Letné kúpalisko Modra
Od polky júna do konca augusta si môžete oddych pri vode vychutnať v Letnom kúpalisku Modra na Kalinčiakovej ulici, kde máte k dispozícii detský a plavecký bazén s bezbariérovým prístupom. Občerstvenie zabezpečuje tunajší bufet a v prípade záujmu si môžete zapožičať lehátka. V areáli kúpaliska sa okrem toho nachádza detské ihrisko a ihrisko pre plážový volejbal, ku ktorému si loptu a sieť viete zadovážiť priamo na mieste.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Zábavu na snehu pri Modre umožňuje lyžiarske stredisko sídliace v rekreačnej oblasti Zochova chata (Piesok) v Malých Karpatoch. V nadmorskej výške 425 metrov ponúka dvojicu zjazdoviek, ktoré merajú okolo 300 m, prekonávajú prevýšenie 70 m a vhod padnú predovšetkým rodinám s deťmi a začínajúcim lyžiarom. Zároveň tu nájdete vleky s celkovou prepravnou kapacitou 3010 osôb za hodinu, posuvný pás, lyžiarsku školu, skiservis a požičovňu.
KAM S DEŤMI?
Vezmite deti na návštevu príjemnej rodinnej farmy na Kalinčiakovej ulici, kde v kontaktnej mini zoo uvidia domáce zvieratká ako sú ovce, kozy, kačky, králiky, prasiatka alebo koňa Larsona, na ktorom sa možno aj povoziť. Pre najmenších je zároveň pripravené detské ihrisko a tvorivé dielne. Súčasťou farmy je záhradka, v ktorej sa pestuje zelenina aj liečivé bylinky a kde si môžete vyskúšať váš záhradnicky talent. Nájdete tu aj bufet využívajúci farmárske suroviny alebo si môžete niečo chutné pripraviť sami na tunajších ohniskách. Farma Pod Gaštankou je v prípade záujmu k dispozícii aj pre oslavy narodenín a iné rodinné či firemné akcie.
Len pár kilometrov od Modry sa v Malých Karpatoch nad obcami Častá a Píla rozprestiera impozantný hrad Červený Kameň. Vznikol ako kráľovský hrad v 13. storočí, neskôr bol prebudovaný na reprezentačné sídlo a bol vlastníctvom Thurzovcov, Fuggerovcov a po niekoľko storočí aj Pálfyovcov. Dnes pôsobí na hrade múzeum, ktorého expozícia sa zameriava na prezentáciu šľachtického a mešťanského života a umožňuje návštevu Červeného Kameňa prostredníctvom Veľkého a Malého okruhu, prehliadky Renesančnej pevnosti alebo trase venovanej deťom Ako sa žilo na hrade. V hradnom areáli pôsobí sokoliarsky dvor Astur predvádzajúci fantastickú šou s dravými vtákmi a k dispozícii máte aj hradnú vínoteku, kaviareň a reštauráciu. Hrad obklopujú prekrásne záhrady a jeho priestory sa využívajú pre dočasné expozície, lákavé podujatia či súkromné a firemné akcie.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Modrá značka vás z Modry privedie na 709 metrov vysoký vrch Veľká Homoľa, ktorý od roku 2001 zdobí symbol spolupráce Modry a Pezinku, rozhľadňa prezývaná Modranský Kúgel s výškou 20 m, ktorá ponúka krásne výhľady na Malé Karpaty, Považský Inovec a Tribeč. Momentálne je rozhľadňa z technických príčin uzatvorená a tak sa na ňu možno pozrieť iba zvonku, prípadne prispieť na jej obnovu. Krásne pohľady na okolie sa však ponúkajú aj z rozhľadne na Kukle s výškou 12 m, z ktorej máte ako na dlani hrad Červený Kameň a nájdete pri nej ohnisko s lavičkami.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Miestna časť a rekreačné stredisko Harmónia v minulosti fungovala ako letovisko s klimatickými a slnečnými kúpeľmi, dnes naproti tomu láka na nenáročné prechádzky aj dlhšie výlety. Z Harmónie môžete napríklad zamieriť na Medvediu skalu, pokračovať na vrchol Kukla s rozhľadňou a zostúpiť do obce Píla, z ktorej je to už len na skok k hradu Červený Kameň. O niečo dlhšia trasa vedie z Harmónie cez bývalé hradisko Zámčisko a prírodnú pamiatku Tisove skaly až k Zochovej chate. Z tej sa možno do Harmónie vrátiť, ak prejdete Medveďou skalou.
Nad Modrou sa v lesoparku Malé Karpaty nachádza aj rekreačné stredisko Zochova chata (Piesok). Kedysi lokalitu obývali drevorubači a o niečo neskôr si ju obľúbili modranskí meštania. V súčasnosti tu objavíte popri lyžiarskom stredisku aj podmanivú prírodu vyhľadávanú bežkármi, horolezcami a turistami, ktorým sa ponúkajú turistické trasy rôznej dĺžky a náročnosti. Fyzicky zdatní ľudia si vychutnajú vyše 40 km dlhú túru vedúcu cez sedlo Baba, Biely kríž, Kamzík a Bratislavu až na Kolibu. Jednoduchší je výlet smerujúci zo Zochovej chaty do Pezinka či okruhy, vďaka ktorým spoznáte napríklad Čermák, sedlo Javorina, Vysokú, Kuklu alebo Veľkú Homoľu.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Vinohradníctvo má v Modre stáročnú tradíciu a vynieslo jej aj titul slobodného kráľovského mesta. Dodnes je prítomné v modranskom živote vo veľkom, či už prostredníctvom Strednej odbornej školy vinársko - ovocinárskej alebo združenia vinohradníkov Vincúr. Návštevníci sú do tejto tradície zasvätení predovšetkým vďaka tematickým podujatiam. Aprílový Deň modranských pivníc vám umožní na okamih sa ponoriť do života miestnych vinárov a s degustáciou sa spája aj júnová akcia Vinári v chotári. September zas patrí tradičnému Modranskému vinobraniu s alegorickým sprievodom, ochutnávkou vína a burčiaku vo Vinohradníckom dvore a hudobno - tanečným festivalom Vinohranie.
Popri vinohradníctve sa s Modrou nerozlučne spája aj tradícia výroby hrnčiarstva a keramiky, ktorá sa mladším generáciám predstavuje napríklad prostredníctvom podujatia Slávnosť hliny - Keramická Modra. To pripadá na prelom augusta a septembra a realizuje sa formou jarmoku, tvorivých dielní, hrnčiarskeho bálu, tematických výstav a konferencií, ako aj zábavných atrakcií pre malých aj veľkých.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Modra vyniká ako pôsobisko významného slovenského buditeľa Ľudovíta Štúra, ktorého životu venuje pozornosť Múzeum Ľudovíta Štúra so stálou expozícou "Ľudovít Štúr - od štúdia k činom" a Pamätnou izbou Ľudovíta Štúra. Námestiu Modry dominuje súsošie akademického sochára Miroslava Motošku zobrazujúce popri Štúrovi ďalšie popredné osobnosti slovenského národného hnutia. V meste a blízkom okolí okrem toho objavíte súbor miest vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku, ku ktorým patrí Štúrov hrob na evanjelickom cintoríne, Štúrova lavička v Holombeckej doline, miesto Štúrovho smrteľného zranenia v Šnaudoch, niekdajšia evanjelická fara a meštianske domy Emreszovský a Schnellovský.
Na Kukučínovej ulici pôsobí od roku 2012 Múzeum slovenskej keramickej plastiky, zamerané na prezentáciu tradície výroby keramiky, ktorá sa v Modre tiahne od stredoveku až do súčasnosti. Hlavná výstava je pomenovaná Živé remeslo hrnčiarske a popri nej sa organizujú aj viaceré dočasné expozície. Samostatnou súčasťou múzea je Galéria Ignáca Bizmayera situovaná v interiéri Severnej bašty v Mestskom opevnení. Zaoberá sa dielom národného umelca pôsobiaceho od 40. rokov 20. storočia do súčasnosti, ktorý je považovaný za majstra v tvorbe keramických figúrok.
Popri už spomenutých pamätihodnostiach Modry si počas vašej prechádzky mestom povšimnite tiež Kostol nemeckého evanjelického zboru z 19. storočia, vynikajúci svojou klasicistickou fasádou. Námestie a Dolnú ulicu lemujú viaceré meštianske domy a zachovala sa aj časť mestského opevnenia v podobe Hornej brány. Tá bola postavená začiatkom 17. storočia a patrí tak k najstarším pamiatkám Modry. Pekný pohľad sa ponúka aj na murovanú kalváriu a Kaplnku Panny Márie Snežnej. V neposlednom rade si možno v meste všimnúť kaštieľ so záhradou, ktorý kedysi slúžil ako reprezentačné vidiecke sídlo a dnes ho využíva Malokarpatské osvetové stredisko.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
V blízkosti rekreačnej oblasti Zochova chata a tunajšieho lyžiarskeho strediska pôsobí observatórium Univerzity Komenského, ktoré sa využíva pre potreby astronómie, meteorológie a astrofyziky. Vlastní jeden z najmodernejších a najväčších ďalekohľadov na Slovensku a zároveň slúži ako seizmologické pracovisko.