1. SLOVENSKÉ TECHNICKÉ MÚZEUM KOŠICE
Múzeum sídliace v budove Kapitánskeho paláca približuje širokú škálu poznatkov rozličných odvetví vedy a techniky. Sieň elektrických výbojov sa zameriava na interaktívne ukážky statickej elektriny, demonštrácie iskrových výbojov, fungovanie generátorov aj dielo významných vynálezcov, akým bol napríklad Nikola Tesla. Históriu ťažby a spracúvania kovov na Slovensku zas približuje expozícia hutníctva a metalurgie, zatiaľčo Vedecko - technické centrum ponúka početné interaktívne exponáty aj hlavolamy na precvičenie vlastnej šikovnosti.
Chcem navštíviť Slovenské technické múzeum Košice
Vo Vysokých Tatrách, konkrétne v časti Tatranská Lomnica vás v nádhernom horskom prostredí očakáva Múzeum tatranského národného parku. Hlavnú pozornosť venuje tatranskej flóre a faune, zaoberá sa však aj ochranárskou činnosťou, osídľovaním Tatier a ľudovou kultúrou miestnych obyvateľov. Špeciálnou časťou múzea je v exteriéri situovaná Expozícia tatranskej prírody zložená z rašeliniska, žulovej a vápencovej skalky. Táto originálna botanická záhrada rozoznáva okolo tristo druhov rastlín a ponúka aj predaj semiačok a sadeníc.
Chcem navštíviť Múzeum Tatranského národného parku
Múzeum s týmto dlhším názvom je vzhľadom na charakter svojich výstav skutočne ojedinelým a zároveň sa radí k najmodernejším múzeám na Slovensku. V priestoroch významnej historickej budovy si tak môžete pozrieť interaktívne expozície Kras a jaskyne Slovenska aj Chránená príroda Slovenska členená na sekcie Zem miesto pre život a Človek, hory, NATURA 2000. K unikátom múzea patrí model meteoritu, kostra jaskynného leva, prirodzené ekosystémy so svetelnými a zvukovými efektami aj rozhľadňa poskytujúca pekný výhľad na mesto i blízke okolie.
Chcem navštíviť Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva
Náš článok by nemohol byť kompletný bez zahrnutia niektorého zo skanzenov zachovávajúcich čaro tradičných regionálnych stavieb. Najstaršou expozíciou tohto druhu je práve Múzeum ľudovej architektúry situované v areáli kúpeľov v Bardejove, vďaka čomu možno spojiť relax s návštevou pamiatok. Spomedzi 24 objektov reprezentujúcich región Horného Šariša si možno všimnúť kováčsku dielňu, typické zrubové domy, včelín či drevený kostol z obce Mikulášová. V lete sa navyše v skanzene konajú ukážky remeselných činností spojené s predajom.
Chcem navštíviť Múzeum ľudovej architektúry
Svojrázne Múzeum gýča je raritou nielen na území Slovenska, ale aj v rámci Európy. Zhromažďuje okolo 1200 predmetov vo forme kuriozít od výmyslu sveta, ktoré vás určite pobavia svojou originalitou. Múzeum svoju expozíciu ochotne dopĺňa o objekty od darcov a ak ho navštívite so skutočným gýčom, za vstup neplatíte. Nezabudnite súčasne nakuknúť do priľahlej Uličky slávnych nosov, do ktorej prispeli humoristi a herci ako Július Satinský či Marián Zednikovič.
Chcem navštíviť Múzeum gýča
Malebná obec Šumiac v okrese Brezno je medzi turistami obľúbeným východiskom pre túru na majestátnu Kráľovu hoľu v Nízkych Tatrách. Nie každý však vie, že obec je zároveň domov typickej Šumiackej izby aj nezvyčajného Múzea zvoncov a spiežovcov vychádzajúceho zo súkromnej kolekcie miestneho folkloristu Mikuláša Gigaca. V zbierke nájdete približne 2000 zvončekov rôznych veľkostí, tvarov a materiálov, rozličné objekty spojené s prácou bačov a pastierov aj remeselné kuriozity z blízkych či vzdialenejších krajín.
Chcem navštíviť Múzeum zvoncov a spiežovcov
Ak sa zaujímate o rôzne dopravné prostriedky, v Múzeu dopravy strategicky umiestnenom pri Železničnej stanici v Bratislave si určite prídete na svoje. Rozsiahla zbierka zahŕňa osobné autá 20. storočia, vozidlá využívané vo vojnovom období, rušne osobných vlakov aj nákladné vozne. Nechýbajú však ani bicykle či rôznorodé predmety potrebné pri práci v železničnej doprave, pričom v priestoroch múzea sú pravidelne organizované aj rôznorodé podujatia a tematické výstavy súvisiace s dopravnou technikou.
Chcem navštíviť Múzeum dopravy
Pri šarišskom meste Hanušovce nad Topľou v okrese Vranov nad Topľou vás fantastický Archeopark pozýva na prechádzku po autentickom archeologickom múzeu pod holým nebom. Vnesiete sa tak do čias praveku a včasného stredoveku, uvidíte obydlia, ktoré boli v minulosti typické pre Keltov aj Slovanov, pravekých lovcov a roľníkov a uvidíte tiež funkčnú hrnčiarsku a sklársku pec. Celý areál ohraničujú vysoké drevené palisády a obzvlášť počas letných mesiacov sa stáva dejiskom pestrých podujatí a aktivít v rámci prázdnin v praveku.
Chcem navštíviť Archeopark Hanušovce nad Topľou
Prívetivá obec Oravský Podzámok je známa v prvom rade ako sídlo veľkolepého Oravského hradu, ktorý sa nad ňou vypína do výšky v celej svojej kráse. Okrem toho zaujme tiež lyžiarskym strediskom Skipark Racibor, možnosťou splavu rieky Orava, pivovarom Kastelán a originálnym Múzeom šľachtických kočiarov a saní, ktorá pozostáva z 21 pôsobivých exponátov sprevádzaných praktickými informáciami o jednotlivých modeloch. Svojskú atmosféru múzea dotvárajú figuríny v dobových kostýmoch a využiť môžete tiež predajňu suvenírov.
Chcem navštíviť Múzeum šľachtických kočiarov a saní