Zemplínska Šírava
Druhá najväčšia a zároveň jedna z najteplejších slovenských nádrží je široká tri a dlhá jedenásť km, pričom jej rozmery jej vyniesli prezývku Východoslovenské more. V lete dosahuje teplota vody Zemplínskej Šíravy približne 20 stupňov Celzia a popri kúpaní ju možno využiť aj pre rybolov a iné aktivity v spojení s vodnými bicyklami, lyžami a skútrami, ktoré si zapožičiate na pobreží. Nádrž slúži aj pre potreby protipovodňovej ochrany, na zavlažovanie Východoslovenskej nížiny a v jej východnej časti skúmajú ornitológovia miestne vtáctvo. V neposlednom rade funguje pri nádrži amfiteáter Lúč, dejisko filmových premietaní a organizácie rozličných podujatí ako napríklad Šíravského folklórneho festivalu.
V Kaluži pri brehoch Zemplínskej Šíravy zároveň v posledných rokoch vyrástlo moderné termálne kúpalisko, ktorého bazénový svet pozostáva z troch zástupcov. Tými sú detský, plavecko - vlnový a relaxačno - masážny bazén s tryskami a ležadlami. V priestoroch Thermal parku Šírava objavíte taktiež hojdací záliv, divokú rieku, šmýkačky a ihrisko pre deti. Miestna sekcia wellness dopraje zas vytúžený relax v podobe Kneippovho kúpeľa, fínskej, masážnej a bylinkovej sauny či masážnych spŕch. Letná sezóna sa zároveň spája s pestrou ponukou animačných programov.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Širšie okolie Kaluže pozýva na lyžovačku do menšieho strediska Parihuzovce rozkladajúceho sa pri rovnomennej obci v sninskom okrese. K dispozícii v ňom máte dva vleky a štyri zjazdovky, pričom dve sú ľahkej obtiažnosti, jedna strednej náročnosti a posledná je považovaná za náročnú.
KAM S DEŤMI?
Pri blízkej obci Vinné sa rozprestiera Viniansky hradný vrch, ktorému dominuje zrúcanina Vinianskeho hradu. Jeho pôvod je datovaný do 13. storočia a na jeho rekonštrukcii sa podieľa občianske združenie Zemplínsko - užská hradná cesta organizujúce rôzne podujatia na hrade a v jeho okolí. O Vinianskom hrade sa rozprávajú aj viaceré legendy a povesti, z ktorých najznámejšou je rozprávanie o čarodejníkovi Štefanovi Eodenfim.
Hvezdáreň okresného mesta Michalovce nájdete v priestoroch Moussonovho domu v lokalite Hrádok. Je vybavená dvojicou kupôl, pracuje s viacerými pozorovacími nástrojmi a v poslednej dobe si prešla kompletnou rekonštrukciou. Hvezdáreň sa zaoberá hlavne vedeckou a vzdelávacou činnosťou, zároveň však sprístupňuje verejnosti večerné pozorovania oblohy každú stredu a piatok mimo letných mesiacov a času, kedy nie je obloha dostatočne jasná. Počas pozorovania vám tak pracovníci hvezdárne ukážu jasné hviezdy, súhvezdia, Mesiac, planéty, galaxie a v prípade možnosti ďalšie viditeľné vesmírne objekty.
KAM ÍSŤ NA PRECHÁDZKU?
Neďaleko Kaluže sa okrem Zemplínskej Šíravy rozprestiera aj osem hektárov rozľahlé Vinianske jazero, ktorého vody a brehy sú medzi návštevníkmi takisto využívané na pestré rekreačné aktivity. Zároveň si okolo jazera a v jeho blízkosti môžete dopriať aj pohodovú prechádzku a to buď peši alebo na bicykli.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Náučný chodník prechádzajúci územím Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat pozostáva z viacerých okruhov, na ktoré sa možno napojiť od autobusovej zastávky v obci Remetské Hámre. Po lesnej ceste vás osem kilometrov dlhý náučný chodník formou nenáročnej a poučnej prechádzky popri informačných paneloch privedie k unikátnemu jazeru Morské oko. Ak by ste mali záujem o dlhší výlet, môžete pokračovať ďalšími 4 km k prírodnej pamiatke Sninský kameň a po prejdení ďalších 8 km sa ocitnete v rekreačnej zóne Sninské rybníky.
Najvyšší vrch Vihorlatských vrchov je vyhlásený za chránenú krajinnú oblasť a zároveň na jeho úbočiach rastie Vihorlatský prales, súčasť Svetového dedičstva ľudstva podľa UNESCO. Výstup naň po turistickom chodníku možno začať v blízkej obci Poruba pod Vihorlatom, odkiaľ chodník vedie k rázcestiu Stará koniareň a následne rázcestiu Poľana. Cestu lemujú viaceré turistické prístrešky a spríjemňuje ju žblnkotajúci Lomocký potok. Po zdolaní Vihorlatu sa ponúkajú pôsobivé výhľady nielen na Vihorlatské a Slanské vrchy, ale aj Východoslovenskú nížinu a v prípade jasného obzoru a šťastia dovidíte aj na Kráľovu horu v Nízkych Tatrách.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Počas letných mesiacov sa rozhodne oplatí nalodiť na palubu výletnej lode Zemplín a vychutnať si tak priamy kontakt s vodnou nádržou Zemplínska Šírava. Východiskom pre plavbu je prístav v oblasti Hôrka odkiaľ loď pláva popri Kaluži a tiež rekreačných strediskách Kamenec, Medvedia hora a Paľkov. Celá plavba lode s maximálnou kapacitou 60 osôb trvá približne 45 minút a tradične si ju môžete vychutnať od júna do augusta niekoľko krát za deň po všetky dni v týždni.
Milovníkom koní vychádza pri Kaluži v ústrety jazdiareň Hôrka umožňujúca samostatné jazdenie, vedené jazdenie pre začiatočníkov a deti a tiež jazdu na koni v okolí Zemplínskej Šíravy s doprovodom. V Hipocentre vás zároveň skúsený inštruktor v prípade záujmu zaučí počas siedmych lekcií do základov jazdenia na koni.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Múzeum pôvodne založené v roku 1957 pod menom Zemplínske vlastivedné múzeum, je ideálnym spôsobom ako sa možno bližšie zoznámiť s históriou a tradíciami regiónu Zemplín. Múzeum sídli v priestoroch barokovo - klasistického kaštieľa pochádzajúceho zo 17. storočia, v ktorého areáli a priestrannom parku sa nachádzajú aj viaceré hospodárske budovy a základy stredovekej rotundy. Špecializáciou vyše 70 tisíc kúskov expozície Zemplínskeho múzea je popri regionálnom vývoji v oblasti histórie, kultúry a hospodárstva aj príroda tejto oblasti.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Senderov je vrchom pri obci Vinné neďaleko Zemplínskej Šíravy, na ktorom boli v 80. rokoch objavené pozostatky a keramika zo stredovekého kostolíka datovaného do 13. storočia. Pôvodné základy kostolíka sú dobre viditeľné dodnes a v neskorších dobách k nim pribudli viaceré kríže, ktoré už tak ku Kostolíku pod Senderovom tiež neodbytne patria.