Aqua - Vital park Lúčky
Priestranný rekreačný areál Aqua - Vital park Lúčky postavený pri miestnych kúpeľoch ponúka tri bazény s minerálnou vodou a zábavnými vodnými atrakciami. Samostatnou časťou je vitálny svet so saunami, tepidáriom, Kneippovým a rímskym kúpeľom. V kúpalisku zároveň natrafíte na snack bar s občerstvením, obrí šach a ihriská pre deti či hru plážového volejbalu.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Za účelom lyžovačky sa vydajte trebárs do strediska učupeného v Hrabovskej doline pri okresnom meste Ružomberok. Nájdete v ňom dve lanovky, šesť vlekov a deväť zjazdoviek, z ktorých niektoré sú ideálne pre začínajúcich lyžiarov a pre deti, zatiaľčo iné si vychutnajú profíci. Stredisko Ružomberok - Malinô Brdo disponuje zároveň Snow parkom určenom pre snowboardistov a freestylistov, školou lyžovania a ďalšími službami. Odporúčame skúsiť aj dobrodružnú atrakciu fat bike a snowtubing, pri ktorom sa určite zasmejete.
KAM S DEŤMI?
Nad blízkou obcou Likava sa do výšky týčia pozostatky pôsobivého strážneho hradu, dnes spravovaného Liptovským múzeom v Ružomberku. Vďaka jeho expozícii v Huňadyho bašte sa o hrade dozviete všelijaké zaujímavosti a popritom sa môžete prejsť ruinami hradného nádvoria a ďalšími časťami horného hradu. O hrade Likava sa rozprávajú rozličné povesti, podľa jednej je napríklad pri ňom zakopaný poklad, ktorý tam ukryl niekdajší hradný pán Štefan Tokoly.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Národná prírodná pamiatka prechádza popod vrch Mních a vo svojej celkovej dĺžke meria 4145 metrov, čím je považovaná za v poradí 11. najdlhšiu jaskyňu Slovenska. Liskovskú jaskyňu vytvorili bočné ramená Váhu, pozostáva z množstva podzemných dómov a chodieb a otvára sa prostredníctvom piatich väčších povrchových otvorov. V minulosti jaskyňa vynikla ako dejisko prvého speleoarcheologického výskumu v rámci Uhorska a boli v nej objavené viaceré stopy a nálezy dokumentujúce prítomnosť pravekých kultúr.
Vyvýšené územie v severovýchodnej časti Liskovej je chránené vo forme prírodnej rezervácie, poľahky sa k nemu dostanete z obce a nájdete pri ňom lavičku a informačnú tabuľu. Z tej sa dozviete, že v Mohylkách boli nájdené pozostaky skamenelých živočíchov staré až 50 miliónov rokov, napríklad lastúrniky, koraly a morské numulity.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
V okolí Liskovej patrí k hlavným turistickým atrakciám práve najvyšší vrch Chočských vrchov, 1611 metrov vysoký Veľký Choč. Jeho vrchol pozostáva z úsekov Veľký, Malý, Predný a Zadný Choč, je národnou prírodnou rezerváciou a na dlani z neho máte nielen Liptov, ale aj Oravu a časť Vysokých Tatier. Na túru sa môžete vydať po viacerých značených chodníkoch v Likavke, Lúčkach, Jasenovej, Valaskej Dubovej či Vyšnom Kubíne.
Menej časovo aj fyzicky náročný je výstup na Čebrať vo Veľkej Fatre s nadmorskou výškou 1054 metrov, ktorý vás povedie po trase značenej červenou farbou z Ružomberka. Vrch, ktorý je súčasťou podcelku Šípska Fatra tvoria dva vrcholy menom Predný a Zadný Čebrať a ponúka sa z neho pekný pohľad na Ružomberok a okolité obce, vrátane Liskovej.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Pri obci sa rozkladá letisko využívané pre potreby aeroklubu Ružomberok. Ten dáva záujemcom o letecký výcvik možnosť stať sa pilotom vetroňov a zároveň každé dva roky organizuje v priestoroch letiska Lisková letecké dni, na ktorých sa zúčastňujú piloti civilných aj vojenských leteckých strojov zo Slovenska a tiež zahraničia.
Lisková je organizátorom pestrej škály podujatí pre občanov obce aj prichádzajúcich návštevníkov. Júl v nej prináša akciu "Lisková sa zábava" spojenú s pestrými súťažami a atrakciami pre deti, ukážkami práce kynológov a hasičov, tombolou a samozrejme dobrou muzikou. August je zas časom výstupu na Veľký Choč v mene Memoriálu JUDr. Slimáka, zatiaľčo december sa spája s vianočnými trhmi a adventným večerom. V apríli nechýba tradičné vynášanie Murieny a v máji zas oslavy Dňa matiek v obecnom Kultúrnom dome.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Neďaleko Liskovej natrafíte v obci Martinček na jednu z najstarších liptovských pamiatok, Kostol sv. Martina. V románsko - gotickom slohu bol postavený v polovici 13. storočia a vraj bol miestom stretu templárov. Hoci si kostol prešiel viacerými úpravami, dodnes si zachoval pôvodnú podobu vrátane vzácnych interiérových fresiek a okien vo veži. Ak sa zaujímate o netradičné a legendami opradené stavby, v ďalšej blízkej obci Ludrová môžete navštíviť aj gotický Kostol Všetkých svätých.
Nie tak ďaleko od Liskovej je situovaná osada Vlkolínec zapísaná vďaka svojej unikátnej ľudovej architektúre na Zoznam svetového dedičstva ľudstva UNESCO. Prechádzka po Vlkolínci je autentickou cestou do regionálnej minulosti, ktorú vám priblíži tiež Liptovské múzeum v Ružomberku. V centre mesta sa oplatí navštíviť tiež Mauzóleum Andreja Hlinku, Galériu Ľudovíta Fullu, Kostol sv. Ondreja a Kolégium piaristov.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Pri prechádzke okolo Liskovej objavíte pri vrchu Mních prírodnú pamiatku v podobe kuriózneho skalného útvaru s výškou šesť metrov a menom Skalná päsť. Skala vytvorená z dolomitových vápencov vznikla v procese zvetrávania a rozprávajú sa o nej všelijaké historky a povesti. Najznámejšia z nich je o Jánošíkovi a jeho zbojníckej družine a preto sa o skale občas hovorí aj ako o Jánošíkovej pästi.