Zelená voda
Pri Novom Meste nad Váhom sa rozprestiera rekreačná oblasť Zelená voda nazývaná tiež Zelenka, ktorej dominuje rozľahlé jazero využívané pre kúpanie, rybolov a praktizovanie vodných športov. Obklopuje ho piesková a štrková pláž s viacerými možnosťami občerstvenia aj aktívneho pohybu vo forme plážového volejbalu, futbalu, tenisu a iných športov. V lete sa pri jazere tradične konajú zábavné podujatia, ktoré si rovnako vychutnajú rodiny s deťmi aj páry. K Zelenej Vode sa z mesta poľahky dostanete autom, peši alebo na bicykli.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Jednou z možností na lyžovačku v okrese Nové Mesto nad Váhom je skipark Kálnica pri Považskom Inovci vybavený zjazdovkami ideálnymi predovšetkým pre rodiny s deťmi a začínajúcich lyžiarov. Časť tratí je umelo zasnežovaná a osvetlená, vďaka čomu umožňuje večerné lyžovanie. Zároveň môžete v stredisku využiť vlek, lyžiarsku školu, občerstvenie a požičovňu lyží, snowboardov a iných potrieb pre zimné športy.
KAM S DEŤMI?
Nad Váhom a rovnomennou obcou sa do výšky na brale týči pôsobivý hrad Beckov, ktorý vraj nesie meno po dvornom šašovi. V minulosti slúžil ako strážny hrad chrániaci hranice Západného Uhorska a hoci je dnes v ruinách, prešiel si rozsiahlou rekonštrukciou a tak v ňom možno naďalej obdivovať početné múry, veže a klenby. Pri hrade Beckov odporúčame vstúpiť aj do predajne suvenírov, hradnej kaviarne s čitárňou a múzea podrobne rozpisujúceho jeho históriu. Zároveň je turistická sezóna na Beckove plná lákavých podujatí pre celú rodinu, ako sú napríklad júlové Beckovské slávnosti.
Z Nového Mesta nad Váhom máte okrem toho na dosah aj hrad Čachtice, ktorý preslávila legendárna krvavá grófka Alžbeta Báthoryová. Napriek tomu, že je v súčasnosti už z hradu zrúcanina, neprestáva fascinovať a navyše sa z neho ponúkajú krásne výhľady na Považský Inovec a Malé Karpaty. Hradný vrch je súčasne štátnou prírodnou rezerváciou a nájdete na ňom viaceré informačné tabule plné zaujímavostí. Prístup k Čachtickému hradu dávajú obce Čachtice aj Višňové a jeho návštevu môžete prepojiť so vstupom do tajuplného Čachtického podzemia.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Vydajte sa na príjemnú prechádzku do prírodnej pamiatky v Bošáckej doline neďaleko obce Haluzice známej zrúcaninou románskeho kostolíka. Miestny potok tu vytvoril Haluzickú tiesňavu označovanú aj ako Sprašová súteska alebo Prierva. Kilometer dlhá tiesňava sa pritom neustále rozrastá a rozširuje, čím je skutočne unikátna. Pokrývajú ju bujné lesy a prevedie vás cez ňu lesnícky náučný chodník.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Okolitá oblasť je veľmi vhodná pre pestovanie cykloturistiky a priamo cez Nové Mesto nad Váhom smerujú viaceré cyklotrasy. Príkladom je Vážska cyklomagistrála s dĺžkou 120 km, ktorá sa začína v Piešťanoch a končí v Žiline. Popri týchto mestách vám umožní spoznať aj hrady v Beckove, Čachticiach a Tematíne a v prípade záujmu sa z nej môžete dať aj na Kopaničiarsku cyklomagistrálu. Podobnou dĺžkou a náročnosťou sa vyznačuje tiež Malokarpatská cyklomagistrála, vďaka ktorej spoznáte dopodrobna nielen okres Nového Mesta nad Váhom, ale aj celé Malé Karpaty až po Vysokú pri Morave, kde je záver tejto cyklotrasy.
KAM ZA ZÁBAVOU?
V Novom Meste nad Váhom sa stále niečo deje, ako dokazuje široká škála podujatí, ktoré sa v ňom počas roka organizujú. Obľube sa teší napríklad Novomestský jarmok, divadelný festival Aničky Jurkovičovej, Novomestský pivný festival alebo festival kresleného humoru a satiry Novomestský oheň. Núdza nie je ani o hudobné akcie typu Leto s hudbou, Open Jazz Fest, festivaly speváckych zborov a koncerty.
Obec Lubina v okrese Nové Mesto nad Váhom je domovom minifarmy, v ktorej sú chované živočíchy z rôznych krajín Európy v menších rozmeroch, než je obvyklé. Vďaka tomu v minifarme natrafíte na mini prasiatka, ovce, kozy, husi, poníkov, ale aj väčšie prepelice, sliepky Brahmanky veľké a írskeho vlkodava. Tunajší zvierací obyvatelia sú na kontakt s ľudmi zvyknutí a tak ich možno pohladkať aj nakŕmiť. Súčasťou Minifarmy Lubina je taktiež bufet s občerstvením a tematickými suvenírmi, oddychová zóna a detské atrakcie. Milovníkom zvierat odporúčame taktiež návštevu farmy New Zealand pri Modrovej.
KAM ZA HISTÓRIOU?
V priestoroch barokovej budovy označovanej ako Gilániho dom objavíte jednu z pobočiek Trenčianskeho múzea, Podjavorinské múzeum. Zaoberá sa históriou, geografiou a literatúrou a jeho expozície vás zasvätia do dejín, kultúry a tradícií mesta a jeho okolia. Dozviete sa taktiež o tradičnom spôsobe bývania, obliekania, výrobe keramiky a vína. Známym exponátom múzea je predovšetkým kópia Beckovskej madony pochádzajúcej z hradu Beckov.
Priaznivci umenia majú zároveň v Novom Meste nad Váhom možnosť navštíviť Galériu Petra Matejka nachádzajúcu sa v Mestskom kultúrnom stredisku. Dominuje jej dielo významého miestneho rodáka Petra Matejku, ako aj ďalších umelcov pôsobiacich v regióne. Zároveň sa v galérii pravidelne konajú aj pestré dočasné výstavy.
K hlavným pokladom mesta patrí rímskokatolícky Kostol Narodenia Panny Márie obohnaný vysokými hradbami, ktorý vznikol v románskom slohu a neskôr bol pretvorený podľa štýlu gotiky a baroka. Kostol vyniká úchvatným zdobením interiéru a kaplnky vo forme nádherných fresiek a sôch, ktoré majú na svedomí talianski majstri.
Počas prechádzky Novým Mestom nad Váhom zároveň natrafíte na Evanjelický kostol augsburgského vyznania, mariánske súsošie a sochu sv. Floriána na námestí či renesančné sídlo prezývané Nádašyovec. Tým počas jeho existencie prešli početní šľachtici a významné slovenské osobnosti, ako napríklad palatín Juraj Turzo.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O KTORÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Ak sa radíte k obdivovateľom slovenskej literatúry, vydajte sa z Nového Mesta nad Váhom do obce Bzince pod Javorinou, ktorá je rodiskom populárnej spisovateľky kníh pre deti a mládež, Ľudmily Podjavorinskej. Autorke Zajka Bojka a Čin - čina je venovaná pamätná izba, ktorá zároveň predstavuje obecný folklór a kultúru.