Kúpalisko Laura
Počas letnej sezóny sa okúpete napríklad v kúpalisku Laura, ktoré je súčasťou kúpeľného areálu mesta Rajecké Teplice pod krásnou panorámou vrchu Skalky. Ponúka vám plavecký a detský bazén, v ktorých teplota vody dosahuje približne 26 stupňov Celzia. Pripravené je tiež občerstvenie a hra plážového volejbalu a minigolfu.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Zimným športom sa zas možno venovať v stredisku Skipark Rajecká Lesná učupenom na úpätí Malej Fatry. Nájdete v ňom štyri vleky a šesť umelo zasnežovaným zjazdoviek vhodných hlavne pre rodiny s deťmi a začínajúcich lyžiarov. Na svoje si vďaka snowboard parku prídu aj snowboardisti, upravované trate okolia zas potešia bežkárov. V stredisku nechýbajú služby požičovne športových potrieb a lyžiarskej školy.
KAM S DEŤMI?
Súľovské skaly sú domovom jedného z najstarších hradov nielen v rámci Považia, ale aj celého Slovenska. Počas svojej histórie si Hričovský hrad prešiel všeličím a dodnes z neho uvidíte pozostatky múrov a hradnej veže, o ktoré sa stará Združenie priateľov Hričovského hradu. Ponúka sa z neho krásny výhľad na povesťami opradenú skalu Kamenný mních aj pôsobivú Hričovskú skalnú ihlu. Najľahší prístup k hradu dáva obec Hričovské Podhradie, z ktorej naň vedie náučný chodník s informačnými tabuľami, pokiaľ sa ale nezľaknete dlhšej prechádzky, môžete sem vyraziť aj priamo zo Súľova - Hradnej.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
V prekrásnom prostredí Súľovských skál sa v nadmorskej výške 606 metrov rozkladajú pozostatky hradu, o ktorom sa tvrdilo, že najťažšie prístupný v oblasti Považia. Súľovský hrad nazývaný kedysi tiež Roháč bol pôvodne postavený ako pevnosť približne v 15. storočí a neskôr sa rozrastal do podoby nedobytného hradu, až kým ho v 18. a 19. storočí nepoškodili silné zemetrasenia. Do súčasnosti sa z neho zachovali základy, časť múrov a viažu sa k nemu viaceré povesti.
Legendy hovoria o tom, že v tejto voľne prístupnej jaskyni v Súľovských skalách žili v dávnej minulosti draky a preto nesie meno Šarkania diera. Dračie stopy sa v nej síce nenašli, je však známe, že jaskyňu kedysi obýval dnes už vyhynutý druh jaskynného medveďa aj ľudia v čase mladšej doby kamennej. Priestor v tvare 58 m dlhej pukliny je tak archeologickým náleziskom aj národnou prírodnou pamiatkou. Z obce sa k jaskyni poľahky dostanete napríklad počas túry vedúcej na vrch Brada.
K blízkym zaujímavostiam sa radí aj približne 14 m vysoký Hlbocký vodopád, známy tiež pod menom Súľovský vodopád. V kaskádovitom tvare ho vytvárajú vody Hlbockého potoka a jeho scenéria sa objavila vo filmoch Perinbaba alebo Soľ nad zlato. Z obce vedie k vodopádu trasa zo sedla Roháč - Čiakov cez Hlbocké skalnaté mesto a končí v neďalekej obci Hlboké nad Váhom.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Hlavnou atrakciou obce je úchvatný súbor skál vyhlásený za národnú prírodnú rezerváciu ako Súľovské skaly. Uvidíte tu množstvo jedinečných skalných útvarov vo forme veží, ihiel či homôľ, ale aj skaly v tvare živočíchov alebo postáv. Zároveň natrafíte na pestrú faunu a flóru, rastie tu napríklad vzácny druh orchideí. Cez Súľovské skaly vás prevedie stredne náročný náučný chodník so 17 informačnými tabuľami, ktorý sa začína aj končí práve v obci Súľov - Hradná. Bežne tu popri turistoch stretnete aj horolezcov a to predovšetkým v lokalite Javor a Skaly pod hradom.
Panoramatický pohľad na Súľovskú kotlinu z vtáčej perspektívy ponúka tiež druhý najvyšší vrchol Súľovských vrchov, Žibrid dosahujúci nadmorskú výšku 867 m. Z obce k nemu vedie žltá turistická značka cez sedlo Patúch a následne zelená do kopca. Späť sa môžete vydať tou istou cestou alebo zamieriť do Rajeckých Teplíc, kde vás po ceste čaká kuriózny skalný útvar menom Stratený budzogáň.
V oblasti Súľovských vrchov sa dá venovať taktiež cyklistike rôznej náročnosti. Pre rekreačných cyklistov sú určené krátke trasy s minimálnym prevýšením, ako napríklad Podhorie - križovatka trás, Sedlo pri kríži - Bodiná alebo Súľov - Vrchteplá. Skúsenejším cyklistom možno odporučiť vyše 15 km dlhé trasy smerujúce z Podhoria do Malej Čiernej a z Predmiera do Zbyňova.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Pri obci funguje občianske združenie Súľov kone, ktoré ponúka možnosť jazdy na koňoch v blízkosti Súľovských skál alebo v jazdiarni. Pravidelne organizuje detské letné denné tábory a v prípade záujmu poskytuje tiež výcvikový kurz a hipoterapiu.
KAM ZA HISTÓRIOU?
V obci sa nachádza rímskokatolícky kostol venovaný sv. Michalovi archanjelovi, ktorý bol postavený v renesančnom slohu počiatkom 17. storočia ako pôvodne protestantský kostol, jeden z najstarších na území Slovenska. Od roku 1750 zároveň v Súľove - Hradnej stojí evanjelický kostol, ktorý bol začiatkom 20. storočia prestavaný podľa neskoroklasicistického slohu.
Počas prechádzky obcou si môžete všimnúť aj iné zaujímavé miesta, predovšetkým súbor kaštieľov, ktoré sa nachádzali vo vlastníctve potomkov Sebastiána Sirmiensisa a ich niekdajšiu krásu možno obdivovať na historických obrazoch. K miestnym kaštieľom patrili kaštieľ v Hradnej inšpirovaný Bytčianskym kaštieľom, Horný a dolný Súľovský kaštieľ či pozostatky kaštieľa v Marčeku.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
V oblasti Súľovských skál nájdete menej známu prírodnú pamiatku Hrádok situovanú nad niekdajším Minarovským mlynom na Strmom kopci. Predpokladá sa, že bol osídlený v období 9. - 11. storočia a dnes ho s obľubou vyhľadávajú viaceré vzácne živočíšne a rastlinné druhy.