MALOKARPATSKÁ VINOHRADNÍCKA OBLASŤ
Najväčšia vinohradnícka oblasť Slovenska sa rozkladá na úpätí Malých Karpát v Západnom Slovensku, kde zahŕňa 120 vinohradníckych obcí zoskupených v tucte rajónov. Tými sú Pezinok, Modra, Skalica, Trnava, Senec, Bratislava, Stupava, Vrbové, Záhorie, Orešany, Hlohovec a Doľany. Malokarpatská vinohradnícka oblasť je centrom pestovania modrých odrôd viniča Svätovavrinecké a Frankovka modrá, ako aj muštových odrôd Rizling rýnsky, Burgundské biele, Veltlínske zelené a Rizling vlašský. K popredným vinárom a vinárstvam oblasti patria Mrva a Stanko z Trnavy, Chateau Modra, Chowaniec a Krajčírovič v Svätom Jure, Terra Parna zo Suchej nad Parnou a pezinskí producenti Matyšák, Ludvik a Hacaj. Popri víne je pre oblasť charakteristická tiež prítomnosť viacerých vodných rekreačných plôch, hradov a zámkov.
Chcem navštíviť Malokarpatskú vinohradnícku oblasť
S ohľadom na rozlohu 908 hektárov najmenšia vinohradnícka oblasť pozostáva zo siedmych obcí okresu Trebišov, ktorými sú Čerhov, Malá a Veľká Tŕňa, Slovenské Nové Mesto, Viničky, Bara a Černochov. Spoločnosť jej robia Zemplínske vrchy a rieka Bodrog, pričom cez hranicu pokračuje na územie Maďarska. Táto zóna disponuje na naše pomery teplým podnebím, čo ju robí veľmi vhodnou pre pestovanie viniča a produkciu prirodzene sladkých vín. Vinohradnícka oblasť Tokaj je známa vďaka odrodám Muškát žltý, Furmint a Lipovina, ako aj miestnym vínam Tokajská esencia, Tokajské samorodé suché, Tokajský výber a ďalším. Celý tokajský kraj je plný nekonečných viníc a pivníc ešte z čias protitureckých bojov, pričom najlepšie ich spoznáte z vrcholu rozhľadne Tokaj alebo putujúc po Tokajskej vínnej ceste.
Chcem navštíviť Vinohradnícku oblasť Tokaj
Domovom tejto rozsiahlej oblasti sú nížiny Podunajska a povodie riek Dunaj a Hron, kde do nej spadá 114 vinohradníckych obcí. Tie sa sústredia do ôsmych rajónov v okolí Komárna, Dunajskej Stredy, Štúrova, Galanty, Palárikova, Hurbanova, Šamorína a Strekova. Najlepšími podmienkami pre prípravu kvalitných vín pritom disponuje východná časť na sever od Štúrova, vzhľadom na jej teplé podnebie a veľkú dávku slnečných lúčov. Charakteristickými produktami Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti sú muštové a modré odrody. Muštové zastupuje Chardonany, Burgundské biele či Rizling vlašský a rýnsky. Modré reprezentujú Svätovavrinecké, Frankovka modrá a Cabernet Sauvignon. Okrem vína región vyniká termálnymi kúpaliskami, mlynmi Malého Dunaja a pamätihodnosťami z rímskych čias.
Chcem navštíviť Južnoslovenskú vinohradnícku oblasť
Vinohradnícka oblasť Tokaj čiastočne hraničí s inou oblasťou, rozkladajúcou sa na Zemplíne, pod Vihorlatskými vrchmi a Východoslovenskou nížinou. Vinárstvo tu má o niečo kratšiu tradíciu než inde, napriek tomu si už získalo rešpekt a dobré meno. Východoslovenská vinohradnícka oblasť sa skladá z 88 vinohradníckych obcí, ktoré sú združené v štyroch rajónoch okolo Michaloviec, Moldavy nad Bodvou, Sobraniec a Kráľovského Chmelca. Dominantou oblasti sú jemné vína pochádzajúce z odrôd Chardonnay a Burgundské biele a modré. Popri nich sa ale súčasne pestuje aj Frankovka modrá, Cabernet Sauvignon, Veltlínske zelené a mušty Rizling vlašský či Muller - Thurgau. Ochutnávku vín v oblasti možno prepojiť s potulkami po tunajších hradoch a rekreácii v prírodných, letných a termálnych kúpaliskách.
Chcem navštíviť Východoslovenskú vinohradnícku oblasť
Pre spoznanie tejto oblasti treba zamieriť do Nitrianskeho kraja, do lokality ohraničenej Tribečom na severe a Podunajskou nížinou na juhu. Vinohradníctvo tu má pradávne korene, zmienky o jeho existencii siahajú až do čias Veľkej Moravy, čím ide o slovenskú vinohradnícku oblasť s najdlhšou tradíciou. Súčasne je pre ňu charakteristická aj rôznorodosť prírodných pomerov, kvalitné a pestré vínne odrody. Do Nitrianskej vinohradníckej oblasti spadá 158 obcí v 9 rajónoch, ktoré nesú mená Nitriansky, Zlatomoravský, Tekovský, Žitavský, Šintavský, Radošinský, Vrábeľský, Pukanecký a Želiezovský. Pestované odrody zahŕňajú Cabernet Sauvignon, Burgundské biele a sivé, Chardonany, Tramín červený, Feteasca regala a ďalšie. Región očarí aj svojimi hradmi, kúpaliskami a miestami pre fanúšikov botaniky a zoológie.
Chcem navštíviť Nitriansku vinohradnícku oblasť
Posledná vinohradnícka oblasť na Slovensku je síce menej známa, napriek tomu má do budúcnosti veľký potenciál berúc do úvahy jej vhodné podnebné charakteristiky a rozmanitosť. Stredoslovenská vinohradnícka oblasť zaberá južné časti stredného Slovenska, kde sa najlepšími podmienkami pre pestovanie viniča vyznačuje lokalita Ipeľskej kotliny a Krupinskej planiny. Celá oblasť sa delí na 107 obcí v 7 vinohradníckych rajónoch, reprezentujúcich Gemer, Hont, Ipeľ, Fiľakovo, Modrý Kameň, Vinicu a Tornaľu. Obľube sa medzi tunajšími vinármi tešia hlavne biele odrody ako sú Burgundské biele, Veltlínske zelené, Rizling vlašský, ale aj modré odrody Frankovky používané pre produkciu červeného vína. Zaujímavou raritou sú desiatky vinohradníckych domčekov v Starej Hore pri Sebechleboch.
Chcem navštíviť Stredoslovenskú vinohradnícku oblasť