Letné kúpaliská
Delfín v Ružinove disponuje detským ihriskom, saunami, plaveckým a detským bazénom, ako aj bazénom s viacerými atrakciami vrátane toboganu kamikadze. Na Tehelné pole natrafíte zas v Novom meste a funguje v ňom detský, stredný a veľký bazén, detské ihrisko a tobogán. Matadorka je situovaná v Petržalke a patrí k nej 50 m dlhý plavecký bazén, relaxačný a detský bazén, tobogán, ihrisko s detskými atrakciami a možnosťou hry plážového volejbalu, futbalu a ping pongu. Domovom Rosničky je pomedzie Dúbravky a Karlovej Vsi a jej hlavným atraktívom je trojdráhová šmykľavka s dopadovým bazénom popri trojici bazénov, detskom ihrisku, ihrisku pre plážový volejbal a saune. Na vlastné kupko láka tiež Lamač a prináša tri bazény, stolný tenis, detské ihrisko a ihrisko plážového volejbalu. No a napokon Rača pozýva do dvoch kúpalísk, ktorými sú Krasňany a Rača. Prvé má dva bazény, druhé jeden 50 m merajúci plavecký bazén a k obom patrí dostatok trávnatej plochy pre oddych.
V Bratislave fungujú okrem toho viaceré vodné plochy, slúžiace letným rekreantom aj rybárom. Jedna z nich s toboganom a dlhou piesočnou plážou je hlavnou dominantou známeho športovo - rekreačného areálu Zlaté piesky v Ružinove. Popri vodných aktivitách umožňuje hru tenisu, volejbalu, minigolfu a využitie ihrísk pre deti. Obľube sa teší aj Kuchajda na Vajnorskej v Novom Meste, ktorej pobrežie lemujú zóny pre futbal, plážový volejbal, basketbal, ping pong a tenis. Pozornosť si získavajú tiež štrkoviská v Petržalke menom Veľký a Malý Draždiak, hoci kúpanie v nich je na vlastné riziko. Podobne sú na tom aj dva Vajnorské jazerá vzájomne spojené kanálom a prezývané Bager.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Pokiaľ do Bratislavy zavítate v zimnom období a zachcelo by sa vám lyžovačky, zamierte napríklad do strediska Pezinská Baba v Malých Karpatoch. Funguje tu päť vlekov a tri zjazdové trate rôznej dĺžky, pričom najkratšia z nich poslúži aj večerným lyžiarom. Celková kapacita strediska predstavuje 3120 osôb za hodinu a patrí k nemu taktiež lyžiarska škola, trate pre bežkárov, sánkárska dráha, požičovňa, ski servis a stravovacie zariadenia.
KAM S DEŤMI?
Bratislavská zoo patrí k najstarším na Slovensku, lokalizovať ju možno v Mlynskej doline a obýva ju cez 900 živočíchov zastupujúcich okolo 170 zvieracích druhov. Svojim návštevníkom prináša neustále nejaké novinky ako napríklad postavenie pavilónu mačkovitých šeliem v roku 2006 a o štyri rokov neskôr vytvorenie špeciálneho pavilónu pre primáty. Nehovoriac o tom, že pre malých aj veľkých je poriadnym zážitkom vstup do miestneho Dino parku, ktorý prezentuje reálne vyzerajúce makety rôznych dinosaurov v ich životnej veľkosti. Funguje tu aj menšie 3D kino, detské paleontologické ihrisko a v ostatných častiach zoo sa vaše ratolesti pobavia aj v dvojici rozľahlých komplexov plných detských atrakcií.
Za najstaršiu slovenskú botanickú záhradu nesie zodpovednosť Prírodovedecká fakulta Univerzity Komenského a môžete ju navštíviť na pomedzí Karlovej Vsi a mostu La Franconi. Na celej ploche záhrady rastie viac než 5000 rastlinných druhov ako sú exotické banánovníky a kávovníky, ale aj domáckejšie skalky a letničky. Samostatnú zmienku si zaslúži rozárium plné ruží, skleníky tropickej a subtropickej flóry s kaktusmi a palmami, japonská záhrada či niekoľko jazierok s vodnými rastlinami a farebnými rybkami.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Územie hlavného mesta je bohaté na viaceré zelené plochy, ktoré poslúžia pre prechádzku aj pokojné vegetenie v tieni stromov. Najstarším z nich je Sad Janka Kráľa v Petržalke pri brehoch Dunaja vynikajúci rozličnými exotickými drevinami a záhradným altánkom. Staré Mesto je domovom Medickej záhrady s detským ihriskom a Horského parku s jeho takmer nedotknutou prírodou. Bratislavský lesný park je súborom listnatých lesov zasahujúcich do viacerých mestských častí a Park Račianske mýto v Novom Meste je známy vďaka soche Hirošima. Spomedzi ďalších parkov a záhrad Bratislavy možno spomenúť Lesopark Vrakuňa, Park SNP, Park Andreja Hlinku, Prezidentskú záhradu a Pečniansky a Soví les v Petržalke.
Ideálny výlet pre rodiny s deťmi vedie chráneným územím Malých Karpát a Bratislavského lesoparku. Môžete ho začať pri Červenom moste a prejsť k Železnej studničke, známej rekreačnej lokalite, kde fungujú športové ihriská, člnkovanie na jazierku a detské atrakcie na Partizánskej lúke. Dostanete sa odtiaľto na 330 metrov vysoký vrch Kačín, kde si možno oddýchnuť pri ohniskách, lavičkách a detských preliazkach. Späť do mesta sa dá prejsť tou istou trasou alebo možno pokračovať do Podhája v mestskej časti Lamač. Túto prechádzku je možné absolvovať aj na bicykli a v prípade záujmu si ju predĺžiť po okolitých chodníkoch.
KAM NA TURISTIKU?
Národnú prírodnú rezerváciu Devínska kobyla v Malých Karpatoch pri Devínskej Novej Vsi môžete spoznať napríklad prostredníctvom novo vybudovaného náučného chodníka. Má dĺžku necelé štyri kilometre a jedným z jeho hlavných lákadiel je pieskový vrch Sandberg. Na ploche chráneného územia boli nájdené vzácne archeologické nálezy a tunajšia prírodná ríša je vskutku pestrá, vďaka čomu v nej natrafíte aj na vzácne druhy ako je sokol rároh a fúzač veľký.
Známy vrch Malých Karpát s nadmorskou výškou 439 metrov poskytuje na Bratislavu vynikajúci výhľad a je obľúbeným cieľom milovníkov aktívneho pohybu. Pokrývajú ho bukové lesy a nachádza sa na ňom televízna veža s kaviarňou a reštauráciou, niekoľko rekreačných zariadení aj viaceré vojenské pomníky a pamätníky. Turistické trasy vás na Kamzík privedú od Devína, Lamače alebo železničnej stanice, po asfaltovej ceste cez Kolibu alebo môžete využiť lanovky premávajúce na Kamzík zo Železnej studničky a Koliby.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Odskočte si z centra mesta k cvičnej lúke na Kolibe pod Kamzíkom a užite si jazdu letnou bobovou dráhou, počas ktorej prejdete tunelom Bobina. Deti ju využijú samotné už od veku ôsmych rokov a povoziť sa môžu aj mladšie v doprovode osoby staršej ako 16 rokov. Lanové centrum Lanoland naproti tomu ponúka päť okruhov lanových prekážok, z ktorých najľahší je určený menším deťom. Na modrom okruhu sa zahreje mládež do 15 rokov a o niečo náročnejší je červený, ktorého časť žltej farby slúži dvojiciam lezúcim spoločne. Na posledný čierny okruh s piatimi prekážkami a lanovkou by ste si mali trúfnuť iba v prípade, že už máte s lezením po lanách skúsenosti.
Tunajší umelý kanál je využívaný pre rozličné vodné športy a preteky s medzinárodnou účasťou. Okrem toho sú jeho brány otvorené ale aj amatérskym športovcom a všetkým tým, čo sa chcú dobre zabaviť na vode a v jej okolí. Vďaka tomu si možno zvoliť napríklad rafting, školu kajaku, surfing, vodné skútre, hydrospeed či vodné skútre. Na suchej zemi vás naproti tomu zamestná lukostreľba, paintball, plážový volejbal, jazda na poníkovi alebo štvorkolke.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Symbol nielen hlavného mesta, ale aj celého Slovenska stojí vo vyvýšenej polohe na kopci nad Dunajom, vďaka čomu už oddávna priťahoval ľudskú pozornosť. Jeho počiatky spadajú do 13. storočia a v nasledujúcich storočiach menil Bratislavský hrad často svoju veľkosť a podobu, až kým ho v roku 1811 značne nepoškodil zničujúci požiar. Zrekonštruovať sa ho podarilo až o vyše storočie neskôr a v poslednej dekáde bol hrad podrobený výraznej rekonštrukcii. V súčasnosti sa o jeho priestory stará Historické múzeum a tunajšia expozícia okrem iného zahŕňa veľkú zbierku mincí a predmetov rozprávajúcich príbeh našich predkov na našom území aj v zahraničí. Nehovoriac o tom, že hrad hostí rozličné kultúrne, historické a umelecké podujatia, napríklad Letné Shakespearovské Slávnosti.
Hrad Devín týčiaci sa nad sútokom Moravy a Dunaja je významným archeologickým náleziskom a zároveň sa z neho ponúka pôsobivý výhľad do okolia. Podobne ako Bratislavský hrad aj Devín bol osídlený už dávno v minulosti. Vznikol ako strážna pevnosť, neskôr bol prebudovaný na stredoveký hrad a v roku 1809 bol napoleonovskými vojskami zničený, načo sa až do súčasnosti ocitol v ruinách. Dnes predstavuje ideálny cieľ nenáročnej prechádzky mimo ruchu veľkomesta a okrem pozostatkov hradu uvidíte napríklad aj základy a model slovanskej baziliky.
V mestskej časti Staré Mesto je sústredená veľká časť bratislavských pamätihodností a tak niet divu, že práve do tohto historického centra mesta smerujú kroky mnohých návštevníkov. Rozkladajú sa tu viaceré paláce ako Primaciálny, Mirbachov, Pálfyho, Zichyho a Grasalkovičov palác, dodnes využívaný ako sídlo prezidenta SR. Sídli tu stredoveká Michalská brána, Stará radnica na Hlavnom námestí aj niekdajší korunovačný kostol, Dóm sv. Martina. Ďalšími symbolmi Starého Mesta sú budovy Slovenského národného divadla a Slovenskej filharmónie, ako aj sochy Čumila, P. O. Hviezdoslava a Schone Náciho.
Určite vás neprekvapí tvrdenie, že v našom hlavnom meste sa nachádza veľké množstvo múzeí a galérií. Svoju centrálu tu má Slovenské národné múzeum a do jeho správy patrí expozícia Archeologického, Historického, Hudobného a Prírodovedeckého múzea, ako aj Bratislavský hrad a Múzeá kultúry Chorvátov, karpatských Nemcov, Maďarov a Židov. Tematické výstavy sú tiež výsadou Múzea mesta Bratislavy, ktoré vás pozýva do Múzea hodín, farmácie, zbraní v Michalskej veži, historických interiérov, vinohradníctva, Janka Jesenského, Arthura Fleischmanna či Johana Nepomuka Hummela. Popritom v Bratislave nájdete aj ďalšie samostatné a nemenej pútavé múzeá, napríklad Múzeum dopravy, Múzeum obchodu a Múzeum polície SR.
Umelecké galérie naproti tomu zastupuje Slovenská národná galéria, Galéria mesta Bratislavy s expozíciami v Mirbachovom a Pálffyho paláci, Danubiana, Sklárska galéria či galéria Nedbalka.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Tieto dva objekty sú významnými kultúrnymi pamiatkami z čias antiky a dôkazom prítomnosti Rimanov na našom území. Gerulata je bývalý vojenský tábor situovaný v Rusovciach a dnes slúži ako múzeum v prírode vystavujúce predmety z keramiky, bronzu a železa, ako aj dobové šperky a výzbroj. Jej priestory pravidelne využíva lákavé historické podujatie Rímske hry. Villa Rustica sa nachádza na Veľkej lúke a najlepší prístup vám k nej dáva Dúbravka. Bola sídlom bohatého Germána, patrili k nej zrejme tradičné rímske kúpele a dodnes sa z nej zachovali iba základy.