Bešeňová - Termálne srdce Liptova
Vychutnajte si kúpanie v jednom z najobľúbenejších aquaparkov na Slovensku, ktorý sa rozprestiera na pomedzí Liptovského Michala a Bešeňovej. Termálne vody početných bazénov a víriviek pôsobia pozitívne na zdravie, ku ktorému dobre padne využiť tiež rímske kúpele, sauny, inhalácie a masáže miestneho Wellness spa centra. Ak namiesto toho dávate prednosť dobrodružstvu, nech sa páči, hor sa do zábavno - adrenalínovej zóny, ktorá je plná šmýkačiek a dominuje jej veža s najdlhším tobogánom u nás, ako aj ďalšími piatimi možnosťami pre spustenie sa z výšky 30 metrov. Bešeňová - Termálne srdce Liptova má skrátka čo ponúknuť každému :)
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Zalyžujte si v jednom z najvyhľadávanejších slovenských stredísk, Ružomberok - Malinô Brdo. V oblasti Veľkej Fatry sprístupňuje dve lanovky, šesť vlekov a deväť zjazdoviek rôznej obtiažnosti v celkovej dĺžke 10 a pol kilometra. Nielen vaše ratolesti si vychutnajú snowtubing, zatiaľčo do základov pohybu na snehu zaučí miestna lyžiarska škola. Snowboardisti naproti tomu využijú Snowpark, kde na nich čaká osem druhov adrenalínových prekážok. Počas leta stredisko možno využiť pre turistiku a horskú cyklistiku.
KAM S DEŤMI?
Vezmite deti do unikátneho skanzenu a národnej kultúrnej pamiatky zároveň. Túto možnosť poskytuje archeoskanzen Havránok vybudovaný na vrchu Úložisko pri Liptovskej Mare na mieste niekdajšieho pravekého osídlenia keltského kmeňa Kotínov. Kedysi sa tu našli viaceré predmety z bronzu či železa, dnes na mieste uvidíte zrekonštruovanú keltskú vežu, pece, bežné obydlia aj zvyšky stredovekého hradiska. Nehovoriac o tom, že vďaka vyvýšenej polohe Havránku z neho máte prekrásny výhľad na značnú časť Liptova.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Zamierte k blízkej vodnej nádrži na Váhu dokončenej v roku 1975 a využívanej pre potreby vodnej elektrárne a vyrovnávanie hladiny vody. Z tohto dôvodu sa výška jej hladiny mení aj o niekoľko metrov a preto sa v nádrži nemožno kúpať. K vodnej nádrži Bešeňová sa ale napriek tomu oplatí prejsť, nakoľko je na ňu pekný pohľad, jej okolie vyniká prítomnosťou rôznych druhov vodných vtákov a pokiaľ sa prejdete popri vyše dvoj - kilometrovom kanále, ocitnete sa pri rozľahlej Liptovskej Mare. Nádrž sa v menšej miere využíva v zmysle režimu "chyť a pusť" pre rybolov a po jej násype prechádza železničná trať 180 smerujúca zo Žiliny do Košíc.
Neďaleko objavíte aj chránenú prírodnú pamiatku, Bešeňovské travertíny teda skaly, na ktorých spojenie vápenca s minerálnymi látkami vyvoláva pozoruhodný lesk a sfarbenie v odtieňoch červenej, oranžovej, žltej či hnedej. Pekný pohľad na travertíny dodá vedľajší skalný útvar Kaplnka so svojím kamenným krížom.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Oblasť Liptova sa pre svoju prekrásnu prírodu teší veľkej obľube u cyklistov a križujú ju tak početné cyklotrasy. Jednou z nich je 15 kilometrov dlhý a fyzicky nenáročný okruh začínajúci aj končiaci sa v Bešeňovej. Z tej smeruje popri Bešeňovských travertínoch cez Vlašky, Vlachy, Krmeš, rázcestia Ľubeľa a Partizánska Ľupča až do Liptovského Michala a späť do Bešeňovej. Alternatívou je cyklotrasa, ktorá s dĺžkou 28 km vedie z Ružomberka do Partizánskej Ľupče, Bešeňovej a späť do okresného mesta.
Chočské vrchy sú domovom dvojice prekrásnych dolín, cez ktoré prechádza náučný chodník patriaci k najobľúbenejším na Slovensku. Stredne náročná túra vedie od obce Prosiek cez Prosiecku dolinu, ku ktorej unikátom patrí úzky priechod Vráta a vodopád Červené piesky dosahujúci výšku 15 metrov. Následne prejdete cez vrchy Svorad a Prosečné s fantastickými výhľadmi do širokého okolia a neskôr klesáte cez sedlo Ostruhy a dolinu Borovianky až k Mlynom Oblazy, ktoré patria k najpôsobivejším liptovským technickým pamiatkam. Posledný úsek túry sleduje Kvačiansku dolinu až do obce Kvačany.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Najväčšia slovenská vodná nádrž ponúka pestré možnosti trávenia voľného času, ktoré zahŕňajú nielen kúpanie a rybolov, ale aj rôzne vodné športy. Môžete napríklad vyskúšať plavbu na nafukovacom balóne, stand up paddle, flyboard, aquazorbing či plavbu na kajaku alebo vodnom bicykli. Špecialistom na podobné atrakcie je Mara Fun Sport and Action pri Liptovskom Trnovci. Z prístavu tejto obce sa zároveň vydávajú na okružné plavby viaceré vyhliadkové lode a katamarany.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Počiatky jedného z najstarších kostolov liptovského regiónu siahajú do 13. storočia kedy bol postavený v gotickom slohu. Jeho súčasná podoba je však výsledkom výraznej rekonštrukcie počas 19. storočia. Kostolu dominuje hlavný oltár barokového štýlu s oľejomaľbou sv. Michala Archanjela a týči sa nad ním výrazná veža.
Hneď pri kostole zaujme aj pôsobivá drevená zvonica zo 17. storočia zakončená strechou cibuľkovitého tvaru. Tvorí súčasť ohrady kostola a jej zvon je datovaný do konca 18. storočia.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Územie obce bolo obývané už v dávnej minulosti, čo dokazuje objav sídliska z obdobia eneolitu, po ktorom boli objavené viaceré exempláre kanelovanej keramiky. Taktiež sa v okolí našlo osídlenie z mladšej doby bronzovej pripisované ľudu lužickej kultúry a pozostatky prítomnosti Slovanov z čias Veľkej Moravy.