Vodná nádrž Duchonka
Súčasťou obce Prašice je rekreačná oblasť Duchonka, ktorej dominuje rovnomenná vodná nádrž s rozlohou 17 hektárov vybudovaná na potoku Železnica. Dá sa v nej nielen kúpať, ale aj člnkovať, surfovať, používať vodné bicykle alebo loviť ryby. Pobrežie Duchonky pokrývajú priestranné pieskové a trávnaté pláže s tenisovými kurtami, ihriskami pre plážový volejbal a minigolf, ako aj detskými ihriskami s hojdačkami a preliezkami. Aktívny nočný život počas sezóny zabezpečuje diskotékový klub Breza a na prelome júla a augusta sa pri Duchonke už tradične organizuje veľkolepý hudobný festival Music Summer Duchonkafest. Okolie nádrže sa oplatí využiť tiež pre prechádzky brezovo - borovicovým hájom, nenáročnú cyklistiku a zber húb a lesných plodov.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Zimným športom sa v okolí Prašíc môžete venovať v lyžiarskom stredisku Ski Bezovec, ktoré sa rozkladá na rovnomennom vrchu v pohorí Považský Inovec pri obci Stará Lehota. Nájdete v ňom štyri vleky a šesť zjazdoviek, z ktorých štyri sú zasnežované úplne a dve čiastočne. Dajú sa využiť aj služby lyžiarskej a snowboardovej školy, požičovne, servisu a stravovacích zariadení. Ski Bezovec umožňuje taktiež jazdu na snowboarde a večerné lyžovanie.
KAM S DEŤMI?
Neďaleká obec Modrová sa môže pochváliť prítomnosťou zoo farmy, ktorej väčšina obyvateľov ako ovce, klokany a emu pochádzajú z Nového Zélandu a Austrálie. Ďalšie krajiny zastupujú napríklad domáce kozy, krokodíl či horský dobytok a veľkou vzácnosťou je biely klokan, ktorý sa narodil priamo tu. Zoo farma Nový Zéland zároveň poučuje o maorskej a novozélandskej kultúre a umožní vám tiež vstúpiť do hobitích nôr z Pána Prsteňov a maorskej osady Marae. Deti poteší v neposlednom rade aj fakt, že mnohé z tunajších živočíchov môžu pohladiť alebo aj nakŕmiť.
Majestátnu zrúcaninu rozkladajúcu sa na brale nad obcou Podhradie v nadmorskej výške 460 metrov nechal postaviť v 14. storočí Matúš Čák Trenčiansky. Do vývoja hradu zasiahli tak husitské vojny, ako aj turecké výboje a panujú o ňom viaceré legendy a povesti. V súčasnosti je hrad v ruinách, o jeho rekonštrukciu sa však usilovne stará miestne občianske združenie a jeho obvodové múry a hlavná zastrašená veža sú v relatívne zachovanom stave. Z veže sa ponúka tiež pôsobivý výhľad do okolia, pričom najľahšie sa k Topoľčianskemu hradu dostanete po chodníku z Podhradia.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Nenáročný chodník v dĺžke 5, 8 km prechádza po asfaltovej lesnej ceste a niekdajšej lesnej železnici okolo dvoch prírodných rezervácií. Jeho trasa vedie z osady Duchonka do osady Kulháň a je ju možné prejsť obojsmerne pešo alebo na bicykli. Lesnícky náučný chodník pozostáva z 22 stanovíšť, ktorých témami je predovšetkým zloženie tunajšej prírody, jej ochrany a podstata niektorých lesníckych činností. Prechádzku po chodníku je v prípade záujmu a po dohode možné absolvovať aj v sprievode lesného pedagóga.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Druhý najvyšší vrch pohoria Považský Inovec dosahuje nadmorskú výšku 942, 6 metrov a zatiaľčo niektoré z jeho svahov slúžia ako pasienky, iné sú revírmi diviačej a vysokej zveri. Od roku 2010 stojí z iniciatívy združenia Spoločenstvo obcí tríbečsko - duchonského mikroregiónu na vrchole Panskej javoriny 16 metrov vysoká drevená rozhľadňa. Z tej sa možno kochať pohľadom nielen na Považský Inovec, ale aj doliny riek Váh a Nitry, Tribeč alebo Malé a Biele Karpaty. K rozhľadni sa poľahko dostanete po zelenej turistickej značke z Duchonky alebo po modrej prechádzajúcej cez rázcestie Kulháň a začínajúcej sa v Prašiciach.
Okolím Prašíc prechádzajú štyri značené cyklotrasy v celkovej dĺžke 82 kilometrov vedúce po odlišnom teréne a spájajúce sa s rôznou náročnosťou. Najdlhšia modrá trasa meria 35 km, začína aj končí sa v Jacovciach a spája vodné nádrže Duchonka, Nemečky a Tesáre. Najnáročnejšou je zelená, keďže sa spája s väčším prevýšením a stúpaním, zároveň ale vedie krásnym prírodným terénom od kopaníc Záhrady do Duchonky. Naopak oddychovou je žltá 11 km dlhá cesta prechádzajúca blízkym okolím Topoľčian. Ideálnou cyklotrasou pre spoznanie tunajšieho mikroregiónu je napokon červená takmer 20 km dlhá túra spájajúca Topoľčany s Podhradím.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Idylická oblasť Kulháňa, do ktorej sa dostanete napríklad po spomenutom náučnom chodníku z Duchonky je domovom obľúbeného rybníka spojeného s reštauráciou. Malí aj veľkí si tu môžu vyskúšať svoje rybárske schopnosti a pokúsiť sa uloviť si pstruha zapožičanou udicou a návnadou. Následne si môžete doplniť zásoby a pochutnať si na miestnej špecialite v podobe pečeno - údeného pstruha. K areálu patria aj viaceré domáce zvieratá a atrakcie pre deti ako kolotoče a hojdačky.
Z Duchonky sa súčasne pohodlnou prechádzkou dostanete k salašu Podhradie učupeného v lone malebnej prírody. Tu si môžete zakúpiť kvalitný a lahodný ovčí syr, žinčicu a ďalšie výrobky z ovčieho mlieka. Salaš ponúka na predaj v jarnej sezóne aj veľkonočné jahniatka.
KAM ZA HISTÓRIOU?
V Prašiciach sa nachádza rímskokatolícky kostol sv. Jakuba Staršieho datovaný do roku 1758 a tiež kaplnka Sedembolestnej Panny Márie pochádzajúca zo 17. storočia. V rekreačnej oblasti Duchonka je situovaný taktiež niekdajší lovecký kaštieľ postavený v 30. rokoch 20. storočia. V minulosti v jeho priestoroch fungovala Lesnícka majstrovská škola, dnes slúži potrebám Európskeho inštitútu.
V lesoch obklopujúcich blízku obec Bojná je situované hradisko datujúce svoj pôvod do prelomu ôsmeho a deviateho storočia. Hradisko Valy zaberá celkovú rozlohu 12 hektárov a možno si v ňom všimnúť viaceré zrekonštruované obydlia, vonkajšie opevnenie, dvorec s jamou pre skladovanie surovín a poučné informačné tabule. V nálezisku boli zároveň objavené mnohé poľnohospodárske a remeselnícke nástroje, mince, šperky, zbrane a zvony. Viaceré z týchto predmetov uvidíte v expozícii Archeologického múzea Veľkej Moravy v Bojnej.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Tajomná a mála známa jaskyňa v podzemných hlbinách Považského Inovca sa nachádza pri obci Podhradie. Opálená skala je dlhá približne 50 metrov, jej sintrová výzdoba je sčasti zachovaná a obýva ju šesť rozličných druhov netopierov.