13 vychytávok v Bratislave, o ktorých málokto vie
Bratislava je známa tým, že má v porovnaní s inými hlavnými mestami malé centrum, a turisti často tvrdia, že im stačí jeden - dva dni na to, aby videli „všetko.“ To je pravda len v prípade, že cieľom vašej návštevy je prejsť sa po centre, pofotiť si hlavné pamiatky a poobzerať si okolité budovy. Toto „malé veľké mesto“ je totiž plné histórie, farebných uličiek, útulných kaviarní, skrytých chodníkov a kúzelných miest, o ktorých ani mnohí bratislavčania netušia. Ja vám nejdem písať o pamiatkach, ktoré nájdete v turistických brožúrach. V nasledujúcom článku vám odhalím miesta, ktoré tam s najväčšou pravdepodobnosťou nenájdete, ale ktoré sa určite oplatí vidieť.
1. OBCHOD V MÚZEU
Chcete si kúpiť magnetku alebo nejaký darček? Nič ľahšie v našom hlavnom meste neexistuje! Bratislavské Staré mesto je totiž zaplavené všelijakými obchodmi so suvenírmi - niektoré nájdete dokonca vedľa seba. „Souvenir shopy“ je ľahké rozpoznať nielen kvôli jednoznačnému názvu, ale aj vďaka výkladom - ich drvivá väčšina ponúka klasické pohľadnice, magnetky, bábiky zo šúpolia a potom kadejaké hlúposti, pri pohľade na ktoré sa čudujem, ako ich môže niekto kúpiť. Ak hľadáte špeciálne miesto, kde si nielen kúpite pekný a originálny darček, ale sa aj obohatíte o trošku slovenskej histórie, zájdite na Bielu ulicu. Táto úzka ulička je skrytá medzi Michalskou ulicou a Františkánskym námestím v centre Bratislavy a nachádza sa tam Obchod v múzeu - malý obchodík, ktorý v jednej svojej časti ponúka veľmi pekné darčeky, flaštičky s domácim alkoholom, najkrajšie pohľadnice aké som o Bratislave videla či klasické bratislavské rožky. Jeho dve zadné miestnosti slúžia ako múzeum. Tam si môžete zadarmo pozrieť a pofotiť predmety, ktoré sa používali v bežnej domácnosti a obchodoch v 20. storočí. Celý obchodík je veľmi čarovný - neviem, či je to tým, že je zariadený kúskami autentického nábytku z viac ako pred sto rokov, príjemnou retro hudbou alebo nadmieru milou obsluhou, ktorá sa vždy rada porozpráva či poradí s výberom. Zrejme to bude kombinácia všetkých faktorov. Každopádne ak chcete zažiť atmosféru starobratislavských čias, Obchod v múzeu si dajte na svoj zoznam.
> Chcem navštíviť Obchod v múzeu <
2. KATAKOMBY V DÓME SV. MARTINA
Dóm sv. Martina je druhou najpopulárnejšou atrakciou Bratislavy - hneď po hrade. Preto v jeho okolí vždy nájdete turistov s fotoaparátmi, ktorí sa snažia zachytiť jeho krásu z každej strany. O tom, že táto katedrála je obdivuhodná, netreba nikoho poučovať. Aj o jej histórii sa viete dočítať takmer všetko. Málokto však vie, že v jej podzemí sa nachádzajú katakomby s kryptami. Z niekoľkých krýpt, do ktorých sa v minulosti pochovávali veľavážení arcibiskupi, kardináli a členovia významných rodín, sú dnes verejnosti prístupné len dve. Poviem vám, že zísť dole pod druhý najväčší kostol Slovenska po starých kamenných schodoch, a prechádzať sa medzi hrobkami, je zvláštny pocit - ale určite stojí to za to. Katedrála je otvorená každý deň, ak ale plánujete navštíviť katakomby v nedeľu, myslite na to, že tam sú otváracie hodiny obmedzené - kvôli pravidelným omšiam, počas ktorých sú schody do podzemia uzamknuté. Vstup vás bude stáť 2 € na osobu.
> Chcem navštíviť Katakomby v Dóme sv. Martina <
3. NA HRAD SPOZA HRADU
V Bratislave žijem takmer 10 rokov a za ten čas som mala možnosť navštíviť náš hrad niekoľkokrát. Lepšie povedané veľmi veľakrát. Preto vždy, keď pred ním vidím pristavené autobusy cestovných kancelárií, si pomyslím, že ľudia netušia, o čo všetko prichádzajú, keď sa na hrad nechajú doviezť. Je toľko iných oveľa krajších ciest a cestičiek, ktoré ponúkajú úžasnú prechádzku a krásny výhľad na mesto! Keď sa chcem ísť prejsť na hrad ja, najradšej chodím cez Beblavého ulicu. K nej sa dá dostať napríklad spod Mosta SNP, ktorý je pri Hviezdoslavovom námestí - odporúčam pre tých, ktorí sa nachádzajú v úplnom centre. Ak ste v okolí prezidentského paláca či Obchodnej ulice, vyberte sa smerom cez Župné námestie na Kapucínsku ulicu. Pár metrov od nej sa nachádza úzka Židovská ulica s niekoľkými príjemnými kaviarniami. Z nej sa budete vedieť ľahko napojiť na Beblavého ulicu a popritom si urobiť pekné fotky Dómu sv. Martina, ktorý sa bude vypínať priamo pred vami. Staré kamenné schody pomedzi domy vám možno dajú trochu zabrať, ale keď prídete do malého parčíka s kostolom, odkiaľ budete môcť vidieť mesto na široko - ďaleko, poviete si, že to už je iné kafé. Rovno za vami sa objavia múry, za ktorými bude vykúkať hrad.
> Chcem navštíviť Bratislavský hrad cez uličky <
4. HORSKÝ PARK
Keď sa budete snažiť vygoogliť hlavné bratislavské pamiatky, ktoré sú „zasadené v prírode,“ medzi prvými určite nájdete Slavín, Devín či dokonca Botanickú záhradu a ZOO. Tomuto zoznamu nie je čo vytknúť, lebo ide o významné alebo zaujímavé miesta. A keď plánujete prísť len na pár dní či víkend, budete mať čo robiť, aby ste videli všetky - každé z nich totiž bude vyžadovať pekných pár hodín vášho času. Je tu však ale ďalšie miesto, vlastne park, ktorý navštevuje len veľmi málo turistov. Ide o Horský Park, ktorý sa paradoxne nachádza v časti Staré mesto, ale keďže je celkom dobre ukrytý v obytnej zóne, bežného turistu ani nenapadne tam ísť. A to je škoda. Horský Park totiž ponúka lesné cestičky výborné pre prechádzku s priateľmi či vašou polovičkou. Nájdete tu kostol Panny Márie Snežnej postavený na Kalvárskom vrchu, za ktorým sa nachádza Kalvária - pútne miesto, kde sa organizujú pravidelné pešie púte. K parku patrí aj horáreň, v záhrade ktorej si môžete sadnúť na kávičku alebo teplý čaj. Horský Park má aj svoju exteriérovú galériu, kde si návštevníci môžu prezrieť expozíciu slovenského sochárstva 20. a 21. storočia. Odporúčam sa sem vybrať v pekný slnečný deň. Z centra vám to bude trvať 3 minúty mestskou dopravou alebo 10 minút pešo - kým sa dostanete k zastávke „SAV.“ Odtiaľ sa vyberte Hlbokou cestou hore do kopca.
> Chcem navštíviť Horský park <
5. FLAT GALLERY
Počuli ste už o galérii, ktorá by bola u niekoho doma, normálne v niekoho byte? Nuž, ja veľmi dlho nie, až kým som narazila na Andreja, ktorý si práve z vlastného domova urobil verejnú galériu. Hneď vedľa Michalskej brány, keď zabočíte doprava na Baštovu ulicu (mimochodom najužšiu ulicu Bratislavy), nájdete dvere so zvončekom, kde bude napísané „FLATGALLERY.“ Zazvoníte, a ak bude Andrej doma, pustí vás do svojho príbytku a ukáže aktuálne obrazy, ktoré zdobia steny jeho izieb. Andrej je fanúšikom súčasného umenia a inšpiroval sa galériami v Berlíne, kde vraj takto galérie fungujú úplne bežne. Rád u seba usporadúva všelijaké večierky - najmä pre svojich známych z umeleckého okruhu, keďže všetky umelecké diela sú väčšinou aj na predaj. Výstavy sa menia približne každé dva mesiace a ak sa chcete dozvedieť, čo nového Andrej doma má, kliknite si na jeho Facebook stránku.
> Chcem navštíviť Flat gallery <
6. TRH V STAREJ TRŽNICI
Máte chuť na domáci syr, čerstvú kávu, pravú slovenskú klobásku, netradičné pivko, ovocie a zeleninu pestované na záhradke, voňajúce koláčiky, džemy, sirupy, kvalitnú čokoládu či bio kokosový olej? Toto a viac si môžete kúpiť každú sobotu od desiatej do tretej v Starej Tržnici na Námestí SNP. Pravidelný trh, na ktorom si okrem spomínaných dobrôt môžete zaobstarať aj staršie knižky, ručne vyrábané suveníry, bižutériu či dokonca domáce mydlá, navštevuje každý týždeň veľa lokálnych ľudí. Turisti sa o ňom dozvedia len ťažko, keďže sa nenachádza v klasických brožúrkach a tým, že Stará Tržnica je tak trošku mimo centra, ich tam ani nenapadne zájsť. „Mimo centra“ znamená, že je potrebné prejsť asi 5 minút z centra smerom k Tescu na Kamennom námestí, takže to nie je nezvládnuteľná misia - stačí, že o nej človek vie.
> Chcem navštíviť Starú tržnicu <
7. TALIANSKA BIO ZMRZLINA
Kam na zmrzlinu v centre Bratislavy? Možno si poviete, že to je predsa jedno, zmrzlinu majú predsa na každom rohu! To je síce pravda, nie je však zmrzlina ako zmrzlina. Konkrétne tá v Koun je totiž bez éčok, nájdete tam aj bezlepkovú variantu a skutočne netradičné príchute. Majiteľka je mladá dievčina Barbora, ktorá študovala na „Gelato akadémii“ v Taliansku a každé ráno sama mieša všetky varianty. Koun nájdete v centre na Panskej 13 v malom dvorčeku, ktorý zrejme prehliadnete, ak neviete, čo sa tam ukrýva. Na zmrzku môžete skočiť každý deň okrem pondelka. Viac o zmrzline nájdete aj na webe kávičkari.
8. KÚZELNÉ PARÍŽSKE BISTRO
Ak preferujete miesta bez turistov a radi sa zašívate v útulných kaviarňach, určite navštívte St.Germain. V tomto bistre pripomínajúcom parížske kaviarne si totiž budete môcť pochutnať na úžasnom jedle, famóznych koláčikoch a sviežich limonádach. Odporúčam vyskúšať morčací burger - lepší burger som v Bratislave nejedla. St. Germain nájdete na Rajskej ulici, ako kontaktný bod vám poslúži Tesco na Kamennom námestí (áno, spomínala som ho už pri Starej Tržnici). Hneď vedľa bistra sa nachádza malá trolejbusová zastávka - keď ju uvidíte, zabočte doľava a St. Germain sa objaví rovno pred vami.
9. FRANCÚZSKE DOBROTY, ŽIVÝ JAZZ A HODINY TANGA
Ďalšie miesto so skvelou atmosférou, ktoré napriek tomu, že sa nachádza v takmer úplnom centre, je navštevované v drvivej väčšine len lokálnymi fanúšikmi. Hovorím o reštaurácii/kaviarni Rustique na Obchodnej ulici. Či už sa zastavíte cez deň alebo prídete na večeru, máte zaručené, že to, čo dostanete na tanieri, bude kvalitné jedlo - v reštaurácii totiž robí hlavnú kuchárku samotná majiteľka! Ak budete v Bratislave stredu alebo piatok večer, určite si nenechajte ujsť pravidelnú živú hudbu - jazz, swing, blues, nu jazz... Každú prvú sobotu v mesiaci si zase môžete zatancovať tango s profesionálnym učiteľom tanca. No nekúp to!
10. AUŠPIC
Slovenská reštaurácia, ktorú tiež nenájdete vo väčšine zoznamoch medzi odporúčanými „slovak pubmi“ v Bratislave. Táto sa totiž nenachádza priamo v centre a pravdepodobne o nej vedia len tí, čo sa o nej dopočuli od známych, lebo im tam chutilo. Aušpic nájdete pod UFO-m. Buď máte auto a odveziete sa cez Most SNP na stranu Petržalky - presnejšie na Viedenskú cestu, alebo si urobíte prechádzku cez most (odporúčam - pretože si urobíte nádherné fotky!), na konci zabočíte doprava a odkráčate si ešte asi 3 minúty. Okrem dobrého jedla si budete môcť vychutnávať aj výhľad na hrad a dóm sv. Martina - celá zadná časť reštaurácie je totiž presklená. V lete majú dokonca otvorenú aj terasu. Aušpic navštívte, ak hľadáte pokojné miesto, pravdepodobne tu totiž nebude plno ako v reštauráciách, ktoré nájdete v Starom meste.
11. BISTRO SOHO
Toto nové ázijské bistro nie je nič, čo by ste očakávali od klasického ázijského bistra. Vlastníkom je Slovák, obsluha je tiež slovenského pôvodu, interiér je moderne zariadený a skôr pripomína hipsterskú kaviareň ako ázijskú vývarovňu, na ktorú sme väčšinou zvyknutí. Namiesto ostro - kyslej polievky vám naservírujú kokosovú a márne by ste tu hľadali aj Kung Pao či „sedem drahocenností.“ Také kuracie či hovädzie plátky s thajskou bazalkou a chilli predsalen znejú trošku lepšie, čo poviete? Skrátka výborné jedlo, rozumné ceny, skvelá atmoška a stále plný stav! To sa tak často nevidí - že ľudia stoja pri bare čakajúc na voľné miesto za stolom. Opäť raz ide o miesto, kam chodia skôr lokálni fajnšmekri než turisti. Soho nájdete pár minút od úplného centra na Dunajskej ulici - hneď za Tescom na Kamennom námestí.
12. REŠTAURÁCIA MANGO
Spestrite si deň pri kubánskej hudbe a jedle od výmyslu sveta, vyskúšajte exotické koktejly ako Hula-Hula či Tiki-Coco a schlaďte sa na pláži pár metrov od reštaurácie. Zaručene perfektný spôsob ako stráviť slnečný letný deň. Mango je taký malý „havajský raj.“ Reštaurácia Mango sa nachádza pri takzvanej Tiki pláži - v Dunajskej Lužnej, malej dedinke vzdialenej od Bratislavy asi 3 km. Niet divu, že sa o nej bežne nedozviete - mnoho bratislavčanov o nej totiž taktiež vôbec netuší. Ja som mala šťastie, že mám kamarátku, ktorá odtiaľ pochádza. Do reštaurácie sa môžete vybrať počas celého roka, ja tam ale najradšej chodím v lete, pretože do tej exotickej atmosféry, do akej je ladená, sa kúpanie proste perfektne hodí. Najideálnejšie je, ak máte auto. Pred reštauráciou je totiž parkovisko. Ak sa chcete zviesť mestskou dopravou, v autobuse či vlaku si posedíte 25 minút a vystúpite na zastávke „Dunajská Lužná, Nové Košariská“.