Kúpele Smerdžonka
Na tradíciu kúpeľníctva a využívania minerálnych prameňov nadväzujú v posledných rokoch kúpele Smerdžonka sídliace v miestnej časti Červený Kláštor - kúpele. Špecializujú sa na choroby pohybového ústrojenstva, neurologické a kožné problémy, pri liečbe ktorých sa pracuje s minerálnou vodou Smerdžonka vyznačujúcou sa liečivými účinkami a vysokým obsahom sírovodíku. Vzhľadom na zdravý pieninský vzduch disponuje zariadenie štatútom klimatických kúpeľov a v poslednej dobe rozširuje svoje zameranie aj na duševné a onkologické choroby, choroby z povolania a ďalšie zdravotné komplikácie.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Lyžiarske stredisko spájajúce tri doliny v slovensko - poľskom pohraničí je vybavené dvojicou vlekov, siedmymi lanovkami a tuctom zjazdoviek s celkovou dĺžkou 11 km. V priestoroch Ski Bachledova sa dá okrem toho venovať aj večernému a bežeckému lyžovaniu, snowboardingu, snowraftingu a bobovaniu. Nechýbajú rozličné atrakcie pre najmenších a ďalšie služby pre športovcov, ktoré sú u tohto prvotriedneho strediska samozrejmosťou.
KAM S DEŤMI?
Jedným z novších symbolov Červeného Kláštora je drevený most postavený na 27 metrov vysokom závesnom pilieri. Bez nájazdov meria Lávka takmer 150 metrov, čím je najdlhším mostom svojho druhu v rámci Európy. V prevádzke je od roku 2006 a zabezpečuje pohodlné spojenie pre peších turistov aj cyklistov medzi Červeným Kláštorom a poľskou obcou Sromowce Nižne. Z Lávky sa ponúka krásny pohľad na pôsobivé Tri koruny a zároveň z nej možno sledovať plte a ďalšie plavidlá plaviace sa po Dunajci.
Splav rieky Dunajec na drevených pltiach patrí k najobľúbenejším a najznámejších aktivitám, aké možno v Červenom Kláštore podniknúť a zároveň udržuje živú významnú reginálnu tradíciu pltníctva. Splav vedie po 9 km dlhom úseku od Červeného Kláštora do obce Lesnica pri poľských hraniciach a môžete sa počas neho kochať nielen panorámou Troch korún, ale aj povesťami opradenými skalami Jánošíkov skok a Sedem mníchov. Približne hodinu a pol dlhý splav v doprovode pltníkov v krojoch sa dá absolvovať od polky apríla do konca októbra a ide o nezabudnuteľný zážitok pre celú rodinu, ktorý by vo vašom itinerári počas pobytu v Červenom Kláštore rozhodne nemal chýbať.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Doprajte si príjemnú a nenáročnú prechádzku po kúpeľnom areáli plnom rozličných zaujímavostí. Okrem iného v ňom objavíte lanovú pyramídu, ihrisko pre volejbal a bedminton, fitness zariadenia, altánky s ohniskom, detské ihrisko, bazén s protiprúdom alebo zónu vhodnú pre používanie kolobežiek a kolieskových korčúľ. Unikátnou atrakciou je napokon Kneippova terapia a balančný chodník teda vodoliečba majúca pozitívne účinky na krvný obeh a látkovú výmenu.
Národná prírodná rezerváciá Prielom Dunajca sa dá spoznať nielen z vodnej hladiny, ale aj prostredníctvom náučného chodníka s desiatkou informačných panelov. Chodník je dostupný tak pešky, ako aj na bicykli, vedie z Červeného Kláštora do Lesnice a podobne ako počas splavu, aj z neho uvidíte Tri koruny, Sedem mníchov či mohutnú Ostrú skalu. Zároveň prechádza okolo prameňa menom Storočná voda, o ktorom sa hovorí, že nikdy nezamrzne a že dá storočný život tomu, kto sa napije jeho vody.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Po prekročení Lávky nad Dunajcom zamierte na najvyšší bod centrálnej časti Pienin, vrch Tri koruny dosahujúci výšku 982 metrov. Nenáročná túra vedie po značenom turistickom chodníku a na jej vrchole si môžete odýchnuť v turistickej rozhľadni. Z tej máte ako na dlani nielen Pieniny a priľahlé slovensko - poľské pohraničie, ale zároveň uvidíte aj Vysoké Tatry a Ľubovniansku vrchovinu.
Krasová oblasť, ktorej dominujú skaly rozkladajúce sa na pomedzí obcí Červený Kláštor a Haligovce je tiež vyhľadávaným cieľom turistov v Pieninách. Haligovské skaly sú domovom rozličných originálnych útvarov ako je napríklad skalné okno Zbojnícka brána, skalné veže Končistá, Sovia, Biela a Červená alebo početné jaskynky, z ktorých je najznámejšia Aksamitka.
Pobyt v prostredí Pieninského národného parku si naplno vychutnajú aj aktívni cyklisti, ktorí tu majú k dispozícii početné značené trasy rôznej obtiažnosti. Z Červeného Kláštora môžete na bicykli zamieriť napríklad do okolitých obcí Lesnica a Haligovce, ako aj do Spišskej Starej Vsi, Osturne, Veľkej Frankovej a Jezerska. Veľkej obľube sa teší prechod na bicykli cez Prielom Dunajca, ktorý však nemusíte ukončiť v Lesnici, ale môžete pokračovať až do poľského kúpeľného mesta Szczawnica. Následne sa dá pokračovať po Kráľovskej ceste spojenej so stúpaním do Lesnického sedla a následným klesaním do Veľkého Lipníka, odkiaľ je do Červeného Kláštora iba na skok.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Okrem toho, že môžete Dunajec splaviť na drevenej plti, dá sa na ňom venovať aj raftingu, ktorý zvládnu bez problémov aj osoby bez väčších skúseností s vodáctvom. Rafting vám ponúkajú viaceré spoločnosti, ktoré zabezpečia potrebnú výbavu a súčasne vám poskytnú užitočné rady a inštrukcie. Rodiny s deťmi môže v prípade záujmu sprevádzať inštruktor a záleží len na vás a počte vašich spoločníkov či dáte prednosť použitiu raftu, člnu, kajaku alebo kanoe.
Už od roku 1976 je Červený Kláštor vždy v júni dejiskom veľkolepých Zamagurských folklórnych slávností. Tie prezentujú prostredníctvom hudby, tanca a hier ľudové tradície regiónu Zamaguria a predstavujú sa na nich umelci a účastníci zblízka aj zďaleka. Zároveň je súčasťou podujatia aj remeselný trh Zakliata krása, svadobné čepčenie a splav Dunajca na pltiach v krojoch.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Hlavnou dominantou Červeného Kláštora je kláštor rehole mníchov kartuziánov. Postavený bol v roku 1319 na mieste, kde sa potok Lipnica vlieva do rieky Dunajec a pôsobil v ňom prekladateľ Biblie Romuald Hadbavný aj bylinkár známy ako lietajúci mních Cyprián. Dnes má kartuziánsky kláštor štatút národnej kultúrnej pamiatky a funguje v ňom Kartuziánske múzeum. Jeho expozícia sa zameriava na prezentáciu tradičného spôsobu života rádu kartuziánov, kamaldulov a iných rádov pôsobiacich v oblasti severného Spiša. Areál pozostáva z gotického kostola sv. Antona pustovníka, kláštora, pustovní so záhradami, obytných aj hospodárskych budov. Múzeum je taktiež organizátorom lákavých súťaží, dočasných výstav a podujatí.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Na začiatku obce Červený Kláštor sa nachádza v blízkosti cesty spájajúcej Haligovce so Spišskou Novou Vsou rybník. Jeho rozloha dosahuje približne tri hektáre a využíva sa predovšetkým rybármi pre lov kaprov a ďalších pstruhovitých rýb.
Málokto tuší, že v blízkosti obce sa nachádza popri prielome Dunajca aj prielom jedného z prítokov tejto rieky, Lesnického potoka. Úsek prechádzajúci skalnou úžinou je dlhý približne kilometer a vedie ním turistický chodník modrej značky so začiatkom v obci Lesnica dávajúci možnosť príjemnej a nenáročnej prechádzky.