Aquarelax Dolný Kubín
Čo takto užiť si kúpanie v najväčšom oravskom aquaparku? V Aquarelax Dolný Kubín máte k dispozícii 25 metrov dlhý plavecký bazén, bazén pre deti a multifunkčný bazén s tobogánom, šmykľavkami a divokou riekou. Počas leta funguje aj vonkajší Fun park pozostávajúci z lanového parku, lezeckej steny a viacerých ihrísk pre hru loptových hier. Spomedzi ďalších služieb aquaparku spomenieme fitness centrum Dynamic, detský kútik, vodný aerobik, masáže, fínsku saunu a reštauráciu Aquavia.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Ak by sa vám počas pobytu v Kraľovanoch zachcelo na lyže, vydajte sa trebárs do strediska učupeného v Malej Fatre medzi obcami Párnica a Zázrivá. Objavíte v ňom päť vlekov, dvojsedačkovú lanovku a viaceré zjazdovky vrátane jednej, ktorá patrí k najstrmším na našom území. Časť zjazdoviek je umelo zasnežovaná a v Športcentrum Lučivná máte k dispozícii taktiež lyžiarsku škôlku a školu, skikrosovú dráhu či požičovňu lyží a snowboardov.
KAM S DEŤMI?
V Rojkove, čo je miestna časť neďalekej obce Stankovany na vás čakajú viaceré prírodné kuriozity. Prvou je Rojkovské rašelinisko, ktoré patrí k najstarším v Európe, keďže jeho vek sa odhaduje na viac než 15 tisíc rokov. Uvidíte v ňom bahenné krátery, minerálnou vodou vyplnené jazierka aj unikátne rastliny ako napríklad mäsožravú rosičku okrúhlolistú. Ďalším unikátom oblasti je Rojkovská travertínová kopa, ktorej dominuje kráter s priemerom 10 metrov. Jeho minerálna voda je plná bubliniek a počas horúcich dní je vďačným zdrojom ovlaženia.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Nenáročnú prechádzku umožňuje malebné Šútovské jazero, známe tiež pod označením kameňolom Rieka situované medzi obcami Kraľovany a Šútovo. Zatopený lom je veľmi fotogenickým miestom a využíva sa aj pre kúpanie, hoci ide o aktivitu na vlastné riziko a voda je pomerne studená aj počas teplejších dní. Na pobreží Šútovského jazera sa nachádza tiež parkovisko a v lete tu funguje niekoľko bufetov a pláží, vrátane jednej nudistickej.
Z Kraľovian sa môžete prejsť aj k prírodnej pamiatke Kraľoviansky meander, ktorá vznikla na toku rieky Váh medzi priesmykom Hradiská a vodnou nádržou Krpeľany. Rozloha meandru presahuje 18 hektárov a vyniká formou svojho reliéfu, ktorý dokazuje ako sa táto oblasť v minulosti vyvíjala a má tak vedeckú hodnotu.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Vystúpajte si priamo z obce na 1170 metrov vysoký vrch Šip, ktorý je súčasťou pohoria Veľká Fatra a charakterizuje ho masívny a rozložitý vrchol. Celý Šip má od roku 1980 štatút národnej prírodnej rezervácie, nakoľko je domovom vzácnych druhov rastlín a živočíchov. Aby ste sa na vrchol dostali, stačí z Kraľovian sledovať žltú značku vedúcu od železničnej stanice rekreačnou oblasťou Dierová a osadou Podšíp známou pre svoje drevenice. Stredne náročná túra sa spája s výraznejším prevýšením a umožňuje pohľad na sútok riek Orava a Váh, výraznú vápencovú kryhu Jánošikov stôl a drevený kríž, ktorý vraj stojí na Zadnom Šipe už od éry Cyrila a Metoda.
Prekrásny vodopád, ktorý je vzhľadom na svoju výšku 38 metrov štvrtým najvyšším vodopádom Slovenska, sa nachádza v blízkej prírodnej rezervácii Šútovská dolina, ktorá je súčasťou Národného parku Malá Fatra. Šútovský vodopád vytvárajú vody Šútovského potoka a najkrajší pohľad je naň v jarnom období, kedy je najmohutnejší. K vodopádu sa dostanete z obce Šútovo po značkovanom chodníku s náučnými tabuľami informujúcimi o tunajšej prírode.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Nádrž vytvorená na rieke Váh pri obci Krpeľany je súčasťou Vážskej kaskády, teda systému zahŕňajúceho viaceré priehrady. Hromadí vodu pre okolitú oblasť a zároveň slúži potrebám vodnej elektrárne, ktorá je jej súčasťou. Popritom sa vo vodnej nádrži Krpeľany dá v pre tieto účely vymedzených sekciách venovať člnkovaniu a rybolovu. Šikovní rybári si zvládnu uloviť napríklad šťuku severnú, pleskáča vysokého či jalca hlavatého.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Na rozvoj obce a jej cestovného ruchu mala pozitívny vplyv výstavba Košicko - bohumínskej železnice a železnice prechádzajúcej Oravou. Vďaka tomu sú dnes Kraľovany významným železničným uzlom, ktorý prostredníctvom trate číslo 180 spája Košice so Žilinou a Bratislavou a je východiskom jednokoľajovej železničnej trate číslo 181 smerujúcej cez Dolný Kubín do Trstenej. Miestnou železničnou stanicou teda premávajú početné vlaky, ktoré potešia pohľad detí, fotografov aj milovníkov tohto druhu dopravy.
Obecný kostol pochádza z roku 1913 a dominuje mu oltár prepojený s kazateľnicou zobrazujúci Krista v Getsemanskej záhrade. Postavený bol na mieste niekdajšej školy a jeho škridľovú strechu časom nahradila plechová.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Niekdajší tunel prechádza cez vrch Sokol a pre svoj pôvodný účel sa prestal používať v 50. rokoch 20. storočia po výstavbe novšieho tunela. Istý čas slúžil ako mliekárenský sklad a v súčasnosti je opustený. Možno ho považovať za technickú pamiatku, do ktorej je voľný vstup, odporúčame ho však len odvážnejším povahám, keďže tunel je vlhký, studený a tmavý. Po vstupe doň sa budete cítiť akoby ste sa ocitli v jaskyni a dosť pravdepodobne zazriete aj nejakého netopiera.