Liptovská Mara
Liptovské more je zaslúženou prezývkou pre najväčšiu vodnú nádrž Slovenska. Vodná plocha na Váhu učupená pri Liptovskom Mikuláši je v letnej sezóne vyhľadávaným cieľom rekreantov za účelom kúpania, rybolovu, jachtingu, surfovania, vodného bicyklovania a ďalších tradičných aj modernejších vodných športov. Netradičný kontakt s nádržou zároveň ponúka plavba na niektorej z vyhliadkových lodí, návšteva archeoskanzenu Havránok alebo cyklotúry okolo Liptovskej Mary.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Pre lyžovačku môžete z Dúbravy zamieriť do strediska Ski Žiarce pri Pavčinej Lehote. Ponúka dve zjazdovky s celkovou dĺžkou jedného kilometra a tri vleky, z ktorých jeden zároveň využíva detská lyžiarska škola. Miestne trate sú väčšinou nenáročné, výborne tak poslúžia deťom aj začínajúcim lyžiarom. Ski Žiarce poskytuje tiež možnosť večerného a bežeckého lyžovania a v stredisku funguje aj požičovňa lyžiarskych potrieb.
KAM S DEŤMI?
Stredisko Žiarce pri Pavčinej Lehote v blízkosti Dúbravy vyniká v čase letnej sezóny svojou bobovou dráhou považovanou za najstrmšiu na našom území. Dráha merajúca kilometer dosahuje maximálnu rýchlosť 45 kilometrov za hodinu a prevedie vás cez 16 zákrut, dve rampy a šesť terénnych vĺn. Individuálna jazda detí je možná od siedmych rokov.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
V blízkosti obce sa začína jedna z menej známych, avšak nemenej idylických dolín Nízkych Tatier, ktorú možno prejsť tak pešky, ako aj na bicykli kochajúc sa popritom výhľadmi na vrchy Chabenec, Siná a Bory. Dolinou prechádza asfaltová cesta, ktorá vedie popri rieke Dúbravke k Dúbravskej bani, v ktorej sa až do 90. rokov ťažil vo veľkom antimón. Po banskej minulosti tu dodnes zostal vozík z lomu a pozostatky banského závodu v Dechtárke.
Nie tak ďaleko od Dúbravy sa rozprestiera pozoruhodný systém Demänovských jaskýň, ktorý rozhodne stojí za návštevu. Môžete v ňom vstúpiť do najväčšej ľadovej jaskyne Slovenska, Demänovskej ľadovej jaskyne ohurujúcej svojimi ľadom vytvorenými útvarmi. Verejnosti je zároveň prístupná aj Demänovská jaskyňa slobody, ktorá vyniká početnými sintrovými jazierkami a prekrásnou kvapľovou výzdobou.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Jedným z dominantných vrchov okolitej panorámy je 1955 metrov vysoký Chabenec v Nízkych Tatrách. Rozkladá sa na pomedzí Kotlísk a sedla Ďurková, je z neho krásny výhľad a v jeho blízkosti natrafíte na známu horskú chatu Útulňa Ďurková pod Chabencom. Vrch je známy aj z histórie, keďže koncom druhej svetovej vojny na ňom zahynuli počas núteného ústupu viacerí účastníci SNP, ako napríklad politik a literát Ján Šverma. Na Chabenec vás privedie červená značka cez Ďurkovú a Kotliská smerujúca cez Malý Chabenec z Jasenia.
Nemenej lákavými turistickými cieľmi sú najvyššie vrchy Nízkych Tatier, Chopok (2024 m nad morom) a Ďumbier (2034 m nad morom). Na oba vás dovedú početné značené chodníky, začínajúce sa predovšetkým v stredisku Jasná, zároveň však pre cestu možno využiť lanovky Záhradky - Rovná Hoľa a Rovná Hoľa - Konský Grúň a týmto spôsobom si skrátiť výstup na Chopok. Po oddychu v Kamennej chate môžete následne po červenej značke zamieriť na Ďumbier.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Dúbrava si dodnes zachovala viaceré ľudové tradície a zvyky, ktoré mladším generáciám prezentuje tunajší folklórny súbor Chabenec. Zároveň sa počas roka v obci konávajú rozličné podujatia, napríklad veselica a bursa pri príležitosti fašiangov či Deň baníckej obce, ktorý sa uskutoční aj tento rok dňa 9. septembra 2017. Pre túto príležitosť je okrem iného plánované vystúpenie Kollárovcov a zabávača Stana Vitáloša.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Koncom 13. storočia bol v obci postavený kostol v ranogotickom slohu venovaný sv. Ondrejovi. V neskorších časoch si prešiel výraznými rekonštrukciami a opravami, dodnes však v ňom možno obdivovať pozostatky gotických malieb, zariadenie v barokovom štýle a neskorogotický portál vedúci do sakristie.
Aj susedná obec Svätý Kríž ponúka na svojom území náhľad do významnej cirkevnej pamiatky, ktorá sídlila pred výstavbou vodnej nádrže Liptovská Mara v obci Paludza. Drevený artikulárny evanjelický kostol patrí k najväčším svojho druhu v Strednej Európe, keďže naraz sa do neho zmestí až 6000 ľudí. Jeho pôdorys nesie tvar kríža a náleží k nemu priľahlá veža so zvonicou. Vnútornú prehliadku kostolíka je možné absolvovať v sprievode odborného výkladu sestier.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Obetiam Nízkych Tatier je venovaný symbolický cintorín Ostredok s kaplnkou, sochou Alfonza Gromu Horská pieta, zvonom a dreveným krížom. K cintorínu zrekonštruovanom v roku 2008 vedie chodník z Jasnej - Biela púť a v jeho blízkosti stojí pamätník spomínajúci na Jána Švermu.