Rekreačný areál Predná Hora
Medzi Muráňom a Muránskou Hutou sa rozkladá Predná Hora, v ktorej nájdete obľúbený rekreačný areál s wellness centrom. Jeho vodný svet pozostáva z bazéna s plaveckou sekciou s protiprúdom aj oddychovou časťou vybavenou vírivou riekou, jaskyňou s hydromasážou a rozličnými vodnými atrakciami. Vo vitálnom svete zas objavíte bylinkovú a mentolovú inhaláciu, whirpool, horskú saunu či ľadovú studňu. Nový Hradný wellness ponúka naproti tomu dvojicu vírivých bazénov a parných sáun, Kneippov kúpeľ a Tepidárium.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Lyžovačke sa v okolí Muráňa možno venovať v stredisku Ski Telgárt učupenom pod Kráľovou hoľou v Nízkych Tatrách. K dispozícii v ňom máte sedem vlekov a 6, 5 km zjazdových tratí, medzi ktorými si vyberú deti, začiatočníci aj pokročilí lyžiari. Zábavu na snehu doprajú aj tri freeride zóny v lesnom prostredí, dve bežecké trate, prírodné klzisko a priestor pre sánkovačku. Ďalšie služby strediska zahŕňajú detskú lyžiarsku škôlku Miniland, skiservis, požičovňu lyží a snowboardov, lyžiarsku a snowboardovú školu či občerstvenie v bistre a bufete.
KAM S DEŤMI?
Nad Muráňom sa do výšky čnejú pozostatky tretieho najvyššie položeného hradu na Slovensku, ktorý kedysi zároveň patril aj k našim najrozsiahlejším hradom a dodnes sa z neho zachovala majestátna vstupná brána s vežou, hradné múry a iné ruiny. Vďaka svojej vyvýšenej polohe poskytuje Muránsky hrad pôsobivé pohľady na územie národného parku, Muránsku dolinu, mesto Revúca s okolím aj Kráľovu hoľu. K hradnému bralu Cigánka sa viažu viaceré povesti a tunajšie informačné tabule vám zároveň porozprávajú o lúpežníkovi Matejovi Baškovi aj Muránskej Venuši, šľachtičnej Márii Széchyovovej. Na hrad sa dostanete po značených chodníkoch z Muráňa, Prednej Hory a Muránskej Huty alebo po trase zo sedla Javorina učupeného na ceste spájajúcej Muráň s Červenou skalou.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Národná prírodná rezervácia, ktorá vznikla v krasovom prostredí činnosťou Hrdzavého potoka prepája v dĺžke 8 km prepája Gemer s horným Pohroním. Pre Hrdzavú dolinu je charakteristický výskyt kosodreviny aj rastliny menom lykovec muránsky, ktorá je symbolom národného parku. Zároveň sa v doline nachádzajú rozličné jaskynné priestory a kuriózne skalné útvary, ako napríklad veža Tureň alebo Odštiepená skala. Hrdzavou dolinou prechádza z Muráňa turistická značka žltej farby, ktorú možno prepojiť s modrou a červenou vedúcou cez Ľadovú jamu, Poludnicu, Veľkú lúku a Muránsky hrad.
V blízkosti rekreačného areálu na Prednej Hore objavíte poľovnícky zámoček, ktorý v minulosti patril milovníkovi tunajšej prírody, bulharskému cárovi Ferdinandovi Coburgovi. Dnes sa v priestoroch sídla preplneného umeleckými predmetmi s poľovníckou tematikou nachádza muzeálna expozícia, ktorá venuje pozornosť histórii a životu rodu Coburgovcov. Poľovnícky salónik vyniká množstvom trofejí, zatiaľčo v kuchyni zaujme tradičný medený riad. Návštevu múzea odporúčame dohodnúť si vopred telefonicky a neskôr sa pozrieť na zámok, ktorý tu cisár staval a ktorý dnes slúži ako sídlo OLÚP teda Odborného liečebného ústavu psychiatrického.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Na území Muránskej Planiny sa nachádza množstvo jaskýň a podzemných priestorov, spomedzi ktorých môžete nakuknúť do Wesselényiho jaskyne. Pozostáva z dvoch vzájomne prepojených chodieb s dĺžkou 16 metrov a nachádza v blízkosti chaty Zámok učupenej pod Muránskym hradom. Od jaskyne možno pokračovať na Veľkú lúku po modrej značke v smere do lokality Piesky a neskôr zamieriť po červenej k horárni Maretkiná. Pri tej sa nachádza skalný útes Poludnica, považovaný za najpôsobivejšiu vyhliadku národného parku, keďže z neho máte ako na dlani väčšinu Muránskej planiny aj blízkeho okolia. Pod Poludnicou je situovaná rovnomenná prírodná rezervácia a vy sa z nej môžete vydať rovnakou spiatočnou cestou do Muráňa alebo pokračovať v turistike na planine.
Popri Veľkej lúke je významnou horskou lúkou, na ktorej sa križujú viaceré turistické trasy aj Studňa, kde si možno príjemne oddýchnuť a doplniť sily vodou z miestneho prameňa. Zároveň sa pri nej nachádza Ľadová jama na Muráni, teda 30 metrov hlboká krasová jama, ktorá prechádza dlhou chodbou hlbšie do podzemia a ľad so snehom sa v nej udrží po väčšinu roka. Do jaskyne umožňuje nahliadnuť vyhliadková plošina vybavená informačnou tabuľou. Na samotnú Studňu sa dá dostať po červenej značke od horárne Maretkiná pri vyhliadke Poludnica a následne máte na výber viaceré turistické trasy. Po červenej sa dostanete na Nižnú Kľakovú a následne po žltej ku kurióznej Skalnej bráne, ktorá ponúka pôsobivý výhľad na Veľkú a Malú Stožku. Spät do Muráňa vás dopraví trasa prechádzajúca Hrdzavou dolinou. Podobne možno zo Studne zamieriť na lúku Havranné a okolo horárne v lokalite Lopušná prejsť do Červenej Skaly alebo si zvoliť túru vedúcu cez sedlo Sitárovo do obce Závadka nad Hronom.
Oblasť Muránskej planiny praje aj cykloturistike, hoci pre tunajší hornatý charakter možno väčšinu trás odporúčať skôr fyzicky zdatnejším cyklistom. Na bicykli možno zdolať Okruh Muránskou planinou, Muránsky hrad, Dlhý vrch a Severnú lúku alebo prechádzajúc cez Karafovú prísť do Muránskej Zdychavy. Ak si trúfate, zamierte aj do Červenej Skaly, Šumiaca s unikátnym Múzeom zvoncov a spiežovcov a následne sa pustite do stúpania na vrchol majestátnej Kráľovej holi v Nízkych Tatrách.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Veľkolepá akcia organizovaná už od roku 1992 je považovaná za najstaršiu a najväčšiu svojho druhu v Európe. Ródeo Muráň charakterizuje atmosféra divokého západu, unikátne ródeo súťaže a pestrý hudobný program pozostávajúci z country hudby a iných hudobných žánrov. Muráň slávi tiež Dni obce, Obecný ples či rôzne športové a turistické akcie ako napríklad Zimný prechod Muránskou planinou. Areál Muránskeho hradu zas v lete tradične ovládnu vystúpenia sokoliarov, šermiarov a pestrý program pre celú rodinu v rámci Muránskych hradných hier. V čase prázdnin sa na území národného parku konáva taktiež detský putovný turistický tábor s témou Prežitie v divočine.
Veľká lúka je rozsiahla horská lúka na náhornej plošine nad Muráňom, na ktorú sa dostanete priamo z obce alebo z Muránskeho hradu po chodníku s informačnými tabuľami. Už od roku 1950 funguje zároveň Veľká lúka ako chovná stanica koní, pričom huculské kone boli časom nahradené plemenom norik muránsky. Po väčšinu roka sa desiatky koní pasú na tunajších pastvinách a je na ne skutočne krásny pohľad. Využívajú sa v rámci lesného hospodárstva, ochrany poľovných revírov, ale aj hipoterapie a pre potreby agroturistiky.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Obci dominuje rímskokatolícky kostol sv. Juraja, ktorý bol postavený v neogotickom slohu v rokoch 1879 - 1894. V niekdajšom klasicistickom kaštieli z počiatku 19. storočia dnes sídli obecný úrad a v podobnom štýle bola vybudovaná aj budova hotela Koruna. Okrem toho si v Muráni možno všimnúť barokovo - klasicistickú faru a Kaplnku Panny Márie Sedembolestnej dokončenú v roku 1890. Nezabudnite nakuknúť ani do stálej expozície Národného parku Muránska planina, ktorá je súčasťou Informačného strediska Muráň situované v blízkosti obecného námestia.
Blízke okresné mesto Revúca je sídlom budovy Prvého slovenského gymnázia, ktoré bolo založené v roku 1862 a počas 12 rokov na ňom študoval napríklad Martin Kukučín či Miloslav Hodža a vyučovali Ivan Branislav Zoch, Július Botto alebo Samuel Ormis. Viac vám o tomto úseku dejín prezradí tunajšia stála expozícia a Turistické informačné centrum. Oplatí sa vidieť aj najstaršiu pamiatku mesta, rímskokatolícky kostol sv. Vavrinca diakona datovaný do 15. storočia a faru pri evanjelickom kostole, na ktorej svojho času pôsobil rozprávkar Pavol Dobšinský. V Revúcej okrem toho uvidíte aj početné pamätníky, pamätné tabule a národné kultúrne pamiatky, ako napríklad rodný dom generála Rudolfa T. Viesta, Kráľov dom, Mestský dom a hostinec či Mestský cintorín.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O KTORÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Jednou z menej známych lokalít je v rámci národného parku napríklad Martinova dolina učupená medzi Strelnicou a Šarkanicou na ceste spájajúcej Muráň s Tisovcom. Dolina meria 3 km, vedie ňou turistická značka žltej farby, lemujú ju pôsobivé skaliská a obýva ju pestrá flóra a fauna. Martinova dolina vyúsťuje do horskej lúky Voniaca, na ktorej stojí horáreň a možno sa z nej vydať po zelenej značke smerom do Tisovca.