Badínsky prales je zachovaný prírodný biotop s pralesovou jedľovou bučinou a rastú v ňom vzácne druhy stromov, ako napríklad jedle biele či buky lesné. Má štatút národnej prírodnej rezervácie a dá sa doň vstúpiť len prostredníctvom odbornej exkurzie v spoločnosti sprievodcu. Návštevníkom je však určený asi kilometer dlhý náučný chodník vedúci od obce Badín k Badínskemu vodopádu situovanému v blízkosti pralesa.
Chcem navštíviť Badínsky prales
Drevený artikulárny kostol v Hronseku je jednou z najvýznamnejších pamätihodností v okolí krajského mesta a spolu s ďalšími vybranými drevenými kostolíkmi je zapísaný v zozname UNESCO. S priľahlou drevenou zvonicou bol tento evanjelický kostol postavený v rokoch 1725-26 bez použitia kovových klincov a v jeho vnútri sa môže usadiť až 1100 osôb. Od septembra do apríla sa prehliadky kostola vykonávajú na objednávku respektíve na požiadanie.
Chcem navštíviť Kostol v Hronseku
Obec Tajov venuje svojmu slávnemu rodákovi expozíciu v Pamätnom dome Jozefa Gregora Tajovského. Expozícia je zameraná na dielo a život obľúbeného spisovateľa aj jeho manželky Hany Gregorovej a súčasťou domu je tiež pamätná izba Jozefa Murgaša. Návštevu alebo školskú exkurziu je potrebné dohodnúť si vopred, pričom na výber sú programy Tajov a jeho významní rodáci, Jozef Murgaš alebo Jozef Gregor Tajovský.
Chcem navštíviť Pamätný dom J. G. Tajovského
Neďaleko obce Dolný Harmanec v doline Rakytovo sa nachádza nezvyčajná technická pamiatka v podobe približne dva a pol kilometra dlhého vodného žľabu. Žľab zo smrekového a jedľového dreva pochádza z 19. storočia, pôvodne sa využíval na splav dreva po Rakytovom potoku a dnes je národnou kultúrnou pamiatkou. Začiatkom 21. storočia bol podrobený kompletnej rekonštrukcii a svoju terajšiu podobu má od roku 2007.
Chcem navštíviť vodný žľab Rakytovo
Pôsobivý hrad Ľupča alebo ak chcete Ľupčiansky hrad sa nachádza v obci Slovenská Ľupča. Ako strážny hrad dozerajúci na stredovekú obchodnú cestu Via magna bol vybudovaný v polovici 13. storočia a v posledných rokoch si prešiel intenzívnym procesom rekonštrukcie, vďaka čomu ho dnes môžete obdivovať v jeho plnej kráse. Hrad má štatút národnej kultúrnej pamiatky, v jeho areáli zaujme historická studňa s hĺbkou 62 metrov a v období od septembra do júna vám jeho návštevu počas pracovných dní odporúčame dohodnúť si aspoň deň vopred.
Chcem navštíviť Hrad Ľupča
Neďaleko Banskej Bystrice môžete v neposlednom rade vstúpiť do podzemných priestorov Harmaneckej jaskyne. Jej domovom je južná časť Veľkej Fatry, konkrétne vrch Kotolnica a privedie vás k nej náučný chodník. Jaskyňa je jedným z najvýznamnejších lokalít výskytu netopierov u nás a v jej interiéri vás uchvátia tak rozľahlé dómy a siene, ako aj pagodovité stalagmity, nástenné vodopády či sintrové jazierka.
Chcem navštíviť Harmaneckú jaskyňu