Bešeňová - Termálne srdce Liptova
Bešeňová - Termálne srdce Liptova je skutočným vodným rajom na pomedzí aquaparku a termálneho kúpaliska. Jeho voda pochádza z blízkych geotermálnych prameňov, ktoré dokázateľne vplývajú pozitívne na človeka a napomáhajú v prípade zdravotných ťažkostí. Ponoriť sa do tejto vody možno v 23 bazénoch a vírivkách, alebo sa do nej spustiť niektorým zo šiestich tobogánov 30 - metrov vysokej veže zábavno - adrenalínovej zóny. Jeden z nich je vraj vôbec najdlhším tobogánom na území Slovenska a okrem toho môžete v Bešeňovej využiť aj ďalšie šmýkačky alebo si len príjemne oddýchnuť vo Wellness spa centre, rímskych kúpeľoch, inhaláciách, masážach či saunách. V Termálnom srdci Liptova sa okrem toho pripravujú neustále atraktívne podujatia a každé leto v kúpalisku so sebou prináša nejakú lákavú novinku.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Jednu z najlepších a najbližších možností lyžovačky počas dovolenky v Bešeňovej predstavuje stredisko Ružomberok - Malinô Brdo v Hrabovskej doline. Disponuje šiestimi vlekmi, dvomi lanovkami a zjazdovkami po prostredí Veľkej Fatry v dĺžke 12 km. Priaznivci snowboardu si naproti tomu pochvaľujú Snowpark a s veľkou zábavou sa spája tunajšia jazda v gumových pneumatikách čiže snowtubing. Do základov zjazdového lyžovania aj snowboardingu vás okrem toho radi ochotne zaučia profesionálni inštruktori.
KAM S DEŤMI?
Táto národná kultúrna pamiatka neďaleko Bešeňovej na Úložisku patrí k najstarším oblastiam Liptova, keďže sa na jej území našli stopy osídlenia keltským kmeňom Kotínov z 4. až 1. storočia pred našim letopočtom. Popri pozostatkoch hradieb boli objavené aj rôzne predmety z bronzu, keramiky a železa, pričom dnes je skanzen rekonštrukciou pôvodných stavieb s obydliami, obrannou vežou, pecami či obetnou šachtou. V lete sa v priestoroch Archeoskanzenu Havránok pravidelne konávajú akcie historického aj kultúrneho charakteru a najľahšie sa k nemu dostanete z obce Bobrovec pri brehoch Liptovskej Mary.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Vydajte sa z Bešeňovej na sever a čoskoro prídete k unikátnemu objektu v rozlohe 3,18 hektára, ktorý bol v roku 1984 vyhlásený za chránenú prírodnú pamiatku. Ide o Bešeňovské travertíny, teda sladkovodné vápence a kamenné kaskády, po ktorých pretekajú vody obsahujúce rôzne minerálne látky, čím vytvárajú na skale oranžové, hnedé, červené a žlté farby, ako aj výrazný lesk.
Po pár kilometroch cesty na sever prídete z Bešeňovej do obce Lúčky, vyznačujúcej sa kúpeľnou tradíciou a tiež prítomnosťou čarovného Lúčanského vodopádu, národnej prírodnej pamiatky. Vo výške dvanástich metrov ho tvoria viaceré kaskády a minerálne pramene stekajúce po travertíne do jazierka pod vodopádom. Nakoľko má voda napájajúca vodopád vyššiu teplotu, tento nezamŕza dokonca ani v zimnom období a tak sa jeho krásou možno kochať kedykoľvek.
KAM NA TURISTIKU?
Pokiaľ patríte k milovníkom prírody a zároveň histórie, je Liptovský hrad ideálnym cieľom pre turistiku v oblasti Bešeňovej. Tejto zrúcanine sa hovorí aj Sielnický či Liptovský Starý hrad a prístupná je po žltom chodníku z Kalamien alebo po červenom z Vlachov a cez Havránok a Bukovinu. Vďaka nadmorskej výške takmer 1000 metrov je Liptovský hrad najvyššie položeným na území Slovenska a mnoho konkurencie by nenašiel ani v rámci Európy. V roku 1262 ho nechal vybudovať kráľ Belo IV., vojská Mateja Korvína ho zničili zas v roku 1471 a čiastočne zrekonštruovať sa hrad podarilo až v modernej dobe. Výstup k hradu zaberie priemernému turistovi pár hodín, okolitá príroda a výhľady na celý Liptov však za tú námahu rozhodne stoja.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Najväčšia vodná plocha Slovenska prezývaná tiež Slovenské more leží len kúsok od Bešeňovej a možno si na nej čas skrátiť rôznymi zábavnými aktivitami ako je surfing, člnkovanie, jazda na vodných skútroch, jachting či vyhliadková plavba na palube turistickej lode. Samozrejme sa tu možno aj kúpať, loviť ryby alebo sa len prejsť, napríklad ku chránenej zóne polostrova Ratkovie.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Pri potulkách Bešeňovou nepochybne zaujme vašu pozornosť zachovaný renesančný kaštieľ a jeho priľahlý, v dobrej forme udržiavaný park. Figuruje ako národná kultúrna pamiatka a má podobu štvorca so štyrmi vežičkami, na každom rohu jednu. Kaštieľ v Bešeňovej je momentálne v privátnom vlastníctve a do jeho vnútra vás tak nepustia, môžete sa však pohľadom naň pokochať aspoň zvonku z diaľky.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Hoci pod týmto označením si bežne predstavíme menšiu stavbu náboženského charakteru, v prípade bešeňovskej kaplnky sa jedná o bizarný skalný útvar majúci podobný pôvod ako neďaleké travertíny. Na tie sa mimochodom z vrcholu Kaplnky naskytá pekný pohľad a zároveň si tu môžete povšimnúť kríž z kameňa, ktorý Kaplnku zdobí.