12 naj vodopádov na Slovensku, ktoré treba vidieť
O Niagarských alebo Viktóriiných vodopádoch ste už určite počuli. Vedeli ste ale o tom, že aj na Slovensku máme vyše dvesto vodopádov, na ktorých možno obdivovať silu, majestátnosť a krásu vodného živlu a prírody? Predstavíme Vám dvanásť slovenských vodopádov, ktoré na Vás nepochybne zapôsobia a určite by ste ich mali aspoň raz navštíviť.
Význam vodopádov uznáva aj Ministerstvo životného prostredia SR a piatim z nich udelilo štatút národnej prírodnej pamiatky:
1. Brankovský vodopád
Až 55 metrov dlhý je tento najvyšší vodopád Národného parku Nízke Tatry. Tým pádom je súčasne aj jedným z najvyšších vodopádov na celom Slovensku. Nájdete ho pri vstupe do Revúckej doliny, v západnej časti Nízkych Tatier, pričom najľahšie k nemu prídete z oblasti Podsuchá, medzi Ružomberkom a Donovalmi. Je bez problémov dostupný aj pre rodiny s menšími deťmi, keďže terén nie je náročný a výstup k samotnému vodopádu trvá približne polhodinu. V zime Vás očarí ľadovou stenou plnou cencúľov, v lete zas burácajúcou silou a príjemnou chladivou mikroklímou, hoci ak trvá dlhšie sucho, vodopád nepôsobí tak majestátnym dojmom ako zvyčajne. Návštevu Brankovského vodopádu preto radšej odporúčame po daždivejších dňoch.
2. Kľacký vodopád
V pohorí Malej Fatry, v lúčanskej časti nájdete 30 metrov vysoký Kľacký vodopád, učupený priamo pod obľúbeným turistickým cieľom, vrchom Kľak. Môžete sa k nemu vybrať tak z obce Vrícko, nad ktorou vo výške takmer tisíc metrov leží, ako aj z obce Fačkov či z Fačkovského sedla. Okrem hôr a vody si tu môžete všimnúť aj viacero ohrozených živočíšnych druhov, hlavne mäkkýšov a občas sa oblasťou potulujú aj medvede. Kľacký vodopád má svoj význam tiež v tom, že na ňom a jeho okolí dobre vidieť zmeny tunajšieho reliéfu, vplyv vodnej erózie a zachované pozostatky starej pralesnej flóry.
3. Lúčanský vodopád
Ak túžite zažiť magickú atmosféru plnú romantiky, choďte sa pozrieť k malebnému Lúčanskému vodopádu. Je veľmi ľahko dostupný, keďže ho nájdete rovno uprostred kúpeľnej obce Lúčky, neďaleko vrchola Veľkého Choča v ružomberskom okrese na Liptove. Tento vodopád vo forme kaskád meria 12 metrov a jeho voda steká po travertínovom povrchu do jazierka. Pôsobením teplých minerálnych prameňov, ktoré vodopádom z kúpeľov pretekajú, navyše Lúčanský vodopád nikdy nezamŕza, v tom je tiež unikátny. Počas Vášho výletu okrem vodopádu a kúpeľov navyše môžete navštíviť aj ďalšiu národnú prírodnú pamiatku, Lúčanské či vzdialenejšie Bešeňovské travertíny.
4. Starohutský vodopád
Aj mesto Nová Baňa sa môže pochváliť blízkym vodopádom, uznaným za národnú prírodnú pamiatku. Starohutský vodopád vznikol činnosťou Sklenného potoka a tektonickým poklesom krýh a dosiahnete ho po 300 m, ak sa vydáte na sever od Starej Huty, mestskej časti Novej Bane. Trasa je nenáročná a krátka, ideálna aj pre menšie deti. Vodopád je vysoký 5 metrov, končí v skalnom amfiteátri a v jeho vodách možno so šťastím zahliadnuť aj vzácneho raka čierneho. Jeho návštevu Vám odporúčame hlavne v jarných mesiacoch, keďže práve vtedy dosahuje vodopád svoj najväčší prietok. Sprievodný náučný chodník Vojšín Vám poskytne o Starohutskom vodopáde množstvo zaujímavých informácií a chránenou prírodnou pamiatkou v jeho okolí je aj Malolehotské kamenné more a národnou kultúrnou pamiatkou Kláštor v Hronskom Beňadiku.
5. Vodopád Bystré
Päticu vodopádov uznaných za národné prírodné pamiatky uzatvára vodopád Bystré, známy aj pod označením Vodopád Bystrého potoka či vodopád Bystrô. Leží na južných svahoch Poľany na Strednom Slovensku, pár kilometrov severne od obce Hriňová v detvianskom okrese. Jeho vznik zapríčinil lávový prúd v tektonických puklinách, vďaka ktorému môžeme dnes obdivovať tento 23 metrov vysoký vodopád, jeden z najmohutnejších v celej Slovenskej republike. Najlepší prístup k vodopádu Bystré máte od Horského hotela Poľana, odkiaľ Vám túra k vodopádu a späť zaberie zhruba dve hodinky. Avšak dostať sa k nemu dá aj po dlhšej trase priamo z obce Hriňová. Fotogenickosť vodopádu najviac vynikne po jarnom topení snehu a väčších dažďoch, kedy disponuje vysokým prietokom vody a možno vidieť aj dúhové efekty zapríčinené hrou svetla a farieb v kamennom amfiteátri, do ktorého voda vodopádu Bystré dopadá.
Nasledujúcich sedem vodopádov síce zaradených k národným prírodným pamiatkam nie je, ale aj tak sa o nich oplatí vedieť a nad ich návštevou určite neváhať.
6. Šútovský vodopád
Tento vodopád je situovaný uprostred Národnej prírodnej rezervácie Šútovská dolina. Spadá do Národného parku Malá Fatra a vďaka svojej výške 38 metrov je jej najvyšším vodopádom. Pretekajú ním vody Šútovského potoka, prameniaceho v unikátnom skalnom útvare nazývanom Mojžišove pramene. Ideálny prístup k vodopádu máte od obce Šútovo, časti Rieka alebo od Chaty pod Chlebom. Až k vodopádu Vás celou cestou budú sprevádzať náučné tabule, ktoré Vám priblížia tak samotný vodopád, ako aj flóru, faunu a ďalšie prírodné zaujímavosti Šútovskej doliny. Podobne ako pri predchádzajúcich vodopádoch, aj Šútovský vodopád je najmohutnejší a najvodnatejší práve na jar.
7. Kmeťov vodopád
Náš článok by samozrejme nebol úplný bez toho, aby sme doň zahrnuli najvyšší vodopád Slovenskej republiky. Tým je so svojou pôsobivou výškou 80 metrov Kmeťov vodopád, pretekajúci Kôprovou dolinou vo Vysokých Tatrách. Jeho pôvod je ľadovcový a tektonický a možno sa k nemu dostať túrou z Troch studničiek alebo z obce Podbanské. Vodopád tvorí sústava menších kaskád potoka Nefcerka a je rozdelený do dvoch stupňov, prepadajúcich cez skalnú puklinu. Bezprostredný prístup ku Kmeťovmu vodopádu je vzhľadom k jeho mohutnosti a sile zakázaný, z vyhliadkovej plošiny na ľavej strane potoka však naň máte dostatočný a perfektný výhľad.
Ubytovanie v okolí
8. Závojový vodopád
Druhým najvyšším vodopádom na našom území je nádherný päťkaskádový Závojový vodopád, dosahujúci výšku až 75 metrov a napájaný vodami Sokolského potoka. Situovaný je v Národnom parku Slovenský raj, zo smeru od Spišských Tomášoviec. K vodopádu Vás dovedie k nemu trasa doplnená rebríkmi a stupačkami zo Sokolej doliny, jedna z náročnejších túr v parku. K Závojovému vodopádu sa však možno dostať aj jednoduchšie a to z bodu Kláštorisko. Tak či onak jedinečná príroda Slovenského raja, v ktorej sa v dokonalej harmónii spája voda a zem za návštevu stojí, aj samotný Závojový vodopád je ukážkou majstrovstva Matky prírody.
9. Machový vodopád
Ďalším prírodným klenotom Slovenského raja je aj osem metrov dlhý Machový vodopád. Jeho pomenovanie je odvodené od faktu, že ho tvoria vodné prúdy stekajúce po stene zarastenej machom. Vodopád sa nachádza pri vyústení rokliny Malý Kyseľ, ktorá je turisticky menej náročná než Sokolia dolina, je tak dostupnejší väčším množstvám turistov než Závojový vodopád. Táto dolina je tiež spolu s Veľkým a Vyšným Kyseľom súčasťou celku Kyseľ, v ktorom možno obdivovať aj ďalšie prírodné lákadlá, ako sú bralá, tiesňavy, podzemné krasové útvary či jaskyne.
10. Hájské vodopády
Pokračujeme vodopádmi ležiacimi v krasovej tiesňave Hájska dolina medzi obcami Háj a Hačava, v košickom okrese. Skupinka tunajších vodopádov sa volá Hájske vodopády, ale zvykne sa im hovoriť aj Vodopády Hlboký jarok a tvorí ich deväť vodopádov, známy je hlavne Stredný Hájsky vodopád, Hájsky vodopád nad mostom a Veľký Hájsky vodopád. Vodopády merajú v priemere 5 metrov, pôsobia skutočne magickým dojmom a sú jedným z najkrajších pokladov Slovenského krasu. Ak Vám zvýši po návšteve Hájskej doliny známej svojimi vodopádmi ešte čas, nezabudnite sa ísť pozrieť aj do blízkej Zádielskej tiesňavy, jej vysoké skalné útvary Vás tiež ohromia.
Ubytovanie v okolí
11. Vodopády Studeného potoka
Vodopády bežne označované aj ako Studenovodské vodopády nájdete v regióne Vysokých Tatier, konkrétnejšie v závere Malej a Veľkej Studenej doliny. Ako ich samotné meno naznačuje, napájajú ich vody Studeného potoka vytvárajúce prekrásne kaskády, aké nielen v Tatrách nemajú obdoby. Spomedzi Vodopádov Studeného potoka najviac vynikajú Obrovský, Malý, Veľký, Dlhý a Skrytý vodopád. Okolie vodopádov križujú početné turistické trasy, z ktorých si možno zvoliť napríklad modrú značku z Tatranskej Lomnice, červenú zo Skalnatého plesa či zelenú z Hrebienka.
12. Dúhový vodopád
Náš zoznam top 12 vodopádov na Slovensku uzatvárame vodopádom situovaným v Kláštorskej rokline na území Národného parku Slovenský raj. Dosahuje výšku 8, 5 metrov a podobne ako v prípade ostatných šiestich vodopádov rokliny, aj Dúhový vodopád vznikol v dôsledku činnosti potoka tečúceho spopod Kláštoriska do rieky Hornád. Najlepší prístup k vodopádu ponúkajú Hrabušice, Letanovce a Spišské Tomášovce, pričom výlet k nemu môžete skvelo prepojiť s turistikou po ďalších lákavých zákutiach tohto prekrásneho národného parku.