Išla som lesným chodníčkom až som sa dostala popod železničný viadukt Čertov most smerom k ústiu Čertovej doliny. Informačná tabuľa ma informovala o prírodnej rezervácií Čertova dolina. Nachádza sa tu aj Čertova jaskyňa. Vstúpila som do nádherného raja prírody Čertovej dolinky. Tiesňava je tajomná, zaujímavá a vychutnajú si ju milovníci prírody, ktorí vedia oceniť takú nádheru. Je to parádny prechod zelenou machovou divočinou. Vzduch v tejto tiesňave je nezameniteľný, dýcha sa tu veľmi dobre a sviežo. Na priedušky je to vynikajúci liek. Všetko je tu posiate machom. Niektoré úseky som musela prekonať rebríkmi a drevenými lávkami. Úzka tiesňava, hukot vody, vysoké staré stromy ukazovali pralesnú časť doliny. Bolo tu dosť chladno a začalo trošku pršať. Nechala som sa unášať tajomnou atmosférou divokej prírody a tešila som sa z každého detailu. Machy a mŕtve drevo boli všade a vytvárali tak sýto zelenú kulisu živého potoka, ktorý sa zarezával do skál. Pozerala som sa aj po strmých svahoch, ktoré dotvárali a umocňovali krásu príjemnej dolinky. Stromy sú tu popadané krížom krážom cez potok, čo sa mi veľmi páči.
Podľa mňa je najkrajšou tiesňavou, akú som kedy videla.
Náučný chodník Jakuba Surovca prechádza tiesňavou Čertova dolina okolo zbojníckej Čertovej jaskyne a ozubnicovej železnice. Okružný chodník má dĺžku 4,7 km.
Na trase sa nachádzajú tieto zastávky:
1. Salaš Zbojská
2. Remetisko (povesť o mníchovi)
3. Jaskyňa v Remete
4. Rizňa (drevený žľab na spúšťanie dreva)
5. Zázračná studnička
6. Makovo koryto - panel o poľovníctve a lesníctve
8. Masarykova cesta (cestný priepust popod teleso štátnej cesty tunel)
9. Čertov viadukt - panel o ozubnicovej trati Pohronská Polhora - Tisovec
10. Vyvieračka - ústie Čertovej doliny (upravená studnička)
11. Zbojnícka jaskyňa (Čertova jaskyňa)
12. Čertova dolina
13. Pacherka panel o ovčiarstve a zbojníkoch
14. Galička pravý karpatský salaš (koliba) s bačom, valachmi a ovečkami v košiari
15. Zbojnícky dvor
Prírodná rezervácia Čertova dolina s výmerou 49,02 ha bola vyhlásená v roku 1993. Ochrana cennej lokality so zachovalými lesnými spoločenstvami s jedľou, smrekom, bukom a cennými listnáčmi na vápencovom podloží, s výrazným krasovým reliéfom, rozľahlým jaskynným systémom Čertovej jaskyne a tiesňanovitými úsekmi potoka s vodopádmi. Názov sedla Zbojská pripomína bohatú zbojnícku minulosť tohto kraja. Pôsobila tu zbojnícka družina pod vedením kapitána Jakuba Surovca. Zbojníci sa zdržiavali v Čertovej jaskyni.
Poznámka: v blízkosti Čertovej doliny prebieha rekonštrukcia cesty. Treba si overiť aktuálne informácie o vstupe do doliny.
Salaš Zbojská v lete
Potrebná mapa:
VKÚ Harmanec Stolické vrchy – Revúca – turistická mapa č. 135 (1:50 000)
VKÚ Harmanec Veporské vrchy – turistická mapa č. 134 (1:50 000)
Turistická mapa:
Prístup do sedla Zbojská: cesta medzi Breznom a Tisovcom
Autom, vlakom, autobusom.
Informačné centrum Zbojská nájdete v peknej dreveničke pri salaši. Môžete si kúpiť suveníry, chutné výrobky zo salaša a nájdete tu turistické brožúry.
Odporúčané turistické lokality:
Fabova hoľa (1 438,8 m n. m.) je najvyšší vrch Veporských vrchov.
Muránsky hrad, ktorý stojí na skalnom brale Cigánka (935 m).
Klenovský Vepor (1 338,2 m n. m.). Vrchol má zalesnený porastený smrekovo-bukovo-jedľovým porastom, ktorý je súčasťou prírodnej rezervácie Klenovský Vepor.
Kučelach (1100 m n. m.) je horská samota so starými drevenicami.
Krátke (1020 m n. m.) - romantická horská osada pri Gazdovskom dvore Chlipavica.
Veľká lúka - môžete tu obdivovať voľne pasúce sa kone. V roku 1950 tu bol zriadený žrebčín na chov koní.
Hradová - (887 m n.m) je dominantou mesta Tisovec. Z mesta vedie na Hradovú náučný chodník.