Palcmanská Maša
Vodná nádrž s rozlohou cez 85 hektárov sa rozkladá v susedstve obcí Mlynky a Dedinky na rieke Hnilec, ktorej prietok reguluje a zároveň zabezpečuje vodu pre Dobšinskú elektráreň. Počas letnej sezóny sa Palcmanská Maša teší aj obľube medzi turistami, ktorí ju využívajú za účelom kúpania, člnkovania, vodného bicyklovania či iných vodných športov a rekreačných aktivít. Hoci vzhľadom na svoju nadmorskú výšku patrí Maša k chladnejším nádržiam, počas teplejších dní teplota jej vody presiahne aj 20 stupňov Celzia. Nádrž vyhľadávajú tiež rybári, nakoľko je významným pstruhovým revírom.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Najväčšie stredisko Slovenského raja sa rozprestiera na severných svahoch Kruhovej pri Mlynkoch, kde dáva k dispozícii tri vleky a šesť zjazdoviek. Detská a turistická sa vyznačujú ľahkou obtiažnosťou, Komín a Zimná studňa I. a II. stredne ťažkou a zjazdovka Koleso sa spája s ťažkou náročnosťou. Časť zjazdoviek je umelo zasnežovaná a v Ski Centrum Gugel Mlynky môžete využiť tiež skiservis, požičovňu lyží a viaceré zariadenia s občerstvením.
Začínajúcim lyžiarom a rodinám s deťmi padne vhod aj stredisko Mlynky - Biele Vody vybavené jednou umelo zasnežovanou zjazdovkou ľahkej obtiažnosti a dvomi vlekmi. Zároveň sa v areáli dá venovať večernému a bežeckému lyžovaniu, korčuľovaniu na ľadovej ploche a plnú spokojnosť lyžiarov zabezpečuje požičovňa a predajňa športových potrieb, skiservis a niekoľko možností stravovania.
KAM S DEŤMI?
Vstúpte s vašimi potomkami do úžasného podzemného sveta Dobšinskej ľadovej jaskyne, ktorá sa nachádza v okolí Mlynkov a privedie vás k nej chodník s informačnými tabuľami. Jej prehliadková trasa meria 515 metrov a prechádzate počas nej pôsobivými priestormi Veľkej, Malej a Bielej siene, Zrúteného dómu, Ruffínyiho koridora, Suchým domom či Kvapľovou pivnicou. Jaskyňa patrí do systému Stratenskej jaskyne, nájdete v nej ľadopády, ľadové stalagmity či 12 druhov netopierov a v minulosti v nej bolo umožnené aj korčuľovanie na ľade.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Podujmite sa na nenáročný okruh okolo tejto príjemnej obce a vychutnajte si ju v celej jej kráse. Podobná prechádzka nie je vôbec náročná a vedie po značených chodníkoch a cestách. Začnite ju v miestnej osade Prostredný Hámor, odkiaľ sa vydáte po modrej značke a cez rázcestie prídete do osady Havrania Dolina, pri ktorej sa zároveň nachádza rovnomenná prírodná rezervácia. Pokračujete k rázcestiu Chotárna dolka, po červenej značke do sedla Okrúhla jama a popod Bielovodské skaly až do osady Biele Vody. Záverečný úsek vás prevedie cez Dedinky, okolo Palcmanskej Maše a ponad železničnú trať späť do Prostredného Hámra.
Neďaleko Mlynkov sa na úbočiach 1266 metrov vysokého vrchu Veľká Knola rozprestiera chránený areál Knola, ktorý obývajú viaceré vzácne živočíšne a rastlinné druhy, napríklad hlucháň obyčajný, jariabok hôrny a šafran spišský. Areál zároveň pozostáva z rôznych odlišných biotopov a tak sa v ňom nachádzajú pasienky, skaliská, mokrade aj lesy. Územím prechádza žltý turistický chodník, na ktorý sa môžete napojiť napríklad v Malej Knole a Pod Muráňom.
Vydajte sa z neďalekej obce Stratená na prechádzku malebným Stratenským kaňonom, ktorý je súčasťou národnej prírodnej rezervácie Stratená. Kaňon meria okolo dvoch kilometrov, vedie ním chodník s informačnými tabuľami a je prístupný aj pre osoby na invalidných vozíkoch. Preteká ním rieka Hnilec, týčia sa nad ním vápencové bralá a je bohatý na prítomnosť skalných puklín, jaskynných otvorov a ďalších kuriozít.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Aj južná strana Slovenského raja má aktívnym turistom čo ponúknuť. Dôkazom je napríklad národná prírodná rezervácia Zejmarská roklina, ktorej potok vytvára vodopády pomenované podľa vojenského kapitána učiaceho v oblasti ako Nálepkove vodopády. Osemsto metrov dlhou roklinou prechádza modro značený jednosmerný turistický chodník, na ktorý sa možno napojiť pri osade Biele Vody. Po trase vystúpate cez tiesňavu až na planinu Geravy, odkiaľ prechádzate cez rázcestia Predný a Zadný Hýľ až do sedla Čertova hlava spájajúceho sa s pekným výhľadom na okolie. Postupným klesaním miniete Chotárnu dolku až prídete späť do osady Biele Vody. Výlet nie je náročný, vyžaduje si približne štyri hodiny a zvládnu ho aj deti.
Popri Slovenskom raji obklopujú Mlynky aj Volovské vrchy, ktoré tiež lákajú na turistiku. Z osady Prostredný Hámor môžete zamieriť do sedla Dobšinský kopec a prejsť cez mestečko Dobšiná na Dobšinský vrch. Návrat do Mlyniek vedie cez rázcestia Rakovec a Havrania Dolina. Z Dobšinského vrchu si v prípade záujmu možno vystúpať aj vrcholy Smrečiná a Babiná. Túry vedú väčšinu cesty cez lesy, lúky, popri rieke Hnilec a spájajú sa s pôsobivým pohľadom do širokého okolia, okrem Slovenského raja počas nich dovidíte aj na Vysoké Tatry či Kráľovu hoľu v Nízkych Tatrách.
Mlynkami prechádza populárna 70 kilometrov dlhá Hnilecká cyklomagistrála míňajúca 11 obcí a vedúca z južnej časti Slovenského raja k vodnej nádrži Ružín pri Margecanoch. Ak by sa vám zdala pridlhá, môžete si z nej vybrať len úseky modrej značky na okolí, ako napríklad 6 km merajúcu cyklotrasu smerujúcu z osád Biele Vody a Havrania dolina do Mlynkov alebo o štyri kilometre dlhšiu cyklotúru Rakovec - Súľová, ktorú v prípade záujmu možno ešte spestriť o úsek Piata kiara - Nad Pekliskom.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Zavítajte na ranč situovaný neďaleko Dobšinskej ľadovej jaskyne slúžiaci ako chovná stanica huculov, norikov a ďalších plemien koní aj kráv. Ranč pod Ostrou skalou umožňuje jazdu na koni, vo voze a koči s konským pohonom a ochotne vás v ňom zaučia do základov starostlivosti o kone, ako aj ďalších aktivít, napríklad uskladňovanie sena a rúbanie dreva. V neposlednom rade funguje v priestoroch ranča reštaurácia, ktorej špecialitou číslo jedna je Steak Ostrá Skala a ktorá rovnako ako celý ranč vyniká jedinečnou westernovou atmosférou.
Prakticky hneď pri ranči sa oplatí navštíviť aj miestny lanový park spoločnosti Tarzania pozostávajúci z dvoch trás. Detská dosahuje dĺžku 108 metrov a patria k nej aj tri lanovky, zatiaľčo červená trasa je určená starším lezcom a meria 350 metrov.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Na pomedzí obcí Mlynky a Dedinky sa zachovali viaceré pamiatky, pripomínajúce banícku minulosť oblasti. Dodnes si tak môžete všimnúť ťažnú vežu šachty Leopold, niekdajšiu banícku zvonicu aj typické usadlosti baníkov a ich rodín. Na okolí objavíte tiež pôsobivé kostolíky, príkladom je rímskokatolícky kostol Nanebovzatia Panny Márie v Dedinkách a Kostol sv. Augustína v Stratenej, na ktorého oltári vidieť vplyv Majstra Pavla z Levoče.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Pri osade Biele Vody natrafíte v nadmorskej výške 900 metrov na netradičné krasové jazierko. Hovorí sa mu Okrúhla jama a privedie vás k nemu turistický chodník značený červenou farbou.