Aquapark Senec
Tento aquapark zásobuje termálnou vodou vrt pri Slnečných jazerách a z jeho 11 bazénov funguje 6 celoročne a zvyšných päť špeciálne v letnej sezóne. Zatiaľčo 25 metrov dlhý bazén je určený plavcom, v ďalších nájdete vodné atrakcie ako trysky, chrliče a gejzíry, pomaly tečúcu rieku alebo sa do nich možno spustiť v niektorom z farebných tobogánov veže Aqua Fun. Obľube sa teší hlavne dlhý Mississippi a rýchly strmý tobogán Green Blue Speed. Pohyb doprajú aj ihriská pre minifutbal a volejbal, zatiaľčo relax ponúka centrum SAI Wellness Senec so saunami, masážami, whirpool bazénom a inštitútom krásy.
Hneď pri aquaparku sa nachádza taktiež súbor jazier známych svojím príjemným počasím, ktoré im vynieslo meno Slnečné jazerá. V letnej sezóne sa teplota vody jazier pohybuje okolo 25 stupňov Celzia a je tak nemenej vhodná na kúpanie ako umelo vytvorené bazény. Popri kúpaní sa rovnako využíva pre účely rybolovu, člnkovania a vodnému bicyklovaniu, zatiaľčo okolitá suchá zem slúži potrebám hráčov plážového volejbalu, tenisu alebo minigolfu a nachádzajú sa na nej aj viaceré ihriská pre deti. V neposlednom rade lákajú Slnečné jazerá vďaka početným hudobným a zábavným podujatiam, ktoré sa popri nich konajú v rámci Seneckého leta a iných akcií.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Pokiaľ by ste počas dovolenky v Senci dostali chuť na lyžovačku, zvoľte si napríklad lyžiarske stredisko Zochova chata v Malých Karpatoch neďaleko mesta Modra, ideálne pre deti a začínajúcich lyžiarov. Čakajú vás tu dve umelo zasnežované zjazdovky, tri vleky, lyžiarska škola, požičovňa a skiservis. Okrem toho si v prípade záujmu pre skupinu možno vopred dohodnúť večerné lyžovanie.
KAM S DEŤMI?
Seneckú hvezdáreň v budove Základnej školy A. M. Szencziho prevádzkuje astronomické združenie Solar a môžete do nej po dohode zavítať s vašimi ratolesťami aby ste pozorovali Slnko a objekty tajomnej nočnej oblohy. Hvezdáreň okrem toho organizuje rozličné astronomické prednášky a projekt Astroškola určený žiakom miestnych základných a stredných škôl.
Vydajte sa s deťmi do blízkej obce Kostolná pri Dunaji, pri ktorom už niekoľko rokov funguje špecializované zariadenie pre chov a ochranu tigra pásavého usurijského. Tento ohrozený živočích pochádzajúci z pohraničia Číny a Indie je známejší pod menom tiger sibírsky a vo voľnej prírode sa vyskytuje už len minimálne. O to je misia Oázy sibírskeho tigra dôležitejšia a že sa ju darí napĺňať dokazuje fakt, že zo súčasných približne 30 tigrov sa väčšina narodila priamo na mieste. Popri tigroch je v Oáze v poslednej dobe chovaných aj niekoľko levov. Táto netradičná zoologická záhrada je otvorená tiež širokej verejnosti, usporadúva vzdelávacie besedy a nemá problém uvítať ani školské výlety a ďalšie organizované skupiny.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Jazero Guláška oficiálnejšie známe pod menom Hlboké alebo Čiernovodské jazero nájdete len kúsok od Slnečných jazier, kde je vzhľadom na maximálnu hĺbku 18 metrov najhlbším jazerom pri Senci. Súčasne vyniká aj svojou čistotou, ktorá umožňuje prítomnosť raka riečneho, korytnačky písmenkovej, sladkovodnej medúzy a viacerých druhov rýb. V minulosti sa Guláška využívala pre ťažbu, dnes ju vyhľadávajú rybári, potápači aj letní rekreanti, hoci kúpanie v jazere je na vlastné riziko.
Obzvlášť miestni obyvatelia sa v pekný deň radi vypravia aj k Striebornému jazeru, ktorému hovoria tiež Baňa. Ide tak o turisticky menej frekventovanú a tým pádom pokojnejšiu lokalitu pri záhradách, slúžiacu rybárom rovnako ako rekreantom a počas tuhšej zimy po zamrznutí dokonca aj korčuliarom na ľade.
KAM NA TURISTIKU?
Ak obľubujete cykloturistiku, určite si vychutnáte nenáročnú 16 kilometrov dlhú trasu, ktorá vás privedie zo Senca do Pezinka. Trasa je po celej svojej dĺžke značená žltou farbou a vedie pokojnou oblasťou mimo hlavných ciest. Od benzínovej pumpy v Senci vás prevedie Červeným Majerom, Svätým Martinom, Šenkvickým hájom do Viničného a odtiaľ už do samotného Pezinka, známeho svojimi mestskými hradbami, zámkom, múzeami a samozrejme vínom. Ak by ste chceli, môžete si cestu spestriť o odbočku do obcí Šenkvice alebo Slovenský Grob.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Senec a jeho blízke okolie ponúka zábavu predovšetkým prostredníctvom pestrých podujatí pre celú rodinu. Letná sezóna sa v ňom oficiálne začína kultúrnym festivalom Senecké leto, prinášajúcim k vodám Slnečných jazier hudobné vystúpenia, tanečné predstavenia, ohňostroje a diskotéku. Počas roka pobaví aj humorný karneval, stretnutie ľudových remeselníkov, Trojkráľové kúpanie pre otužilcov, festival dychovej hudby, pivofest, jablkové hodovanie či športové akcie Senecká ruka a futbalový Megaturnaj.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Renesančná kúria na Námestí 1. mája vznikla v 16. storočí ako jedna z najstarších budov v Senci, nazýva sa Tureckým domom a dnes v jej priestoroch objavíte Správu cestovného ruchu, Turisticko - informačnú kanceláriu a Mestské múzeum. Popri dočasných výstavách, vedeckých konferenciách a prednáškach hostí Mestské múzeum dve stále expozície. Prvou je Expozícia prírody približujúca charakteristiky prírodnej stránky Senca a okolia, druhou zas Expozícia starších dejín, ktorá venuje pozornosť počiatkom osídlenia oblasti a archeologickým nálezom predovšetkým z čias praveku.
Obe tieto senecké pamiatky sú situované v tesnej blízkosti na Mierovom námestí a rozhodne sa k nim oplatí zavítať. Synagóga pochádza z roku 1825 a súčasný vzhľad pod taktovkou secesného slohu dostala v roku 1904. Pôvodne značný podiel židovského obyvateľstva zredukovala druhá svetová vojna a synagóga sa tak prestala používať pre náboženské účely a začala pustnúť, hoci možno sa ju čoskoro podarí opäť zrekonštruovať. Stĺp hanby alebo ak chcete pranier stojí v Senci naproti tomu od roku 1552 a takmer tri storočia sa využíval ako trest bičovaním pre obvinených miestnou súdnou mocou.
Spomedzi seneckých pamätihodností nemožno nespomenúť Kostol svätého Mikuláša, ktorého základy vznikli ešte v čase gotiky, hoci na návrší stál prvý drevený kostolík ešte predtým v dobe Veľkej Moravy. Súčasný kostol prezentuje úpravy hlavne v barokovom slohu a vlastní štyri oltáre, zasvätené sv. Mikulášovi, Panne Márii, sv. Ladislavovi a sv. Terézii.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Niekdajšia tehelňa odhalila svetu pred pár dekádami pozostatky pravekého mamuta a v súčasnosti v nej s obľubou prelietava chránený vtáčí druh včelárik zlatý. Pri tehelni si okrem toho možno všimnúť menšie jazero, ktoré pravidelne poctievajú svoju prítomnosťou kačice divé.