autora románu Živý bič.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Menej známou kuriozitou okolia je drevený dvojkríž s výškou 12 m zdobiaci vrch Grap, ku ktorému sa dostanete napríklad z obce Oravské Veselé. Reprezentuje slovenskú štátnosť aj kresťanské tradície a ponúka sa od neho pekný výhľad na podmanivú oravskú prírodu.