Cestovný ruch na Čiernom Balogu
V strede Horehronia asi deväť kilometrov od Brezna leží stará drevorubačská obec Čierny Balog, ovenčená zdravými ihličnatými lesmi, so zvlneným reliéfom, pôsobivými dolinami a lúkami. Obec pozostáva zo siedmych častí a žije v nej vyše 5000 obyvateľov.
Cestovný ruch tu začali budovať slovenskí a českí dobrovoľníci – študenti ešte počas socializmu (1983) neobyčajnou iniciatívou za záchranu a oživenie starej úzko koľajovej železničky. Pracovali najmä počas letných prázdnin bez nároku na mzdu. Podarilo sa im to.
Dnes už má Čiernohronská úzko koľajová železnička za sebou 22 úspešných sezón. Pískanie vláčika a kúdole pary sa stali súčasťou tváre niekdajšej drevorubačskej obce. Vláčik premáva celoročne, no počas letnej turistickej sezóny jazdí denne niekoľko ráz. V mimo sezóne je počet jázd obmedzený, resp. na objednávku pre skupiny. Jazda parným vláčikom nádhernou prírodnou scenériou balockých lesov, s prepadom zbojníkmi, zastavením sa vo Svätom Jáne na občerstvenie a ďalšími zaujímavými programami sa stala žiadaným najmä pre rodiny s deťmi.
Na okraji Čierneho Balogu sa nachádza jedinečný Lesnícky skanzen s takmer 80 - timi zastaveniami, ktoré návštevníkom na živo ukazujú históriu lesníctva, prácu lesníkov, pestovanie, ochranu, význam a obyvateľov lesa. Ku skanzenu, ktorý je otvorený celoročne patrí aj horáreň, múzeum a amfiteáter. Počas leta sa v ňom koná niekoľko zaujímavých kultúrno - spoločenských a zábavných podujatí. Prichádzajú mladí, seniori, rodiny s deťmi z domova i zo zahraničia.
Klenotom ponuky prírodných zaujímavostí v Čiernom Balogu je Národná prírodná rezervácia (NPR) Dobročský prales. Neobyčajne tajomný kúsok starého lesa, kde akoby zabudla vkročiť agresívna a po peniazoch bažiaca noha človeka, kde kalendár prestal meniť strany a pôvodné obyvateľstvo zostalo žiť v raji. Prechádzka po turistickom chodníku si ani nevyžaduje odborný výklad, stačí sa pozerať, počúvať a dýchať. Vstup do Dobročského pralesa je pre verejnosť uzavretý a je možný len so sprievodcom Lesného závodu v Čiernom Balogu alebo pracovníkom Štátnej ochrany prírody.
Dôležitou pre rozvoj cestovného ruchu na Čiernom Balogu je dobrovoľná nezisková mládežnícka organizácia Vydra. Jej hlavnou úlohou je podpora cestovného ruchu v regióne projektmi, ktoré ochraňujú a zveľaďujú kultúrne a prírodné dedičstvo. K ich činnostiam patria najmä detské a mládežnícke tábory v prírode, spoznávanie známych, no predsa len neznámych tajov zelenej ríše, dobrodružné výlety do okolia, výroba papiera a rohoží spôsobom našich predkov, sledovanie tichej živej prírody zo sedačky konského záprahu a ďalšie iné aktivity.
V lete sú tu však aj nádherné zdravé dubáky, hríby smrekové, kuriatka, ale aj srnky, jelene, medvede a divé mačky. Odborníci na lesy to určite vedia, no laická verejnosť zrejme nie. V jeho chotári rastú najzdravšie smreky na Slovensku, v lesoch je výnimočne príjemný vzduch, v ktorom cítiť vôňu živice. V jednej časti katastru Čierneho Balogu je mimoriadne zdravý vzduch. Jeho hodnoty majú liečivý dopad na ľudí. Klimatické kúpele sa tu však zatiaľ nestavajú, aj keď kto ho vie. Možno o rok, dva alebo neskôr tu vyrastú skutočné klimatické kúpele, ktoré budú vyhľadávať najmä alergici. Obec by teda nemala mať núdzu o klientov a investorov.
Základné a doplnkové služby cestovného ruchu na Čiernom Balogu sa postupne blížia k požadovaným štandardom. Vzhľadom na prírodný potenciál obce a okolia, nie je kreativita miestnych podnikateľov na požadovanej úrovni. Chýba im najmä dynamika prechodu od slov k múdrym a prezieravým činom. Možno majú slabých poradcov alebo sa boja uviesť do života niečo nové, nevyskúšané. Čakajú a vyčkávajú, radia sa a nerozhodujú, no čas a ľudia napredujú, nehnuteľnosti sa neviditeľne premieňajú na prach a hnilobu. Príroda však neustále odhadzuje staré šaty a oblieka sa do nových. Príroda nestarne.