Aqua - Vital park Lúčky
Len pár kilometrov od Liptovskej Teplej sa rozprestiera obec Lúčky, domov vyhľadávaných kúpeľov a kúpaliska Aqua - Vital park. V tom objavíte interiérový a sedací bazén napustený zdraviu prospešnou minerálnou vodou, ako aj rekreačný bazén s početnými vodnými atrakciami. Relax sprostredkuje Vitálny svet so saunami, rímskym kúpeľom a tepidáriom, zatiaľčo občerstvenie umožňuje miestny Snack bar. Zároveň sa máte možnosť zabaviť na volejbalovom a detskom ihrisku či hrou obrieho šachu.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Priaznivcov zimných športov srdečne privíta stredisko Ružomberok - Malinô Brdo vybavené vo Veľkej Fatre šiestimi vlekmi, dvomi lanovkami a deviatimi zjazdovkami so spoločnou dĺžkou 12 km. Snowboardistov a freestylistov nemenej poteší prítomnosť Snowparku a na krátko si neprídu ani bežkári a skialpinisti. Nechýbajú iné bežné lyžiarske služby a aktivity s príchuťou zábavy aj adrenalínu pre celú rodinu, ako napríklad snowtubing.
KAM S DEŤMI?
Neďaleko vodnej nádrže Liptovská Mara objavíte na vyvýšenej polohe archeoskanzen Havránok, v ktorom sa s deťmi dozviete mnoho zaujímavostí o jeho niekdajších obyvateľov z radov Keltov aj Slovanov. V expozícii pod správou Liptovského múzea Ružomberok sa zároveň dá prejsť pomedzi zrekonštruované stavby pozývajúce na autentickú prechádzku po minulosti alebo zúčastniť niektorého z letných podujatí.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Počas pobytu v Liptovskej Teplej určite nevynechajte návštevu národnej pamiatky, kaskádovitého 13 metrov vysokého Lúčanského vodopádu. Ten vytvára minerálna voda stekajúca po travertínových skalách do menšieho jazierka a vďaka jej vyššej teplote vodopád ani v zime nezamŕza a možno sa tak jeho krásou kochať nepretržite po celý rok.
Táto prírodná pamiatka vás privíta v blízkosti Lúčanských kúpeľov, kde za svoj vznik vďačí minerálnej vode obohatenej o vápnik. V minulosti podliehali Lúčanské travertíny ťažobnej činnosti a dodnes v nich možno natrafiť na odtlačky rastlinných a živočíšnych tkanív.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Ruiny najvyššie položeného hradu na území Slovenska sú situované je v nadmorskej výške 993 metrov na vrchu Sestrič na pomedzí obcí Bukovina a Kalameny, z ktorých vás privedú k hradu značené turistické chodníky, z Bukoviny sa vydáte po červenej a z Kalamenov zase po žltej. V minulosti bol Veľký liptovský hrad zodpovedný za ochranu liptovskej župy a v 20. storočí v ňom prebiehal archeologický výskum. Jeho objavy a pozostatky hradnej veže, cisterny či kováčskej dielne môžete vidieť dodnes vo forme voľnej expozície v prírode pod správou Liptovského múzea v Ružomberku.
V blízkosti Liptovskej Teplej sa rozkladajú turisticky atraktívne Chočské vrchy, v ktorých sa obľube teší predovšetkým výlet Prosieckou a Kvačianskou dolinou a výstup na najvyšší vrch pohoria dosahujúci nadmorskú výšku 1611 metrov. Veľký Choč je dostupný po značených turistických chodníkov vedúcich z obcí Likavka, Valaská Dubová, Lúčky a Jasenová. Za námahu spojenú s jeho zdolaním sa vám vrchol chránený v podobe národnej prírodnej rezervácie odmení úchvatným pohľadom do širokého okolia.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Zamierte napríklad k blízkej dedinke Kalameny, od ktorej vás chodník značený žltou farbou privedie k termálnemu prameňu Medokýš. Ide o dvojicu jazierok, do ktorých vteká teplá voda a ktoré sa v letnom období bežne používajú pre účel rekreácie. Všeličo zaujímavé o lokalite prezradí miestna informačná tabuľa a oddýchnuť si môžete na niektorej z viacerých lavičiek.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Obecný rímskokatolícky farský kostol apoštolov sv. Filip a Jakuba patrí k najstarším zachovaným kostolom na území Liptova, keďže jeho základy siahajú až do času rannej gotiky v 13. storočí. V neskorších obdobiach bol pozmenený pod vplyvom renesancie a baroka a pribudla k nemu kaplnka Immaculaty a ochranný múr. K najväčším vzácnostiam kostola v Liptovskej Teplej patria nástenné maľby Jozeda Hanulu, kazateľnica a bočné oltáre Panny Márie a sv. Mikuláša.
V miestnej časti Madočany sa nachádzajú pozostatky zemianskeho sídla, vytvoreného spolu s priľahlými hospodárskymi budovami v 19. storočí. Kedysi ste mali možnosť v Madočanoch natrafiť aj na starší renesančný kaštieľ, z toho sa však do súčasnosti zachovalo už iba pár ruín.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Nie každý už počul o tom, že medzi okolitými obcami Ivachnová, Lisková a Turík sa rozkladá od roku 1982 prírodná rezervácia. Na ploche vyše 10 hektárov žije asi 90 druhov vtákov a 10 druhov cicavcov, z ktorých viaceré sú chránené, ako napríklad piskor alpský alebo vydra riečna.