Kúpalisko ŠRZ Drienok - Mošovce
Súčasťou Športovo - rekreačného zariadenia Drienok je kúpalisko pozostávajúce z plaveckého a detského bazéna, bazéna určeného pre neplavcov a bazéna spojeného so šmýkačkou. Kúpalisko je otvorené od mája do septembra, v piatok a sobotu umožňuje aj večerné kúpanie a v areáli máte k dispozícii tiež možnosti občerstvenia, ihriská pre loptové hry, preliezky pre deti či priestor pre cyklistov a používanie kolieskových korčúľ.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Za volaním zimných športov za z Mošoviec môžete vydať do strediska v Jasenskej doline, kde vás očakáva štvorsedačková lanovka, sedem vlekov a deväť zjazdoviek. Niektoré trasy disponujú umelým zasnežovaním a ponukou večerného lyžovania, pričom osobitná trasa je venovaná fanúšikom bežeckého lyžovania. K stredisku taktiež náleží korčuliarska ľadová plocha, snowtubing, lyžiarska a snowboardová škola, predajňa a požičovňa lyžiarskych potrieb, ski servis a občerstvenie.
KAM S DEŤMI?
Milovníkov koní s nadšením privíta farma Jack Mošovce, domov čistokrvných shagya - arabských a plnokrvných arabských koní. Farma má pre vás pripravenú možnosť vodenia na koni, vychádzky na koni v okolitej prírode, jazdu na koči alebo jazdu na koni v spoločnosti lektora v areáli cvičiska.
Pôsobivá neogotická kaplnka slúži ako Mauzóleum rodiny Révayovcov a zároveň v nej objavíte Múzeum mošovských remesiel, otvorené po dohode alebo na požiadanie. Expozícia múzea pozostáva z rozličných predmetov, ktoré vám predstavia remeselné cechy pôsobiace kedysi v obci, vrátane kováčov, klobučníkov, kožušníkov alebo stolárov.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Zaujímavosti Mošoviec približuje od roku 2010 aj náučný chodník pozostávajúci z 8 informačných tabúľ a dostupný tak pešky, ako aj na bicykli. Chodník vedie popri kúpalisku, Baronovom hrobe, orechovej aleji, rybníkoch a Čerňákove až k miestnemu kaštieľu s parkom a zakončuje sa pred budovou obecného úradu.
Vydajte sa na prechádzku do malebného anglického parku, ktorý obklopuje miestny kaštieľ a v ktorom uvidíte záhradný pavilón, krásne jazierko aj rozličné slovenské i exotické dreviny, vrátane ginko biloba. Park vás privedie i do prostredia chráneného areálu Mošovské aleje, kde rastú jasene, gaštany či lipy.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Skvelú polohu obce sa rozhodne oplatí využiť pre turistiku v rámci Národného parku Veľká Fatra. S menej náročnou prechádzkou sa spája prechod Blatnickou a Gaderskou dolinou, ktorý si môžete spestriť o výlet k ruinám Blatnického hradu. Aktívnych turistov zláka i výstup na majestátne vrchy pohoria ako sú Tlstá, Ostrá a Drieňok, z ktorých sa naskytajú prekrásne panoramatické výhľady na Turiec.
Popri turistike sa regionálne zaujímavosti dajú objavovať aj na bicykli, pričom zvoliť si možno viaceré cyklotrasy rôznej dĺžky a náročnosti. Priamo cez obec napríklad vedie cyklotrasa Podhorím Veľkej Fatry, ktorá Mošovce spája s mestom Turčianske Teplice a obcami Blatnica, Folkušová, Necpaly, Belá - Dulice a Sklabiňa. Pokiaľ by ste dostali chuť na väčšiu výzvu, zvoľte si 52 km dlhý Cyklo okruh Turcom, prostredníctvom ktorého spoznáte región do najmenších podrobností.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Spestrite si pobyt v Mošovciach účasťou na niektorom z lákavých obecných podujatí, z ktorých najznámejších je tradičný Mošovský jarmok pripadajúci na začiatok októbra. Popri trhovom predaji sa spája i s lahodnou gastronómiou, kultúrnym programom, tematickými výstavami či veselou tancovačkou. Počas roka nechýbajú ani iné lákavé akcie, akými zvyknú bývať Mošovské zimné radovánky, Festival klobás, Maškarný ples, Oslava slovanstva a ďalšie.
KAM ZA HISTÓRIOU?
K hlavným dominantám obce možno zaradiť historický Révayovský kaštieľ pochádzajúci z druhej polovice 18. storočia a vybudovaný podľa rokovovo - klasicistického slohu. Dnes sa kaštieľ nachádza v súkromných rukách a obklopuje ho prekrásny park v anglickom štýle.
V Mošovciach môžu priaznivci sakrálnej architektúry obdivovať Kostol Najsvätejšej Trojice postavený v neogotickom slohu počiatkom 20. storočia, ako aj evanjelický kostol z 19. storočia, ktorého stavba sa riadila neoklasicistickou architektúrou.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Nie každému je známe, že z Mošoviec pochádza významný slovenský básnik Ján Kollár, autor impozantnej lyricko - epickej skladby Slávy dcera. Jeho život a dielo pripomína zrekonštruovaný rodný dom Jána Kollára, do ktorého možno vstúpiť po dohode s odbornou lektorkou.