1. SLOVANSKÉ HRADISKO BOJNÁ - VALY
Obec Bojná v okrese Topoľčany vás pozýva do slovanského hradiska Bojná - Valy pod správou Archeologického múzea Veľkej Moravy v Bojnej. Hradisko bolo postavené na prelome 8. a 9. storočia a v jeho areáli nájdete zrekonštruované obydlia, vonkajšie opevnenie alebo dvorec s jamou slúžiacou pre uskladnenie obilnín. Objavené boli tiež remeselnícke a poľnohospodárske nástroje, pozlátené plakety či rozličné zbrane a šperky.
Chcem navštíviť Slovanské hradisko Bojná - Valy
Antická Gerulata je pozostatkom rímskeho vojenského tábora, ktorý bol vybudovaný ako súčasť obranného systému Limes Romanum. Nachádza sa v mestskej časti Bratislavy, Rusovce a z rímskej doby zachováva pece, studne, ako aj pestré artefakty v podobe mincí, šperkov alebo nástrojov z bronzu či železa. Lokalita je každoročne dejiskom unikátnych Rímskych hier, počas ktorých nechýbajú účastníci v dobových kostýmoch či statoční gladiátori.
Chcem navštíviť Gerulatu
Obec Gánovce v okolí Popradu je známa nielen pre kúpalisko AquaSpa, ale aj významné archeologické nálezisko. Práve v miestnych travertínových skalách sa totiž našli fosílie pravekých rastlín aj pozostatky pravekého neandertálca z dávnej doby pred vyše sto tisíc rokmi. Odliatok jeho lebky bol objavený v roku 1926, dnes je vystavený v Národnom múzeu v Prahe, jeho príbeh však približuje aj Podtatranské múzeum v Poprade.
Chcem navštíviť Gánovce
Neďaleko Liptovskej Mary sa na vyvýšenine zvanej Úložisko rozprestiera pôsobivé Archeologické múzeum v prírode Havránok, uznané aj ako národná kultúrna pamiatka. Pripomína praveké sídlisko keltskej kultúry z kmeňa Kotínov žijúcich v oblasti v období 4. - 1. storočia p. n. l. V areáli uvidíte zrekonštruované keltské stavby, ako je napríklad obranná veža, každodenné sídla, obetná šachta či pozostatky hradiska vybudovaného neskôr v stredoveku.
Chcem navštíviť Archeologické múzeum v prírode Havránok
Z mestskej časti Bratislavy, Dúbravka vás značený turistický chodník privedie k národnej kultúrnej pamiatke menomVilla Rustica. Ide o zvyšky rímskej stavby z tretieho storočia nášho letopočtu objavenej v roku 1982. Zatiaľ presne nevieme, k čomu slúžila, predpokladá sa však, že predstavovala sídlo germánskeho boháča udržiavajúceho dobré vzťahy s Rímskou ríšou a jej súčasťou mali byť aj rímske kúpele, ktorých základy sú viditeľné dodnes.
Chcem navštíviť Villu Rustica
V pohorí Považský Inovec nad obcou Ducové v okrese Piešťany natrafíte na pôsobivé hradisko Kostolec z čias Veľkej Moravy slúžiace postupom času ako kniežatske sídlo, pohrebisko či pre vojenské účely. Objavené boli aj artefakty z doby kamennej, čo dokazuje ešte staršie osídlenie. Dnes pozostáva táto národná kultúrna pamiatka z ohradených múrov, základov rotundy a modelu strážnej veže.
Chcem navštíviť hradisko Kostolec
Rímsky tábor v Iži známy tiež pod menom Kelemantia je situovaný pri brehoch Dunaja neďaleko obce Iža a v okolí Komárna. Podobne ako Gerulata, tiež spadal pod obranný sytém Limes Romanum, postavený bol v období markomanských vojen v priebehu druhého storočia n. l. a dnes si tu možno všimnúť základové múry či zvyšky opevnenia alebo brány z kameňa. Národná kultúrna pamiatka funguje ako prírodné múzeum a dopĺňajú ju praktické informačné tabule.
Chcem navštíviť Rímsky tábor v Iži