12 krás Oravskej Lesnej, ktoré nemožno minúť

Najmladšia obec Oravy je domovom nielen medzi deťmi obľúbenej Oravskej lesnej železnice aj lyžiarskeho strediska Orava Snow. Jej okolím prechádza Lesnícky náučný chodník a tiež CHKO Horná Orava so svojím najvyšším bodom Babia hora. Oravská Lesná leží zároveň pri Kysuciach, čo dokazuje jej blízkosť k Múzeu kysuckej dediny Vychylovka a prírodnej pamiatke Vychylovské prahy. Prostredníctvom dovolenky v tejto idylickej obci tak máte možnosť spoznať dva unikátne regióny v slovensko - poľskom pohraničí a dopriať si fantastické zážitky pre celú rodinu.
KAM SA ÍSŤ OKÚPAŤ?
Oravská priehrada
Rozľahlá priehrada právom označovaná za Oravské more je vyhľadávaným miestom rekreácie pri vode a to hlavne v oblasti Slanickej osady. Z tej sa dá loďou dostať na Slanický ostrov umení, známy mnohými vtáčími druhmi a kostolíkom s expozíciou Oravskej galérie. Oravskú priehradu možno využívať na kúpanie, vodné športy, výletné plavby aj rybolov.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Lyžiarske stredisko Orava Snow
Priamo pri obci sa v prostredí Oravských Beskýd rozkladá lyžiarske stredisko Orava Snow, pričom sneh sa v ňom udržuje po viac než polovicu roka. Disponuje viacerými zjazdovkami prevažne ľahkej a strednej obtiažnosti a prepravu lyžiarov zabezpečujú dve štvormiestne lanovky a tri vleky, z toho jeden je využívaný pre potreby lyžiarskej školy pre deti. Súčasťou strediska je tiež Snowboard park a prechádza ním 5 km dlhá bežkárska trať Lehotská - Hrebeň. V neposlednom rade tu nájdete ski servis, požičovňu lyží, reštauráciu a dokonca aj wellness centrum s vírivkami, saunami a oddychovou časťou vybavenou okrem iného biliardom, stolným futbalom a tenisom.
KAM S DEŤMI?
Oravská lesná železnica

Pre deti, ale aj ich rodičov predstavuje Oravská lesná železnica skvelý zážitok a je jednou z najlákavejších atrakcií Oravskej Lesnej. Za správu železnice nesie zodpovednosť Oravské múzeum a zatiaľčo v minulosti sa používala pri ťažbe dreva, dnes slúži turistom.Tých preváža po 3, 5 km dlhej trase od nástupnej stanice Tanečník pri Oravskej Lesnej, v ktorej funguje historická expozícia vo vlakovom depe, detské ihrisko, pávia voliéra a predajňa suvenírov. Od Tanečníka vlak smeruje do sedla Beskýd, kde má krátku pauzu, počas ktorej si rozhodne vystúpte na tunajšiu vyhliadkovú vežu a navštívte goralskú drevenicu. Neskôr sa vláčik vracia späť do stanice Tanečník, pričom celá jazda oravskou lesnou železnicou aj s prestávkami trvá asi hodinu a 10 minút.
Súkromná hvezdáreň
V Oravskej Lesnej natrafíte na hvezdáreň patriacu astronómovi Mojmírovi Murínovi vybavenú viacerými astronomickými ďalekohľadmi, z ktorých jeden sa pýši titulom najväčším svojho druhu na území Slovenska. Nájdete pri nej aj slnečné hodiny, obdobné ako tie, ktoré pán Murín vytvoril pred obecným úradom a na náučnom chodníku. Hoci je hvezdáreň v súkromných rukách, jej majiteľ ňou ochotne prevedie školské exkurzie alebo skupiny návštevníkov zaujímajúcich sa o astronómiu a nočnú oblohu. Návštevu odporúčame dohodnúť si priamo s ním vopred.
KAM ÍSŤ NA PRECHÁDZKU?
Lesnícky náučný chodník

Od roku 2005 funguje v blízkosti obce Lesnícky náučný chodník s dĺžkou 3, 7 km a deviatimi zastávkami približujúcimi mnohé zaujímavé informácie o tunajšej prírode, jej ochrane a lesníckych aktivitách. Chodník prechádza Oravskou Magurou a čiastočne aj CHKO Horná Orava a jeho začiatok leží pri základnej škole neďaleko obecného úradu v Oravskej Lesnej. V prípade záujmu a výletu väčšej skupiny môžete požiadať aj o sprievodcu z Lesnej správy v Zákamennom, ktorý tiež poskytne dodatočný odborný výklad.
Vychylovské prahy
Táto prírodná pamiatka sa nachádza na rieke Vychylovka pri kysuckej obci Nová Bystrica, neďaleko Oravskej Lesnej. Prahy pripomínajúce menšie vodopády tu vznikli v dôsledku riečnej erózie v koryte s dĺžkou okolo 150 m a šírkou do 30 m. Pri Vychylovských prahoch stojí aj socha Panny Márie venovaná obetiam cholery a toto miesto možno navštíviť po ceste do skanzenu Vychylovka.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Chránená krajinná oblasť Horná Orava

Oravská Lesná je spolu s obcami Beňadovo, Lomná, Novoť a Rabčice súčasťou CHKO Horná Orava, ktorej rozloha presahuje 58 tisíc hektárov. V rámci CHKO sa môžete venovať rekreačným aktivitám pri Oravskej priehrade alebo si zvoliť turistiku, napríklad v podobe túry na najvyšší vrch Hornej Oravy, Babia hora (1725 m n. m.) pri slovensko - poľskej hranici, ktorá sa spája s fantastickými výhľadmi do širokého okolia. Privedú vás sem žltá a červená značka zo Slanej vody pri Oravskej Polhore, prípadne zelená značka z poľskej strany. O tom, že túru na vrchol Babej hory obľuboval aj Karol Wojtyla, teda neskorší pápež Ján Pavol II. svedčí pamätná tabuľa, ktorá je tu umiestnená.
Rycierova hora

Vrch Kysuckých Beskýd učupený priamo na hranici Slovenska s Poľskom dosahuje výšku 1225 metrov nad morom a predstavuje nenáročný turistický cieľ dostupný z oboch strán hranice. Pokrývajú ho bujné lesy a výlet k hore si môžete predĺžiť o prechádzku k poľskému sedlu Przelecz Halny, odkiaľ sa ponúka pekný výhľad. K Rycierovej hore vás privedie zelenou farbou značený chodník z Vychylovky pri Novej Bystrici, ktorý sa neskôr v sedle Príslop napája na modrú trasu.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Folklór, tradície a podujatia
V Oravskej Lesnej pôsobí viacero súborov ľudovej hudby, vystupujúcich tak v rámci Slovenska, ako aj v zahraničí. Sú nimi Fľajšovan, mládežnícky súbor Fľajšovanček, folklórna skupina Tanečník a Ľudová hudba Chudobovci. Zároveň sa obyvatelia obce venujú tradičným remeslám a prácam ako je rezbárstvo, drotárstvo, výroba syrových korbáčikov, pečených čajov, vianočných dekorácií a oblátok či bižutérie zo živice a prírodných mydiel. Čo sa týka podujatí, tie zahŕňajú rôzne akcie rodinného, športového a kultúrneho charakteru. Môžete navštíviť napríklad februárové Psie záprahy, májovú Lesňansku heligónku, júnový festival Folklór bez hraníc alebo augustový cyklopretek Orava a Kysuce cez kopec.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Kostol sv. Anny

Kostol slúži obyvateľom Oravskej Lesnej od roku 1914, kedy nahradil pôvodný drevený kostolík. Postavený je prevažne z kameňa a pokrýva ho strecha z drevených šindľov. Počas svojej existencie si Kostol sv. Anny prešiel viacerými opravami, vďaka čomu si aj v súčasnosti zachováva krásny a originálny vzhľad.
Múzeum kysuckej dediny Vychylovka

Skanzen v prírode pri neďalekej Novej Bystrici predstavuje typické kopaničiarske osídlenie regiónu a ľudovú architektúru zatopených obcí Riečnica a Harvelka. Nájdete tu usadlosť u Hruškuliaka so sýpkou a stodolou, Kaplnku Panny Márie Ružencovej pôvodom zo Zborova nad Bystricou, najstarší obytný dom Kysúc pochádzajúci z Oščadnice či pastierske cholvárky. Múzeum kysuckej dediny Vychylovka je zároveň domovom jedinečnej historickej lesnej úvraťovej železnice, ktorá je dodnes v prevádzke ako jediná svojho druhu v Európe a ktorá bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Vychylovské skálie
Prírodná pamiatka situovaná na úpätí Rycierovej hory je vlastne rozsiahlym zoskupením skál rôznych veľkostí a tvarov ležiacimi v zarastenom lese. Dostanete sa k nej ak odbočíte buď z modrej trasy vedúcej z Príslopu na Rycierovu horu alebo zo zelenej smerujúcej z Vychylovky do sedla Príslop.