1. HALUZICKÁ TIESŇAVA
Podmanivá prírodná pamiatka sa nachádza v prostredí Bielych Karpát pri obci Haluzice v okrese Nové Mesto nad Váhom. Práve tu v minulosti vytvoril Haluzický potok Haluzickú tiesňavu, ktorej rozrastanie a rozširovanie pokračuje aj v dnešnej dobe. Zmienku o nej nájdete tiež pod menami Sprašová súteska, Haluzický výmoľ či Prierva. Tiesňava je dlhá približne kilometer, jej návštevu umožňuje lesnícky náučný chodník a v oblasti si môžete všimnúť dokonca zrúcaninu románskeho kostola s priľahlým hradiskom.
Chcem navštíviť Haluzickú tiesňavu
Prírodná rezervácia Krivín je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy a najlepší prístup k nej poskytujú obce Rybník a Tlmače v okrese Levice. Je domovom početných chránených živočíšnych a rastlinných druhov, jej podklad má sopečný pôvod a člení sa na Malý a Veľký Krivín. V období Veľkej Moravy, ako aj v starších dobách sa na Krivíne nachádzalo hradisko, ktoré chránil prepracovaný obranný systém a Krivín sa tiež dáva do súvislosti s ľudovými povesťami, ktorých hlavnou postavou je zbojník Zlejko.
Chcem navštíviť Krivín
V očarujúcom prostredí Strážovských vrchov objavíte prírodnú rezerváciu Jankov vŕšok, ktorej dominuje rovnomenný vrch s nadmorskou výškou 533 metrov. Dostanete sa k nemu po červenej značke z obce Uhrovec alebo po zelenej z obce Miezgovce, pričom prechádzka ponúka krásny výhľad na okolie. Na vrchole Jankovho vŕšku stojí Pamätník SNP venovaný partizánom padlým v oblasti a v priebehu roka sa tu konajú oslavy SNP aj rôzne športové a turistické podujatia. Navštíviť sa oplatí tiež zrúcaninu hradu Uhrovec a Uhrovské múzeum.
Chcem navštíviť Jankov vŕšok
Krasová jaskyňa so svojráznym názvom vás očakáva v krásnej prírode Považského Inovca na úpätí vrchu Nad Lipovníkom a neďaleko obce Radošina v okrese Topoľčany. Čertova pec je tiež prírodnou pamiatkou a našli sa v nej stopy po jaskynnom osídlení z čias staršej doby kamennej, pričom je považovaná za najstaršie jaskynné osídlenie na území Slovenska. Jaskyňa je voľne prístupná pre verejnosť, priechodná z oboch strán a jej dĺžka dosahuje 27 m. Meno jaskyne nesie aj blízky motorest, kde sa po výlete môžete chutne najesť.
Chcem navštíviť Čertovu pec
Po náučnom chodníku z obce Červený Kameň v okrese Ilava prídete do prírodnej rezervácie Červenokamenské bradlo, pre ktorú sú charakteristické impozantné skalné útvary, bralá aj rastlinné a živočíšne spoločenstvá obývajúce Biele Karpaty. Najväčšiu pozornosť turistov si v rezervácii plným právom získava 45 metrov vysoký monolit nazývaný Červená skala nielen vďaka svojej výške a tvaru, ale aj farebným odtieňom, ktorý mu dal jeho meno. Ako sa dozviete z informačnej tabule pri skale, skalné útroby sa podľa miestnej povesti raz ročne otvárajú a odhaľujú svoje tajomstvá.
Chcem navštíviť Červenokamenské bradlo
Pôvabne pôsobiaca obec Bátovce v okrese Levice si pre svojich návštevníkov pripravila turisticko - náučný chodník zvaný "Okolo mesta kráľovien". Trasa dlhá 5, 3 km sa začína sa na námestí a prevedie vás popri významných obecných pamiatkach, spomedzi ktorých vyniká predovšetkým Rímskokatolícky kostol Svätého Martina. Následne prídete k vodnej nádrži Lipovina, ktorá sa v letnom období využíva pre rekreáciu a neskôr do vinohradníckej osady Ľochy. Chodník sa končí na vrchu Borovica s krásnym pohľadom na obec a Štiavnické vrchy.
Chcem navštíviť Bátovce a Lipovina
Zaujímavosti v okolí obce Dohňany v okrese Púchov a Bielych Karpatoch vám priblíži Náučný chodník Tri skaly vedúci v dĺžke 13 km cez listnaté prevažne bukové lesy. Dostanete sa po ňom k trojici výnimočných skalných útvarov nesúcich mená skala Vieska, Čertova skala spojená s povesťou o tancujúcich čertoch a Lazovská skala, ktorá je významným archeologickým náleziskom. Záverečnú bodku za výletom po tomto náučnom chodníku dáva rozhľadňa Tlstá hora pozostávajúca zo šiestich poschodí a označovaná tiež ako Rozhľadňa Púchovskej doliny.
Chcem navštíviť Náučný chodník Tri skaly
Obec Santovka v okrese Levice je vyhľadávaná predovšetkým pre svoje letné termálne kúpalisko Santovka s wellness centrom a bazénmi pripomínajúce tie v tureckom Pamukkale. Okolie obce však prekypuje tiež minerálnymi prameňmi a nevšednými travertínovými útvarmi. Najznámejším z nich je prírodná pamiatka Travertínová kopa s výškou 5 m a priemerom 40 m. Priľahlá informačná tabuľa vám o nej prezradí viaceré zaujímavosti a môžete tiež ochutnať tunajšiu kyselku, teda minerálny prameň.
Chcem navštíviť Travertín v Santovke
V Trenčianskom kraji si v neposlednom rade zaslúži vašu pozornosť Krivoklátska tiesňava pri obci Krivoklát v okrese Ilava. Prírodná pamiatka v oblasti Bielych Karpát je výsledkom pôsobenia Krivoklátskeho potoka a nadväzuje na ňu priľahlá Krivoklátska dolina a Krivoklátske lúky, ktoré majú tiež štatút prírodnej pamiatky. Rozloha tiesňavy síce nie je veľká, napriek tomu však na jej malej ploche možno vidieť majestátne skalné bralá, vzácne orchidey a ak budete mať šťastie, ukáže sa vám aj chránený motýľ jasoň červenooký.
Chcem navštíviť Krivoklátsku tiesňavu