Plážové kúpalisko Aqualand
Zmodernizované kúpalisko vám ponúka bazén pre plavcov, plavecký termálny bazén a tri bazény pre deti vybavené šmykľavkami so žralokom a chobotnicou. Do rozľahlého bazénu v tvare písmena L ústi štvor-dráhová šmykľavka aj dva tobogány, zatiaľčo romanticky pôsobiace jazero je vhodné pre kúpanie, lov pstruhov z pirátskej lode či používanie člnov a vodných bicyklov. Vodnú hladinu zároveň využíva Aqua Fun park s početnými vodnými atrakciami, aquazorbingom a wakeboardingovou dráhou. Nudu mimo vody v plážovom kúpalisku Aqualand zas zaženie in line asfaltový okruh pre korčuľovanie, bowling, detský zábavný park s autíčkami a štvorkolkami alebo ihriská pre minigolf, plážový volejbal a bedminton. Spomedzi ďalších služieb spomenieme občerstvenie formou bufetov, animačný program a aquazumbu.
Po väčšinu roka si kúpanie v Banskej Bystrici možno dopriať v priestoroch plavárne Štiavničky, ktorá bola taktiež podrobená výraznej rekonštrukcii. Dnes v nej máte k dispozícii 50 metrov dlhý plavecký bazén, detský bazén s vodnými atrakciami a relaxačný bazén s toboganom, chrličmi, perličkami a hydromasážou. K plavárni okrem toho patrí sekcia sáun v podobe bylinkovej, fínskej, tureckej, infra a ruskej sauny. Súčasťou tejto sekcie je aj whirpool, ľadový bazén či ponuka masáží a rašelinových zábalov.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Blízke okolie Banskej Bystrice poskytuje viaceré lákavé možnosti zjazdového a bežeckého lyžovania, ako aj iných zimných športov. Rodinám s deťmi a začiatočníkom možno odporučiť Ski centrá Tajov a Kordíky, zatiaľčo pestrejšou ponukou aj pre náročnejších disponujú strediská Selce - Čachovo, Šachtičky a Ski Králiky. Posledne menované je domovom štvorsedačkovej lanovky, dvoch vlekov a štyroch zjazdoviek v dĺžke 2,3 km. Tie sú sčasti umelo zasnežované a doplnené osvetlením umožňujúcim večerné lyžovanie. Zároveň je stredisko vybavené kilometrami upravovaných bežeckých tratí, lyžiarskou a snowboardovou školou, požičovňou a skiservisom.
KAM S DEŤMI?
Počas druhej svetovej vojny bola Banská Bystrica centrom protifašistického odboja Slovákov a jej dôležitosť dodnes pripomína Múzeum Slovenského národného povstania. Netradičná budova je dielom architekta Dušana Kuzmu a pripomína vojnové rozkoly. Interiér múzea zaberá expozícia "Slovensko v protifašistickom hnutí odporu Európy 1939-1945", pamätné dosky, večný oheň pri hrobe neznámeho vojaka a súsošie sochára Jozefa Jankoviča "Obete varujú". Exteriér Múzea SNP zas patrí skanzenu ťažkej vojenskej techniky, v ktorom vyniká niekoľko tankov a sovietske lietadlo Li-2, podporujúce povstalcov letecky. Múzeum je každoročne dejiskom Osláv výročia SNP a pod jeho správu patria tematicky podobné expozície v Nemeckej, Kališti, Tokajíku pri Stropkove a Osvienčime.
Príjemný a pohodlný spôsob pre spoznanie historického centra Banskej Bystrice predstavuje vláčik Pretórium premávajúci okrem iného cez Námestie SNP a Dolnú ulicu, popri Hodinovej veži, Múzeu SNP a Hradnom areáli. Vláčik pozostáva z dvoch vozňov s celkovou kapacitou 46 miest a jazdu si v ňom môžete spestriť výkladom vlastivedného sprievodcu. V prípade záujmu a objednávky funguje aj v zimnom období vo forme jedného vyhrievaného vozňa.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Banská Bystrica je mesto pod Urpínom a preto by ste počas vašej návštevy mali rozhodne na tento majestátny vrch zamieriť. Na jeho vrchol vás privedie Náučný chodník Serpentíny Urpín, ktorý sa začína pri železničnej stanici Banská Bystrica - mesto v blízkosti sochy Partizána. Chodník pozostáva z 13 zastávok a vedie k Žltým pieskom. Výlet spojený s prekrásnymi výhľadmi na mesto a okolie odporúčame obohatiť o návštevu Kalvárie s Kaplnkou svätého kríža, lipovou alejou a krížovou cestou s ôsmymi kaplnkami. Taktiež sa oplatí prejsť ku hvezdárni na Vartovke, ktorá je v dobrom počasí prístupná od apríla do júna alebo na jeseň a umožňuje pozorovanie Mesiaca, hviezd a iných vesmírnych telies.
Na prechádzku po náučnom chodníku sa z Bystrice môžete vydať aj do malebnej Sásovskej doliny, do ktorej sa dostanete od Pieninskej ulice. Chodník meria zhruba päť kilometrov, spája sa s minimálnym prevýšením a od apríla do októbra sa dá absolvovať buď pešo alebo na bicykli. Prostredníctvom 13 informačných tabúľ rozmiestnených popri chodníku sa dozviete mnohé kuriozity o prírode a geografii Sásovskej doliny, ako aj vplyve človeka. V prípade záujmu si výlet spestrite o výstup na vrch Panský diel.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Skvelým turistickým tipom pri Banskej Bystrici je Suchý vrch, na ktorý vedie zelená značka z Mládežníckej ulice alebo modrá idúca po chodníku Kamila Linharta z Tulskej ulice popri hrobe neznámeho vojaka. Na vrchu pôsobí Ponyfarma umožňujúca jazdu na koňoch a poníkoch pre deti aj dospelých a sily si možno doplniť v novej Grill reštaurácii. Následne sa vydajte z rázcestníka Suchý vrch, rekreačné stredisko na trasu vedúcu po kovových rebríkoch cez tiesňavu pripomínajúcu známejšie rokliny Slovenského raja. Táto túra vás privedie na Skalnú vyhliadku na úbočí Trávneho Ždiaru, z ktorej sa ponúka skutočne krásny pohľad na Kremnické vrchy, Veľkú Fatru aj Panský diel v Nízkych Tatrách. Zo Suchého vrchu sa dá neskôr pokračovať aj na Králiky, do Tajova alebo Malachova.
Cyklistika sa v Banskej Bystrici a okolí teší veľkej obľube a preto majú priaznivci tohto športu na výber v okolí viaceré atraktívne trasy. S minimálnym prevýšením sa spája Rodinná cestička vedúca z Radvane cez Iliaš, Vlkanovú, Hronsek, Veľkú Lúku a Sliač až do Zvolena. O niečo náročnejšie a dlhšie cyklotrasy vás povedú z mesta cez Šachtičky na Donovaly alebo cez Lučatín a Hiadeľské sedlo do Korytnice. Pôsobivý cyklistický okruh ponúka aj trasa prechádzajúca cez Tajov, Kordíky, Králiky a Suchý vrch späť do Bystrice, časť Hušták. Na výber máte cyklotúry v rámci Barborskej cesty, napríklad úsek míňajúci Chatu nad Tajovom, Tichú, Chatu nad Králikmi, Zlatú studňu, Bystrické sedlo a Skalku.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Národný dom postavený podľa návrhu architekta Emila Belluša hostí vo svojich priestoroch Štátnu operu, založenú v roku 1959. Jej repertoár zahŕňa balet, operu či dramatické predstavenia slávnych aj menej známych diel slovenských a zahraničných tvorcov súčasnosti aj minulosti. Operný súbor sa teší medzinárodnej prestíži a pravidelne zabezpečuje opernú časť festivalu Zámocké hry zvolenské.
Kultúrne vyžitie v Banskej Bystrici ponúka okrem toho Bábkové divadlo na rázcestí, Štúdio tanca, komunitné Divadlo z pasáže a ochotníckymi vystúpeniami sa vyznačujúce Divadlo u Greškov v Tajove.
Reprezentatívny jarmok mesta Banská Bystrica tradične pripadá na septembrové dni a v roku 2017 oslávi už svoje 360. narodeniny. Vo svojej tvorbe ho spomína aj Andrej Sládkovič, vďaka Lúčnici dostal hudobno - tanečnú podobu a vraj naň kedysi chodieval aj sám Jánošík. Dnes je Radvanský jarmok vyhľadávanou oslavou ľudových remesiel, predávajú sa na ňom produkty od výmyslu sveta aj široká škála chutných jedlách a nápojov. Nechýba pestrý sprievodný program v podaní modernej a folklórnej hudby, historického šermu alebo atrakcií pre deti. V priebehu roka však nemáte v Banskej Bystrici núdzu ani o iné lákavé podujatia pre celú rodinu z oblasti športu, kultúry, ľudových tradícií či gastronómie.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Viaceré poklady Banskej Bystrice sú sústredené v historickom centre okolo Námestia SNP. Jeho prehliadku môžete začať výstupom na Hodinovú vežu, z ktorej sa ponúka pohľad na námestie a mesto v jeho plnej kráse z vtáčej perspektívy. Následne si všimnite Mariánsky stĺp a Kostol sv. Františka Xaverského s dvojicou veží a prekrásnym interiérom. Neďaleko natrafíte aj na reprezentatívnu budovu Radnice s turistickým informačným centrom, čierny obelisk, ktorý je pamätníkom sovietskej armády a pôsobivú Kamennú fontánu. Námestie obklopujú navyše z každej strany malebné meštianske domy, kaviarne, reštaurácie a cukrárne, v ktorých si možno príjemne posedieť a pozorovať dianie okolo vás.
Len kúsok od Múzea SNP sa rozkladá opevnený hradný areál Barbakan spojený s Petermanovou vežou a zvonicou. Jej zvony v čase tureckých nájazdov pôsobili ako výstraha, dnes počas Vianoc navodzujú tú správnu sviatočnú atmosféru. Súčasťou areálu je tiež najstaršia stavba mesta, Kostol Nanebovzatia Panny Márie pochádzajúci z 13. storočia a strážiaci vzácny oltár z dielne Majstra Pavla z Levoče. V blízkosti kostola zaujme aj bronzové súsošie zobrazujúce katolíckeho biskupa Štefana Moyzesa a evanjelického farára Karla Kuzmányho.
Popri Múzeu SNP stoja za návštevu v Banskej Bystrici aj iné zaujímavé múzeá, napríklad Literárne a hudobné múzeum v sídle Štátnej vedeckej knižnice alebo Poštové múzeum v budove Slovenskej pošty. Viaceré expozície má pod správou Stredoslovenské múzeum existujúce už od roku 1889. Prvou je Thurzov dom, v ktorom sa dozviete viac o dejinách Bystrice a nazriete do krásnej reprezentačnej miestnosti menom Zelená sála. Hlavnú expozíciu v Matejovom dome zas predstavuje História mesta Banská Bystrica zameraná na remeslá, dobovú zbroj a umenie. Nuž a Tihányiovský kaštieľ v Radvani sa zameriava na prírodné vedy v podobe anorganiky, botaniky a zoológie stavovcov a bezstavovcov.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Pod správou Stredoslovenskej galérie sa nachádzajú viaceré umelecké výstavy na území Banskej Bystrice, vrátane stálej expozície pozostávajúcej z tvorby maliara Dominika Skuteckého na Hornej ulici. Ten v meste istý čas pôsobil a vlastnil v ňom rodinnú vilu, dnes nesúcu meno Vila Dominika Skuteckého. Výstavy realizované Stredoslovenskou galériou si zároveň možno pozrieť v Bethlenovom dome na Dolnej ulici a v Praetoriu na Námestí Štefana Moyzesa.
Susedná obec Tajov je rodiskom významného slovenského spisovateľa, Jozefa Gregora Tajovského, autora diel Do konca, Statky-zmätky či Maco Mlieč. Spisovateľ je pochovaný na miestnom cintoríne a pripomína ho pamätný dom v krásnej drevenici, v ktorom sa viac dozviete o jeho osobe, jeho manželke a spisovateľke Hane Gregorovej, ako aj a dcére Dagmar Gregorovej - Prášilovej. Priestor je venovaný tiež dedičstvu rodáka a vynálezcu Jozef Murgaš a pedagógovi Jozefovi Šebovi, ktorý v Tajove pracoval.