Aký je najžiadanejší typ ubytovania na Slovensku?
Pri svojich cestách a výletoch po Slovensku majú domáci aj cudzokrajní návštevníci k dispozícii rozsiahlu ponuku ubytovacích zariadení, pričom záleží len na nich, ktorému typu ubytovania dajú prednosť. Prečítajte si náš článok o tom, ktorému tipu ubytovania sa na Slovensku v roku 2014 darilo najviac a ktoré ubytovacie jednotky boli medzi návštevníkmi najžiadanejšie. Možno Vás tento popis inšpiruje k tomu, aby ste niektorý z uvedených druhov ubytovania pri svojej najbližšej ceste po Slovensku využili aj Vy.
1. Chaty, chalupy (24 962 pobytov)
Na prvom mieste nášho zoznamu sa s veľkým náskokom pred svojou konkurenciou umiestnili chaty a chalupy, čo jasne svedčí o tom, že na Slovensku sú jednoznačne najžiadanejším typom ubytovania. Prečo sú práve chaty medzi turistami tak obľúbené? Nuž, v prvom rade si treba uvedomiť, že väčšina chát sa nachádza v prírode, v horách, pri kopcoch, riekach a jazerách. Sú tak skvelým miestom na oddýchnutie si od ruchu miest a ponorenie sa do ticha a pokoja prírody, ktoré chaty zvykne obklopovať. Aj medzi chatami nájdeme rôzne druhy, ubytovanie ponúkajú komplexy viacerých chatiek, v ktorých nechýba žiadna vymoženosť moderného sveta. Mnohé chaty stoja ale osobitne, či už v blízkosti ďalších ľudských sídel alebo ďaleko od nich, na samote. Možno sa v ich drevených útrobách priblížiť k životu našich predkov, keď mali ľudia bližšie k prírode. Pobyt na osamelej chate môže byť aj slušné dobrodružstvo, hlavne keď uprostred noci plnej zvukov okolitých zvierat treba ísť do kadibudky. Chaty sú ideálne na dovolenky s celou rodinou, deti v nich a ich okolí nájdu dostatok priestoru na svoje hry a vo väčšine z nich sa je možné ubytovať aj s Vaším domácim miláčikom. Ak si teda chcete vychutnať tradičnejšiu formu ubytovania v lone prírody, vymeniť mesto na pár dní za pokoj a samotu, ubytujte sa pri Vašej nasledujúcej dovolenke na Slovensku v niektorej z chatiek a chalúp na našom portáli. Ponuka je vskutku bohatá a o jej atraktívnosti svedčí aj samotný fakt, že chaty boli za minulý rok s prehľadom najžiadanejším typom ubytovacieho zariadenia v našej krajine.
2. Apartmány (8 189 pobytov)
Veľkej obľube medzi turistami na Slovensku sa tešia aj apartmány. V porovnaní s chatami apartmány zvyknú disponovať väčšou rozlohou a ubytovacou kapacitou. Tradične sa nachádzajú aj bližšie k viac zaľudneným miestam, to môže na jednej strane znamenať trochu menej pokoja, ale na druhej strane zase sú tak ideálnym miestom na prehlbovanie spoločenských väzieb a spoznávanie nových ľudí. Apartmány nájdeme tak priamo vo väčších mestách, ako aj pri rôznych turisticky zaujímavých atrakciách, ako sú lyžiarske strediská, termálne kúpaliská či vodné nádrže. Ponuka apartmánov je tiež široká, nájdu sa v nej rozsiahle apartmánové priestory, ale aj cenovo dostupnejšie apartmány pre rodinné dovolenky.
3. Penzióny (5 601 pobytov)
Tretím najžiadanejším ubytovacím zariadením minulého roka boli penzióny. Všeobecne zvyknú byť o niečo útulnejšie a zamerané hlavne na menší počet hostí v jednej izbe, preto sú ideálne hlavne pre páry, ktoré si ich v príjemných priestoroch môžu dopriať nejednu romantickú chvíľku alebo pre jednotlivcov, ktorí najradšej cestujú aj bývajú sami, v penziónoch nikto ich pokoj rušiť nebude. To však neznamená, že rodina s deťmi si pre svoju dovolenku tiež nemôže nájsť vhodný a pekný penzión, viaceré z nich majú k dispozícii pre deti pieskoviská či menšie detské ihriská.
4. Priváty - ubytovanie v súkromí (2 923 pobytov)
Aj priváty, teda ubytovania v súkromí si minulý rok na Slovensku našli množstvo priaznivcov, pričom obľúbené sú predovšetkým medzi väčšími skupinkami návštevníkom, napríklad viacerými rodinami či partiou kamarátov. Zvyknú disponovať rozsiahlymi spoločenskými priestormi, v ktorých sa ich prenajímatelia môžu spoločne zabaviť a to tak vo vnútri privátu ako aj jeho pozemku, keďže mnohé priváty disponujú priľahlou záhradou, terasou, grilom, altánkom či stolným tenisom. Okrem dlhších pobytov sú priváty častým cieľom aj na víkendové výlety a relax.
5. Hotely (487 pobytov)
Na piatom mieste nášho zoznamu nachádzame hotely. Na Slovensku funguje množstvo hotelov, v rôznych cenových kategóriách a s rôznym počtom hviezdičiek, od útulných menších hotelov v turisticky atraktívnych miestach po luxusné nadštandardne zariadené hotely na tých najlepších možných lokalitách a v priamych centrách miest. Samozrejmosťou v hoteloch sú dobre vybavené reštaurácie, jedálne, prípadne kaviarne či bufety. V priestoroch mnohých hotelov si môžu zákazníci vychutnať aj bazény, sauny, wellness služby či prepojenie s priľahlými kúpeľnými domami.
6. Ubytovne (475 pobytov)
Slušnú obľubu si medzi ubytovacími zariadeniami pôsobiacimi na Slovensku nachádzajú aj ubytovne. Oproti predchádzajúcim typom ubytovania sa jedná zvyčajne o jednoduchšie zariadené objekty s izbami nižšej turistickej triedy, väčšinou disponujúce spoločnými sociálnymi zariadenia. Využívajú sa predovšetkým medzi väčšími skupinami návštevníkov, a to aj na dlhodobejší pobyt, predovšetkým medzi študentami a robotníkmi. Čo však občas niekedy ubytovniam chýba v službách, to zvyknú vynahrádzať svojou útulnosťou a pohodou.
7. Hostely (49 pobytov)
Hostely sa síce umiestnili až na predposlednom mieste nášho zoznamu, vedie k tomu však aj fakt, že zatiaľ na Slovensku nie sú veľmi rozšíreným typom ubytovania, na celom území krajiny ich nachádzame momentálne len zopár. Populárne sú predovšetkým medzi mladými cestovateľmi, takzvanými batôžkármi, ktorých sa snažia zaujať aj svojim moderným, mladistvým vzhľadom a polohou v centre miest, neďaleko občerstvení, barov a obchodov.
8. Kempy (39 pobytov)
Posledným najžiadanejším typom ubytovania na Slovensku v roku 2014 boli kempy, avšak podobne ako v prípade hostelov k tomu vedie aj fakt, že kempov u nás zatiaľ veľa nenájdeme. Tento typ ubytovania je nižšej cenovej kategórie a vyskytuje sa v prírode, hlavne v okolí vodných plôch. Kempy disponujú rôznou kapacitou pre stany a karavany, niektoré ponúkajú vo svojom areáli aj ubytovanie v chatkách či bungalovoch. Úroveň sociálnych zariadení či poskytovanie stravy sa v kempoch líši, väčšina je však otvorená domácim miláčikom. Nevýhodou takmer všetkých kempov je ale ich využiteľnosť, keďže zvyknú byť otvorené len počas leta, respektíve sezóny.