Vodná nádrž Nová Bystrica
Pár kilometrov od Oščadnice je situovaná tiež vodná nádrž Nová Bystrica, slúžiaca ako zásobáreň pitnej vody pre Kysuce. Nachádza sa pri rovnomennej obci a jej vznikom boli v rokoch 1983 - 1989 zatopené osady Harvelka a Riečnica. V tomto vodnom diele je kúpanie zákazané, ako však dokazuje aj fotografia, ide o malebnú lokalitu, ku ktorej sa oplatí vypraviť a prejsť sa peši alebo na bicykli po chodníku, ktorý nádrž obchádza.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
V tomto stredisku v prostredí Kysuckých Beskýd sa okolo Veľkej Rače zoskupujú tri samostatné oblasti: Lalíky, Dedovka a Marguška. SnowParadise Veľká Rača Oščadnica pozostáva z 15 zjazdoviek, troch lanoviek a taktiež troch vlekov. Dve trate sú charakteristické ťažkou obtiažnosťou, zatiaľčo 6 disponuje stredne ťažkou náročnosťou a posledných 7 zjazdoviek je klasifikovaných ako ľahkých. Strediskom prechádza bežecká Stopa zdravia a zjazdovky Košariská I., II. sú tiež využiteľné pre večernú lyžovačku. Popri tom je v ponuke Snow Paradise Veľká Rača Oščadnica jazda ratrakom, výučba lyžovania, predajňa a požičovňa športovej výbavy. Cez víkendy sa v čase zimnej sezóny zvyknú konávať aj lákavé akcie.
Pre lyžovačku a iné so snehom spojené aktivity je v Oščadnici k dispozícii tiež lyžiarske stredisko Športcentrum Oščadnica. Poskytuje dva vleky, z ktorých prvý je určený deťom a začínajúcim lyžiarom, zatiaľčo druhý typu Tatrapoma využijú skôr tí skúsenejší. Dá sa tu venovať snowtubingu, jazde na snowboarde v Snowboardovom parku so šiestimi prekážkami a aj večernému lyžovaniu. Rovnako funguje v stredisku požičovňa potrebného vybavenia, lyžiarska škola a škôlka.
KAM S DEŤMI?
Najväčšou atrakciou rekreačného strediska je bobová horská dráha typu Alpincoaster, ktorá vzhľadom na svoju dĺžku 1300 patrí k najdlhším nielen v rámci Slovenska, ale aj Strednej Európy. Štart leží pri vrcholovej stanice lanovky na Dedovke a jazdu spestruje 15 zákrut. Bob dosahuje maximálnu rýchlosť 40 km za hodinu a je si možné zvoliť, či v ňom pocestuje jedna osoba alebo dve. Nezáleží pritom na tom, či ide o dieťa v doprovode rodiča alebo dvoch dospelých. V stredisku sa dá okrem toho skákať na trampolínach, strieľať z luku, zdolávať lezeckú stenu, vyskúšať si aquazorbing, zjazd na lane Karolšus, jazdu adrenalínovým crossovým bicyklom alebo kolobežkou Monster. Špeciálne pre deti je určený lanový park Small monkey way, kde sa pobavia prechádzaním trasy pozostávajúcej z ôsmych prekážok, tunela a lanovej pyramídy.
Nielen na vašich potomkov zapôsobí pohľad na prekrásny a detailne prepracovaný Slovenský orloj nachádzajúci sa v obci Stará Bystrica. Je najväčšou sochou z dreva na našom území, na základe návrhu sochára Lovišku ju postavil architekt Ivan Jarin a zosobňuje Sedembolestnú Pannu Máriu. Dielo zdobia plastiky osobností slovenských dejín, svätcov, dva zvony a astroláb, vďaka ktorému je orloj v Starej Bystrici jediným svojho druhu na Slovensku. V obci okrem toho zaujme aj Park sv. Floriána, Rínok a Kostol sv. Michala Archanjela.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Podobná možnosť predstavuje skvelý spôsob ako spoznať bližšie jednotlivé časti Oščadnice a zároveň si vychutnať príjemnú prechádzku, ktorú môžu absolvovať pešo alebo na bicykli aj deti. V osade Švancárovci na vás čaká Kaplnka u Švancari pochádzajúca z roku 1961, zatiaľčo v osade Vreščovka vás hneď pri autobusovej zastávke privíta Kaplnka Vreščovka (1947). Sledovaním modro značenej trasy z Lalíkovcov sa dostanete ku Kaplnke u Haladeji (1961) a po približne kilometrovom stúpaní pomedzi domčeky prídete ku Kaplnke v Rovniach (1933 - 1936). Nevynechajte ani malebnú Kaplnku so zvonicou za Dedovou (1948), kam prídete po žltej značke z Dedovky prípadne po zelenej vedúcej od Vyšného konca.
V blízkosti Oščadnice sa môžete po značke žltej farby vydať zo Starej Bystrice k romanticky a stredoveko pôsobiacej rozhľadni, dominujúcej vrchu Bobovec v pohorí Nocľahy. Rozhľadňa postavená v rokoch 2010 - 2011 z dreva a kameňa dosahuje výšku 16 metrov a uvidíte z nej Martinské Hole, Malú Fatru aj kúsok z Českej a Poľskej republiky. Interiér rozhľadne na Bobovci navyše ukrýva poklad v podobe anjelov vytvorených Ing. Arch. Stanislavom Mikovčákom.
KAM NA TURISTIKU?
Ak sa popri turistike radi niečo nové aj dozviete, môžete sa na najvyšší vrch Kysúc, Veľkú Raču (1236 m n. m.) vypraviť po prírodovedno - ochranárskom náučnom chodníku. Patrí do kategórie stredne náročných túr, spája sa s prevýšením 630 metrov, jeho zvládnutie si vyžaduje asi štyri hodiny a je ho možné absolvovať po celý rok. Začiatok Náučného chodníka Veľká Rača leží pri Oščadnici v lokalite Dedovka, odkiaľ po väčšinu času sleduje turistický značený chodník až na najvyššie miesto Veľkej Rače. Chodníku robí spoločnosť šesť informačných panelov, podávajúcich informácie o tunajších lesoch, geológii, Národnej prírodnej rezervácii Veľká Rača, pôvodnom osídlení, samotnom vrchu Veľká Rača a napokon o možnostiach rekreácie v Kysuciach. Na Veľkej Rači sa dá aj vystúpiť na rozhľadňu alebo si odpočinúť v chate na poľskej strane kopca.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Dávate prednosť pokojnejším športovým aktivitám? Vyskúšajte teda Adventure golf situovaný v rekreačnom areáli Rodinka Resort. Ten pripomína klasický golf, len s tým rozdielom, že sa hrá na menšej ploche bez odpaliska a na umelej tráve. Predstavuje fyzicky nenáročnú a oddychovú činnosť pre malých aj veľkých.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Kaštieľ v Oščadnici nechal začiatkom 20. storočia vztýčiť gróf Ballestrem ako poľovnícke sídlo obklopené lesoparkom s rozlohou troch hektárov. V nasledujúcich rokoch menil svoju podobu aj majiteľov ako ponožky, až sa v roku 1976 dostal pod správu Kysuckej galérie v Čadci. Tá v kaštieli vystavuje dočasné expozície rôznych predmetov ako sú fotografie, maľby, grafiky, sochy a ďalšie, ako aj stálu výstavu diel umelca Františka Hubela. Aj lesopark sa využíva pre potreby rôznych podujatí a každoročne na jeseň je dejiskom miestnych Svätohubertských slávností.
Jediná kalvária v kysuckom regióne vznikla krátko po druhej svetovej vojne ako prejav vďaky obyvateľov za to, že obec vyviazla z tuhých bojov vedených na Veľkej Rači v roku 1945 bez ujmy. Návrhy na podobu Kalvárie pripravil architekt Anton Medrický a na ich základe sa výstavba uskutočnila pod vedením murára Rudolfa Štensa. Okrem jednotlivých zastávok Krížovej cesty je jej súčasťou taktiež kostol na vrchole a tri majestátne kríže vyrezané z dreva. Vždy v auguste je Kalvária svedkom Kysuckej púti k Nanebovzatej Panne Márii, kedy sa súčasne v obci konávajú Oščadnické hody.
V prípade, že sa v Oščadnici zdržíte dlhšie, nezabudnite si odskočiť do Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke pri Novej Bystrici. Uvedie vás do sveta minulosti a predstaví tradičné kopaničiarske osídlenie Kysúc, ako aj pozostatky obcí Harvelka a Riečnica, zaplavených pri výstavbe vodnej nádrže Nová Bystrica. K hlavným častiam skanzenu patrí usadlosť U Hruškuliaka, Kaplnka Panny Márie Ružencovej pochádzajúca zo Zborova nad Bystricou a najstarší dom kysuckého regiónu, prenesený do múzea práve z Oščadnice. Múzeum kysuckej dediny - Vychylovka napokon vyniká aj svojou lesnou úvraťovou železnicou, ktorá je až dodnes v prevádzke ako jediná v Európe.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Ku kvalitne zariadenému a útulnému rodinnému penziónu Alpinka patrí menšie múzeum, v ktorom uvidíte pracovné nástroje, hračky a iné predmety, ktoré boli kedysi súčasťou každodenného života obyvateľov Kysúc.