Veľká Domaša
Súčasťou Bžanov je rekreačná oblasť Valkov situovaná na brehoch vodnej nádrže Veľká Domaša vybudovanej na rieke Ondava. Nádrž sa teší obľube rekreantov, ktorí sa v nej nielen kúpu, ale ju aj využívajú pre vodné športy napríklad potápanie, windsurfing a jachting. Jej vody zeleného odtieňa lákajú tiež rybárov túžiacich po úlovku v podobe kapra, sumca, zubáča alebo šťuky. Domašu obklopujú rozľahlé lesy Ondavskej vrchoviny a na jej brehoch natrafíte v neposlednom rade na ihriská plážového volejbalu, tenisové kurty a požičovne člnov a vodných bicyklov.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Najbližšiu možnosť lyžovačky počas pobytu v Bžanoch dáva stredisko Pod vlekom pri Stropkove. Nájdete v ňom dva vleky s prepravnou kapacitou 800 osôb za hodinu, zjazdovky v celkovej dĺžke 2, 2 km, lyžiarsku škôlku a štyri kilometre udržiavaných bežeckých tratí. V stredisku sa dá venovať aj večernému lyžovaniu a využijú ho hlavne začínajúci lyžiari a rodiny s deťmi.
KAM S DEŤMI?
Zoo okresného mesta Stropkov funguje už od roku 1984 ako genofond vzácnych druhov a obývajú ju rozličné živočíchy v 40 voliérach obklopených príjemným prírodným prostredím so vzácnymi stromami a rastlinami. Uvidíte v nej napríklad mačkovité šelmy, opice, kozy, medvedíkov čistotných, plazy či vtáky. Areál zoo parku Stropkov disponuje bezbariérovým prístupom a patrí k nemu kontaktná zoo s možnosťou kŕmenia zvierat, rozprávkový bufet Červená čiapočka a rozličné atrakcie pre najmenších.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Okolie rekreačného strediska Valkov je ideálne pre nenáročné prechádzky v príjemnom letnom počasí. Väčšina tunajších trás je značená žltou alebo zelenou farbou a môžete sa po nich vydať napríklad na Grófňu, k trepeckému kostolíku, na Vysokaňu, Lysú horu či Jakubov.
Vyberte sa do blízkej obce Skrabské, pri ktorej sa nachádza lom zaplnený vodou v odtieňoch zelenej a modrej farby. Zeleň mu dodávajú aj okolité ihličnany a celé miesto tak pôsobí nadmieru fotogenicky. Kedysi sa využíval pre ťažbu vápenitých slieňov a bola pri ňom postavená prvá slovenská cementáreň. Dnes je chráneným ložiskovým územím a časť turistov sa k nemu nielen prejde, ale sa v ňom aj kúpe, čo je však aktivita len na vlastné riziko.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Z rekreačnej oblasti Valkov zamierte po zelenej značke na 526 metrov vysoký vrch Ondavskej vrchoviny, Baňa. Udržiavaný chodník vás naň privedie približne po šesť a pol hodinovej túre a za námahu sa vám odvďačí krásnymi výhľadmi na Vihorlat, Slanské pohorie a Čergov, ako aj okolité mestá a obce. Jej vrchol pokrytý brezovým hájom je domovom turistickej útulne, vrcholovej knihy, viacerých lavičiek a najnovšie aj 50 metrov vysokej veže telekomunikačnej spoločnosti.
Pokiaľ sa radíte k priaznivcom cykloturistiky, môžete prejsť na bicykli okolo Veľkej Domaše cez jednotlivé rekreačné strediská na jej brehoch a spoznať tak nádrž z novej perspektívy. Väčšou výzvou sú náročnejšie takmer 100 kilometrov dlhé trasy, ktoré Domašu a blízke okolie spájajú s Prešovom, Hanušovcami nad Topľou a ďalšími obcami a mestami regiónu Šariš.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Letná sezóna pri Domaši je plná zábavných podujatí pre všetky vekové skupiny a tento rok sa ponesie aj v znamení 50. narodenín tejto vodnej nádrže. Počiatkom júla sa napríklad uskutoční súťaž krásy Miss Domaša sprevádzaná hudbou populárnych interpretov ako je Dara Rolins, David Koller Band či Beáta Dubasová. Druhý júlový víkend prinesie cyklistickú akciu Okolo Domaše spojenú s festivalom Dobré časy a neskôr nebudú chýbať ďalšie akcie v triatlone, plávaní a iných športových disciplínach.
KAM ZA HISTÓRIOU?
V blízkej dedinke Tokajík môžete navštíviť vysunutú expozíciu Múzea slovenského národného povstania s názvom "Fašistické represálie na východnom Slovensku". Pripomína tokajícku tragédiu z novembra 1944, kedy nacistickí vojaci usmrtili 32 miestnych obyvateľov a dedinu následne vypálili a vydrancovali. Pri múzeu stojí aj pamätník venovaný obetiam tejto tragédie.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O KTORÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Nová Kelča je jednou z piatich obcí, ktorá sa ocitla pod hladinou vodnej nádrže Veľká Domaša. Zostal po nej na vyvýšenom mieste zachovaný jedine malebný kostolík postavený v barokovo - rokokovom slohu a nesúci meno Kostol sv. Štefana. O jeho správu sa v súčasnosti stará občianske združenie Stephanus, ktoré interiér kostola počas letnej sezóny sprístupňuje návštevníkom a zároveň v ňom plánuje zriadiť múzeum.