Letné kúpalisko Považská Bystrica
V okolí Mojtína natrafíte na viaceré možnosti kúpania napríklad v podobe vodnej nádrže Nosice, priehrady Nitrianske Rudno, krytých plavární v Považskej Bystrici a Púchove alebo letných kúpalísk v Košeci, Lednických Rovniach a Považskej Bystrici. Toto kúpalisko disponuje priestranným plaveckým bazénom s rozmermi 25 a 44 metrov, ako aj bazénom pre deti. Zábavu zabezpečí tobogán, aquazorbing, plážové ihrisko a detské hojdačky. Nechýbajú ani pestré možnosti občerstvenia a služba zapožičania slnečníkov a lehátok.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Zabaviť a zašportovať si na snehu môžete priamo pri obci prostredníctvom strediska Ski Mojtín, ktoré využíva severné svahy Javoriny, Veľkého a Malého Grúňa. V stredisku nájdete šesť vlekov so spoločnou prepravnou kapacitou 3100 osôb za hodinu a sedem zjazdoviek s dĺžkou takmer 7 km, z ktorých niektoré sú určené profíkom a ďalšie, ako napríklad zjazdovka učupená pri Baby vleku sú ideálne pre začínajúcich lyžiarov a rodiny s deťmi. Bežkárov zas potešia značené a pravidelne upravované okruhy v rozsahu 1, 5 km. Ski Mojtín využíva v nadmorskej výške 697-942 m n. m. prírodný sneh a v jeho areáli pôsobí horská služba aj viaceré možnosti rýchleho občerstvenia.
KAM S DEŤMI?
Hoci do súčasnosti za z hradu učupeného medzi Malým a Veľkým Košeckým Podhradím toho nezachovalo veľa, aj tak sa k nemu oplatí zamieriť. Podľa povesti hrad založil v 13. storočí templársky rytier Smaragdus po svojom návrate zo Svätej Zeme. Hrad označovaný tiež Kassa následne často menil majiteľov až bol koncom 17. storočia zničený a dodnes leží v ruinách. Výlet ku Košeci nie je náročný a spája sa s pekným pohľadom na Strážovské vrchy a blízke obce.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Po modrom turistickom chodníku a lesnej cestičke sa z obce dostanete k unikátnej Mojtínskej jaskyni, ktorá slúžila z iniciatívy farára Štefana Závodníka v rokoch 1855-1860 ako prírodný kostol, aby Mojtínčania nezáviseli len od kostola v obci Pružina. Počas druhej svetovej vojny sa jaskyňa zároveň využívala ako úkryt pre desiatky tunajších rodín. Dnes stojí pri vchode do jaskyne informačná tabuľa a v jej vnútri uvidíte popri krasovej výzdobe aj sochu sv. Jozefa, vďaka čomu sa priestor občas nazýva aj Jaskyňa sv. Jozefa.
Upokojujúca príroda v sedle v blízkosti vrchu Strážov stráži dvojicu vodopádov, vytváraných tokom Strážovského potoka. Horný Strážovský vodopád dosahuje výšku 9 metrov, zatiaľčo jeho kolega Dolný Strážovský vodopád meria 6 m. Na oba je krásny pohľad a najlepší prístup k nim dáva susedná obec Pružina.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Polohu obce môžete využiť napríklad pre výstup na 909 metrov vysoký dolomitový vrch Ostrá Malenica. Jeho zašpicatený vrchol s dreveným krížom ponúka dobrý výhľad na okolitú krajinu, v ktorej vyniká Podskalský Roháč, Kľak v Malej Fatre, Strážov a Považská Bystrica. Svahy vrchu pokrývajú rozličné skalné útvary a tiež pestré kvetiny, ktoré už v minulosti lákali pozornosť botanikov, akými boli Jozef Ľudovít Holuby, Anton Rochel či Karol Brančík. Výlet z Mojtína na Ostrú Malenicu vedie po značenom chodníku zelenej farby a možno ho prepojiť s návštevou susednej obce Slopná.
Aktívni turisti by počas pobytu v Motíne nemali vynechať ani návštevu najvyššieho bodu Strážovských vrchov, ktorý nesie meno Strážov a týči sa do nadmorskej výšky 1213 metrov. Na tomto vápencovom vrchu sa rozkladá rovnomenná prírodná rezervácia, v ktorej objavíte husté lesy s bujnou vegetáciou aj majestátne skalné bralá, vodopády či jaskyne. Vrcholu zas dominuje slovenský dvojkríž a panoramatické pohľady do širokého okolia. Na Strážov vás privedie napríklad červená značka, ktorá je súčasťou Cesty hrdinov SNP a môžete sa na ňu vybrať trebárs v Čičmanoch alebo Zliechove.
Popri turistike praje oblasť Strážovských vrchov aj rozvoju cykloturistiky. Priamo z Mojtína sa dá napríklad napojiť na značenú cyklotrasu s označením 5313, ktorá vás v dĺžke 13 km prevedie cez Dolinku Bieleho potoka do osady Chmelisko a následne do Pružiny. Pokračuje sa dolinou Zákopčie do obce Ďurďové a neskôr cez sedlo Briestenné do osady Riedka. Z tej sa viete dostať do Čelkovej Lehoty, v ktorej sa križujú viaceré cyklotrasy.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Dovolenku v Mojtíne si môžete spestriť o návštevu unikátneho skanzenu nadväzujúceho vo Valaskej Bielej na miestne sklárske tradície. Z bezprostrednej blízkosti v ňom uvidíte ako sa vyrába, fúka a spracúva sklo. Zistíte, z čoho je sklo vytvárané a aké nástroje sa pri jeho spracúvaní používajú, pričom po dohode je možné aj vyskúšať si fúkanie do sklárskej píšťaly na vlastnej koži. Súčasťou sklárskeho skanzenu Sklenný sen je zároveň galéria, v ktorom sú produkty sklárskej práce vystavované a z ktorých si môžete niečo zadovážiť aj do vlastnej domácnosti. Návštevu skanzenu odporúčame naplánovať na deň, kedy je jeho pec rozpálená a v prevádzke, čo si viete overiť vopred.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Významnou pamätihodnosťou Mojtína je Kostol svätého Cyrila a Metoda, vybudovaný v klasicistickom slohu v druhej polovici 19. storočia. Jeho umelecké práce pochádzajú z dielne maliara Jozefa Božetecha Klemensa a zobrazujú solúnskych bratov a Nepoškvrnenú Pannu Máriu. Neďaleko kostola sa nachádza menšia kaplnka a socha najslávnejšieho obecného rodáka, Ladislava Škultétyho Gabriša, známejšieho pod prezývkou cisársky večný vojak.
Neďaleká obec Čičmany vyniká ľudovou architektúrou, ktorú charakterizujú biele maľby na tunajších dreveniciach. Ich vzory sú pritom rôzne od rastlín, zvierat a ľudí až po vlnovky či srdiečka. Podobná dekorácia existujúca už po 200 rokov sa inde na Slovensku nenachádza a do jej histórie vás zasvätia expozície v Radevanovom dome pod správou Považského múzea. Každodenný život obyvateľov Čičmian v prvej polovici zo začiatku 20. storočia zas približuje Gregovov dom. V obci sa spoločne nachádza až 136 dreveníc a viaceré z nich sú využívané za účelom cestovného ruchu.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
V obecnom parku sv. Vincenta de Paul objavíte od roku 2001 kalváriu pozostávajúcu z 15 zastavení a kaplnky. K zaujímavostiam kalvárie patrí napríklad jaskyňa s Lurdskou Pannou Máriou, drevený altánok pri maľovanom chodníku pre turistov a pútnikov či pamätné dosky venované vojakovi Ladislavovi Škultétymu Gabrišovi a farárovi Štefanovi Závodníkovi.