1. OZUBNICOVÁ ŽELEZNICA ŠTRBA - ŠTRBSKÉ PLESO
Až do dnešnej doby sa u nás zachovala dvojica neobyčajných ozubnicových železníc, cestovanie v ktorých je skutočným zážitkom nielen pre deti, ale aj dospelých. Prvá z nich vedie z Tisovca do Pohronskej Polhory, zatiaľčo druhá vás priblíži k Tatrám. Táto trať s číslom 182 a dĺžkou necelých päť kilometrov sa začína v Štrbe a pokračuje cez Tatranský Lieskovec až do stanice Štrbské pleso, ktorá je vzhľadom na svoju nadmorskú výšku 1350 m n. m. považovaná za najvyššie situovanú železničnú stanicu v rámci Slovenskej republiky.
Chcem navštíviť Ozubnicovú železnicu Štrba - Štrbské pleso
V malebnom prostredí Oravských Beskýd vás pri obci Oravská Lesná očakáva úchvatná Oravská lesná železnica. Zatiaľčo kedysi sa využívala pre ťažbu dreva, dnes je vyhľadávanou turistickou atrakciou pod správou Oravského múzea. Trasa železnice vedie z nástupnej stanice Tanečník do sedla Beskýd, v ktorom môžete prestávku využiť pre výstup na vyhliadkovú vežu a návštevu tradičnej goralskej drevenice. Následne vás vlak privezie späť do stanice Tanečník, kde stojí za pozornosť vlakové depo, pávia voliéra, predajňa so suvenírmi a ihrisko pre deti.
Chcem navštíviť Oravskú lesnú železnicu
Už vyše 100 rokov funguje úzkokoľajová Trenčianska elektrická železnica spájajúca kúpeľné mesto Trenčianske Teplice a obec Trenčianska Teplá. Predstavuje prvú verejne prevádzkovanú elektrifikovanú železnicu na území Slovenska a v minulosti ju využívali na presun hlavne návštevníci kúpeľov. V dnešnej dobe ide skôr o turistickú atrakciu historického významu, ktorá v letnej sezóne premáva pravidelne cez víkendy či sviatky a vychutnať si ju môžete aj v rámci akcií, ako bude napríklad "Električkou na súťaž vo varení gulášu" dňa 7. septembra 2019.
Chcem navštíviť Trenčiansku elektrickú železnicu
Žiadny správny priaznivec železničnej dopravy by si nemal nechať ujsť jazdu historickou lesnou úvraťovou železnicou Vychylovka. Je dodnes prevádzkovaná ako jediná úvraťová železnica v celej Európe, vďaka čomu predstavuje skutočný unikát a právom nesie titul národnej kultúrnej pamiatky. Pre turistov je k dispozícii trasa dlhá 3, 6 km vedúca stanicami Kubátkovia, Skanzen a Chmúra. Za chod železnice vedie zodpovednosť Kysucké múzeum v Čadci a jej návštevu možno využiť na spoznanie skanzenu Múzeum kysuckej dediny pri obci Nová Bystrica.
Chcem navštíviť Historickú lesnú úvraťovú železnicu Vychylovka
Aj z vlaku sa možno kochať majestátnosťou pôsobivých tatranských štítov. Túto možnosť vám dávajú Tatranské elektrické železnice smerujúce z Popradu do Starého Smokovca, Štrbského plesa, Tatranskej Lomnice a ďalších lokalít Vysokých Tatier. Prepracovaný systém jednokoľajových úzkorozchodných železníc je prístupný buď prostredníctvom pravidelných pohodlných a moderných súprav alebo historickej súpravy Veteránu klubu Železníc Poprad. Historická električka Tatranská Kométa premáva v konkrétnych dňoch najmä počas letnej turistickej sezóny.
Chcem navštíviť Tatranské elektrické železnice
Prijmite pozvanie do idylického Horehronia a doliny Čierneho Hrona, ktorej krásy vám priblíži Čiernohronská lesná železnica. Kedysi išlo o najdlhšiu lesnú železnicu Slovenska, v súčasnosti majú návštevníci k dispozícii dvojicu úsekov s celkovou dĺžkou 16 km. Môžete si tak zvoliť, či sa vyberiete do Čierneho Balogu z Chvatimechu alebo dáte prednosť trase medzi Čiernym Balogom a Vydrovskou dolinou. Čierny Balog je domovom expozície regionálnej vlakovej dopravy a vo Vydrovskej doline je situovaný obľúbený lesnícky skanzen približujúci prácu a činnosť lesníkov.
Chcem navštíviť Čiernohronskú lesnú železnicu
Špeciálne najmladším ročníkom je venovaná úzkorozchodná Detská železnica Košice - Čermeľ vedúca údolím Čermeľského potoka pri Košiciach. Pôvodne bola využívaná hlavne za účelom výuky budúcich železničiarov, momentálne slúži aj cestovnému ruchu. Trasa dlhá 4, 2 km smeruje zo stanice Čermeľ so železničiarskym depom do rekreačného areálu Alpinka, kde nájdete okrem iného lanové centrum a náučný chodník. Trať sprístupňujú historické lokomotívy Danka a Katka a popri pravidelných jazdách sú dostupné tiež nostalgické jazdy či cesty pri príležitosti rôznych podujatí.
Chcem navštíviť Detskú železnicu Košice - Čermeľ
Na Slovensku nájdeme popri unikátnych železniciach tiež viaceré nevšedné viadukty, pri ktorých prechode sa budete cítiť ako v rozprávke aj vďaka krásnej okolitej prírode. Ideálnym príkladom je viac než 100 m dlhý Chmarošský viadukt a výšky 18 m. Vznikol ako prvá technická pamiatka svojho druhu v rámci Československa už v roku 1931 a prechádza ním železničná trať 173 spájajúca Margecany s Červenou skalou. Viadukt je situovaný v lokalite Telgártska slučka pri Telgárte v okrese Brezno, pod vrchom Kráľova hoľa v Nízkych Tatrách a neďaleko prameňa rieky Hron.
Chcem prísť do Telgártu cez Chmarošský viadukt