Termal raj Liptovský Ján
Odpočinok aj zábavu pri vode vám poskytne termálne kúpalisko Termal raj, ktoré je súčasťou areálu hotela Sorea Máj v Liptovskom Jáne. Je založené na vodách termálneho prameňa Rudolf a patrí k nemu detský, plavecký, krytý, relaxačno - kľudový bazén, ako aj bazén s fontánkou, relaxačné centrum s ponukou wellness procedúr či ihrisko pre loptové hry. Nechýba ani občerstvenie, animačný program a pestré zábavné podujatia pre malých aj veľkých.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Oblasť Liptovského Hrádku je ideálna pre praktizovanie bežeckého lyžovania a v mestskej časti Dovalovo sa nachádza lyžiarsky vlek. Z okolitých stredísk možno spomenúť napríklad Ski Opalisko Závažná Poruba, ktoré má pre vás pripravenú lanovku, štvoricu vlekov a trojicu zjazdoviek, určenú predovšetkým rodinám s deťmi a začínajúcim lyžiarom. Poteší tiež možnosť večerného lyžovania, sánkarská dráha, klzisko, ski servis, lyžiarska škola a požičovňa lyžiarskej výstroje.
KAM S DEŤMI?
Významnou dominantou mesta je pôsobivý hrad pochádzajúci z počiatku 14. storočia, ktorý v minulosti obklopovala vodná priekopa, upravená neskôr na malebné jazierko. Dolný hrad bol upravený do podoby renesančného kaštieľa, z horného spravil požiar v 19. storočí zrúcaninu. V modernej dobe bol hrad podrobený rekonštrukcii, pričom časť kaštieľa sa dnes nachádza v súkromných rukách, slúži cestovnému ruchu a možno ju navštíviť v doprovode sprievodcu.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Liptovský Hrádok je domovom najvyššie položeného arboréta v Strednej Európe, ktoré má štatút chráneného areálu a Národnej kultúrnej pamiatky. Existuje už od roku 1777 a natrafíte v ňom na vŕby, lipy, rododendrony a ďalšie stromy, kry a rastliny zastupujúce Európu, Severnú Ameriku a Áziu, vrátane viacerých ohrozených druhov.
Nemenej príjemná je prechádzka po chránenej aleji Pod Lipami vysadenej v roku 1777 a lemovanej historickými budovami. Nedávno pribudol aj projekt Maľovaný podchod, v rámci ktorého bol podchod pod železnicou spestrený 44 maľbami, ktoré vytvorili Peter Benko a Marek Černý a ktoré zobrazujú miestne zaujímavosti. Štvorica informačných tabúľ situovaných pri Dome kultúry, hrade, na Námestí F. Wisnera a v Dovalove vás zas prevedie Trasou pamätihodností.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Liptovský Hrádok je skvelým východiskom pre pešiu turistiku, nakoľko priamo z mesta vedú značené trasy do Nízkych Tatier, kde sa vám otvára Jánska a Bocianska dolina. Poľahky sa dostanete aj do Tichej a Kôprovej doliny vo Vysokých Tatrách alebo Jamníckej doliny situovanej v Západných Tatrách. Nad mestom sa týči tiež skalné bralo Skalka, na ktorom je umiestnený dvojkríž.
Bicykel je ideálnym spoločníkom pre spoznávanie a objavovanie kuriozít Horného Liptova, ktorého centrom je práve Liptovský Hrádok. Zamierte napríklad do Liptovského Jána, kde vás čaká areál Minislovensko, expozícia Podzemie pod vežami a prekrásna Jánska dolina so Stanišovskou jaskyňou. Nemenej lákavým cieľom je Pribylina, domov Múzea liptovskej dediny a Považskej lesnej železnice.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Čo tak dopriať si počas vášho pobytu poriadnu dávku adrenalínu? Tú vám ponúka rafting na rieke Belej, aktivita obľúbená obzvlášť v jarnom období. Trasa dlhá 17 km sa začína v Podbanskom pri Pribyline a končí v Liptovskom Hrádku. Rafting je potrebné absolvovať s adekvátnym výstrojom a v spoločnosti skúseného inštruktora, keďže rieka Belá sa vyznačuje perejami a rozličnými prírodnými prekážkami, pri ktorých zdolávaní sa možno kochať prekrásnymi panorámami okolia.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Národopisné múzeum Liptova alebo ak chcete Národopisné a ovčiarske múzeum v Liptovskom Hrádku funguje pod správou Liptovského múzea v Ružomberku a objavíte ho v historickej budove, v ktorej kedysi sídlil kráľovský soľný sklad a Meďný úrad. Dnes je v múzeu v prevádzke Úrad komorského prefekta likavsko – hrádockého panstva a Ovčiarske múzeum. Kým prvú expozíciu tvorí dobový nábytok, umelecké diela a predmety používané v práci lesníkov a poľovníkov; v druhej natrafíte na objekty používané tradične v rámci ovčiarstva, pastierstva a salašníctva.
Liptovské múzeum v Ružomberku nesie tiež zodpovednosť za správu Múzea baníctva a hutníctva v Liptovskej Maši pri Liptovskom Hrádku. To pozostáva z historických objektov Vážnica a Klopačka, ktoré sú ukážkou baníckej a hutníckej tradície regiónu a sú chránené ako Národná kultúrna pamiatka. V Klopačke uvidíte aj banské drevoryty vychádzajúce z práce Juraja Agricolu, zatiaľčo Vážnica stráži typické banícke odevy, svietidlá, pracovné nástroje aj poučné informačné tabule.
Spomedzi iných kultúrnych pamiatok mesta možno spomenúť Rímskokatolícky kostol sv. Martina v mestskej časti Dovalovo, Kostol Navštívenia Panny Márie, sídlo lesníckej školy postavené v roku 1799 či viaceré deputátne domy. Zaujímavá je aj budova železničnej stanice, ktorá bola v minulosti začiatkom Čiernovážskej úzkorozchodnej lesnej železnice.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Neďaleko mesta natrafíte pri Liptovskej Porúbke na kurióznu prírodnú pamiatku zvanú Mašiansky balvan. Dosahuje výšku približne 20 m a v minulosti bol riečnym ostrovom obmývaným dnes už neexistujúcim ramenom rieky Váh.