Krytá plaváreň
Tunajšia plaváreň je súčasťou Športovo - relaxačného areálu mesta a pozostáva z dvoch bazénov. Veľký plavecký bazén dosahuje dĺžku 25 m a teplota vody sa v ňom pohybuje okolo 27 stupňov Celzia. Pre vaše ratolesti je zas pripravený malý detský bazén s minimálnou hĺbkou a s teplejšou vodou. V areáli sú zároveň poskytované služby masáží, sauny, solária, fitnessu, kaderníctva a kaviarne Espresso.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Skvelá lyžovačka na vás čaká v stredisku Pezinská Baba učupenom na svahoch Malých Karpát. Nájdete v ňom päť vlekov s celkovou prepravnou kapacitou 3650 osôb za hodinu a tri zjazdovky. Zjazdovka dlhá 500 m je umelo zasnežovaná a osvetlená, čo znamená, že sa na nej dá venovať večernému lyžovaniu. K stredisku patrí tiež sánkarska dráha, požičovňa lyží, skiservis, stravovacie zariadenia a lyžiarska škola. Okolím Pezinskej Baby zároveň prechádzajú značené bežecké trate.
KAM S DEŤMI?
Jedným z hlavných klenotov mesta je impozantný Pezinský zámok, okolo ktorého sa kedysi rozprestierali vodné priekopy a padacie mosty. Dnes v jeho interiéri zaujme zámocká sála a zbierka sôch zobrazujúcich grófov, ktorým v minulosti zámok patril. Jeho zaujímavosťou je tiež vináreň a dobové pivnice s charakterisitickými zdobenými sudmi z dubového dreva. Sú tiež domovom Národného salónu vín, ktorého produkty sa dajú degustovať aj zakúpiť. Sídlo obklopuje malebný zámocký park, v ktorom rastú viaceré raritné dreviny a prechádza ním náučný chodník s informačnými tabuľami.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Náučný chodník s dĺžkou 4, 7 km vás prostredníctvom štyroch tabúľ zasvätí do tajov prírody a histórie Malých Karpát. Prechádza cez Pezinský hrad popod ruinami stredovekého hradiska, lokalitu Rybníček približujúcu ťažbu dreva v minulosti a oblasti Hrubý Ostrý Rybníček a Pod Čertovým kopcom. V nich sa dozviete mnohé zaujímavosti o živočíšnych a rastlinných druhoch obývajúcich lesy okolo Pezinka.
O niečo dlhšiu prechádzku ponúka 7 km merajúci Vinohradnícky náučný chodník, ktorý sleduje zelenú značku a môžete sa naň napojiť buď pri Malackej ceste alebo v Areáli zdravia Rozálka. Chodník pozostáva z 12 zastávok, ktoré vás prevedú pestovaním a spracúvaním viniča v regióne Malých Karpát a rozprávajú príbeh Peregského domu, rybníka a ďalších miest .
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Popri víne preslávila mesto aj banícka činnosť, ako dokazuje tematický chodník tvorený 14 zástavkami. Tie informujú okrem iného o zaniknutej osade Zumberg, Fabiánovom mlyne, Pinelovej nemocnici, Kúpeľoch, Starom Zámku, Kalvárii alebo antimónových a pyritových baniach. Poslednou zastávkou je areál Rozálka, kde sa oplatí všimnúť si kaplnku pochádzajúcu z roku 1730.
Okolie Pezinka je vhodné pre praktizovanie cykloturistiky po trasách rôznej dĺžky a náročnosti. Obľube sa teší napríklad 16 km dlhý cyklochodník rekreačného typu smerujúci do mesta Senec. Od Radničného námestia vás žltá značka privedie do Viničného a pokračuje cez Šenkvický háj a Svätý Martin až do Senca. V prípade záujmu možno zamieriť aj do Slovenského Grobu alebo Šenkvíc.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Pezinok spadá do projektu Malokarpatská vínna cesta a v jeho blízkom okolí sa produkujú vychýrené odrody ako Svätovavrinecké, Frankovka modrá, Veltlínske zelené, Rizling vlašský alebo Müller Thurgau. Ich degustáciu umožňuje séria lákavých podujatí, ku ktorým patria dni otvorených pivníc, aprílové vínne trhy, septembrové oberačkové slávnosti či Svätomartinské požehnanie vína v novembri.
Nielen s vínom sa spájajú atraktívne akcie, ktorých sa v Pezinku rozhodne oplatí zúčastniť. Jún prináša Festival pouličného divadla a Keramické trhy s výberom toho najlepšieho z remeselnej tvorby. V auguste sa môžete tešiť na Malokarpatskú výstavu a burzu minerálov, fosílií a drahých kameňov zvanú Pezinský permoník aj Fyzulnačku teda Medzinárodnú súťaž vo varení fazuľovej polievky. Nechýba súťažný festival Dychovky v Preši, zatiaľčo v septembri sa koná súťaž v parkúrovom skákaní Malokarpatský strapec. Október patrí hudbe vo forme Festivalu Eugena Suchoňa a tanci v podobe Pezinského strapca. Nuž a záver roka v Pezinku sa už tradične nesie v znamení Vianočných trhov.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Prijmite pozvánku do múzea v interiéri historického renesančného sídla, kde vás zasvätí do tradícií a histórie regionálneho vinohradníctva a vinárstva. Pre tento účel slúžia dve stále expozície menom "Príbeh vína" a "Dejiny vinohradníctva a vinárstva pod Malými Karpatmi", ktorých prehliadku spestrujú rozličné interaktívne prvky. Malokarpatské múzeum súčasne ponúka degustácie vína, pestré vzdelávacie programy a lákavé akcie, ako napríklad Keramické trhy, Deň sv. Urbana či Pezinské vínne pivnice.
Na prvý pohľad zaujímavý Schaubmarov mlyn pochádza z 18. storočia a dnes jeho priestory slúžia potrebám Slovenskej národnej galérie. Tá v ňom prevádzkuje stálu Mlynársku expozíciu a rozličné dočasné výstavy zamerané hlavne na insitné umenie. V poslednej dobe rozširuje mlyn svoje služby, pridáva nové podujatia a stáva sa lákavým miestom nielen pre výlet rodín s deťmi a milovníkov umenia.
Na Radničnom námestí si všimnite budovu Starej radnice renesančného pôvodu, v ktorej nájdete zaujímavé Mestské múzeum. To približuje históriu Pezinka prostredníctvom archeologických nálezov z mesta a jeho blízkeho okolia, ako aj sakrálne plastiky z dielne keramikára Jozefa Franka. Súčasťou múzea je galéria vystavujúca prednostne výtvarné práce a diela regionálnych umelcov.
Pôvod Kostola Nanebovzatia Panny Márie je datovaný do 14. storočia a k jeho interiéru patrí vzácna stredoveká kazateľnica aj tajomné krypty. Kostol Premenenia Pána nazývaný tiež Dolný Kostol bol zas postavený v 17. storočí ako evanjelický a neskôr prešiel do rúk katolíkov. V Pezinku stojí tiež Kapucínsky kostol spojený s kláštorom a Evanjelický kostol s cenným oltárnym obrazom Posledná večera. Ten je dielom významného barokového maliara Jána Kupeckého, ktorého rodný dom uvidíte na Kupeckého ulici.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Blízke mestečko Svätý Jur je známe ako domov krásneho kláštora a nemenej pôsobivého kostola Sv. Juraja. Nie každý však vie, že v lesoch, ktoré ho obklopujú, natrafíte na zrúcaninu hradu z 13. storočia. Nesie meno hrad Biely Kameň a hoci je v ruinách už od polovice 17. storočia, stále sa z neho zachovali hradné steny.