Relaxačno - informačné centrum Terchovec
Centrum sídliace v Terchovej disponuje Vodným svetom, ktorý je vybavený plaveckým, detským a masážnym bazénom. Oddych v ňom zas doprajú sauny a masáže, zatiaľčo zábava a pohyb sa spája s tunajšou športovou sekciou, v ktorej okrem iného nájdete posilňovňu, bowling, biliard, stolný futbal a tenisovú halu.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Najväčšiu pozornosť lyžiarov si v okolí Belej získava stredisko Vrátna Free Time Zone vo Vrátnej doline, ktoré tvoria časti Poludňový Grúň, Príslop, Paseky a Chleb. Stredisko patrí k najlepším na našom území a poskytuje 15 zjazdoviek, 12 vlekov a dve lanovky. Dá sa v ňom zároveň venovať aj skialpinizmu, bežeckému a večernému lyžovaniu. V stredisku v neposlednom rade funguje detský park Kid Zone a samozrejmosťou je lyžiarska škola, požičovňa a rôzne možnosti občerstvenia.
KAM S DEŤMI?
Ak vaše deti nemajú problém s trochou stúpania a zaujímajú ich tajomné miesta, vydajte sa s nimi k zrúcanine Starý hrad nazývanej tiež Stahrad alebo Varínsky hrad. Týči sa do výšky nad Váhom v oblasti Domašínskeho meandra a kedysi slúžil ako strážna pevnosť. Dodnes sa z neho zachovala časť obvodových múrov, hradnej veže či otvory okien. Najľahšie k hradu prídete po chodníku z obce Nezbudská Lúčka, ktorý neskôr pokračuje hrebeňom Krivánskej Malej Fatry. A keď už v oblasti budete, neváhajte zamieriť ani k blízkym ruinám známejšieho hradu Strečno.
Turistický vláčik s dvoma vagónmi je ideálnym spôsobom pre priblíženie krás Malej Fatry aj menším deťom. Prepraví vás cez Terchovú, Vrátnu, Štefanovú a autocamping Belá - Nižné Kamence. Jazdu sprevádza veselý sprievodca a v prípade záujmu sa dá dohodnúť aj na premávke vo večerných hodinách.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Tento malebný súbor tiesňav patrí k rámci Malej Fatry k najvyhľadávanejším a najkrajším cieľom a dostanete sa k nemu napríklad z osád Biely potok a Štefanová pri Terchovej. Cez Jánošikové diery preteká Dierový potok, ktorý v tiesňavách vytvoril mnohé krásne vodopády a kuriózne skalné útvary. Celá lokalita je rozdelená na tri časti menom Dolné, Nové a Horné Diery. Záleží len na vás, ktorú časť tiesňavy si pre prechádzku zvolíte, majte však na pamäti, že Horné Diery sú v zime a počas dažďov pre turistov uzatvorené a pre nenáročný výlet s deťmi sú ideálne Dolné Diery.
Dolina v blízkosti Belej je národnou prírodnou rezerváciou v rámci Malej Fatry, kde ňou preteká potok Bránica. Objavíte v nej viaceré vodopády do dĺžky 10 metrov a tiež zachovanú pralesnú faunu. Do Veľkej Bránice prídete z rázcestia Bránica za Belou, odkiaľ najprv sledujete asfaltovú a neskôr lesnú cestu popri potoku. Ak by sa vám zachcelo môžete si z doliny vystúpať až k značenému chodníku medzi sedlami Príslop a Snilovské.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Táto dvojica susediacich vrcholov patrí k najznámejším symbolom Malej Fatry a tak by mala mať pevné miesto v itinerári každého správneho turistu. Veľký Rozsutec dosahuje výšky 1609 metrov, zatiaľčo jeho kolega meria 1343 metrov nad morom. K obom vás privedú turistické značky smerujúce napríklad z miestnych častí Terchovej, Biely Potok alebo Štefanová a vedúce cez sedlá Medzirozsutce a Medziholie.
S výškou 1645 metrov nad morom je Chleb tretím najvyšším vrchom Malej Fatry a jeho vrchol je domovom rovnomennej národnej prírodnej rezervácie. Ponúka krásne výhľady do okolia a jeho severné svahy sa vyznačujú prítomnosťou unikátnych kotlov vytvorených kedysi v dôsledku zosuvov ľadovcov. Na tejto strane zároveň pramení rieka Varínka, zatiaľčo na južných svahoch nájdete obľúbenú Chatu pod Chlebom. Ku Chlebu sa môžete vydať pohodlne v lanovke alebo po turistickej značke z Vrátnej, prípadne si zvoliť náučný chodník s 15 zastávkami, na ktorý sa možno napojiť v Snilovskom sedle.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Dobrodružne založení ľudia si prídu na svoje v lanovom parku situovanom v borovicovom lese neďaleko amfiteátra a futbalového štadiónu v Terchovej. Rôzne prekážky sú v ňom rozmiestnené vo výške tri až sedem metrov na zemou a sú rozdelené na trasu pre deti a pre dospelých.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Vydajte sa do blízkej obce Terchová, rodiska známeho slovenského hrdinu Juraja Jánošíka, ktoré si ho pripomína viacerými spôsobmi. Prvým je samozrejme majestátny oceľový pamätník Jánošíka z dielne akademického sochára Jána Kulicha, menej známa je zas drevená socha Jánošíka stojaca pri budove obecného úradu a vytvorená rezbárom Jánom Palkom. Rozhodne nevynechajte ani expozíciu Jánošík a Terchová, ktorú v obci prevádzkuje Považské múzeum v Žiline.
Ak vás baví navštevovanie pamiatok, v neďalekom krajskom meste Žilina ich nájdete skutočne neúrekom, predovšetkým okolo Námestia Andreja Hlinku a Mariánskeho námestia, ktoré spadajú pod Mestskú pamiatkovú rezerváciu. Okrem iného tu natrafíte na historický Kostol Najsvätejšej Trojice, budovu radnice dnes využívanú pre potreby primátora, neologickú synagógu, Remeselnícky dom, Rosenfeldov palác či Dom umenia Fatra, v ktorom v súčasnosti sídli Štátny komorný orchester mesta Žilina.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Lokalita Belské skaly je situovaná v Belskej doline v oblasti Malej Fatry. Tradične sa teší obľube medzi horolezcami, v poslednej dobe si čoraz sa k nej ale čoraz viac ľudí vydáva aj na výlet, k čomu prispelo postavenie vyhliadok, zlepšenie prístupu a značenie žltou značkou. Skaly sú rozdelené na viaceré časti nesúce napríklad meno Volanie divočiny či Strieborné platne a ideálny prístup k nim ponúka práve obec Belá.