1. HERLIANSKY GEJZÍR
Národná prírodná pamiatka je raritným príkladom studeného gejzítu nielen v rámci Slovenska, ale aj Európy. Herliansky gejzír je dominantou obce Herľany v blízkosti Košíc, kde po prvýkrát vyrazil na povrch v roku 1872 pri budovaní kúpeľov. K približne 25 minút dlhej erupcii vody obsahujúcej množstvo minerálov dochádza pôsobením kysličníka uhličitého pravidelne každých 34 až 36 hodín. Voda z gejzíra pritom môže vystreliť až do pôsobivej výšky 20 metrov a okolité Slanské vrchy vynikajú aj ďalšími turistickými možnosťami.
Chcem navštíviť Herliansky gejzír
Náučný chodník Šomoška vedúci okolo obce Šiatorská Bukovinka v okrese Lučenec vám priblíži mnohé zaujímavosti miestnej národnej rezervácie. Deväť metrov vysoký Kamenný vodopád bol vytvorený pod vplyvom sopečnej činnosti z početných viachranných čadičových stĺpov pred miliónmi rokov. Spoločnosť mu robí neďaleké kamenné more z bazaltu, ktoré v priebehu 13. storočia poslúžilo ako stavebný materiál pri výstavbe hradu Šomoška. Hoci dnes je už z hradu zrúcanina, stále dokáže zapôsobiť a spolu s kamenným vodopádom predstavujú atraktívny tip pre výlet.
Chcem navštíviť Kamenný vodopád Šomoška
Na prvý pohľad nenápadná obec Korňa v okrese Čadca sa môže pochváliť výnimočným pokladom v podobe jediného výtoku ropy na povrchu v oblasti Strednej Európy. Korňanský ropný prameň je prírodnou pamiatkou, kde ropa občas vyteká spolu s metánom a vytvára drobné jazierko. Zaujímavosťou je, že s toutou ropou miestni obyvatelia kedysi aj kúrili a svietili, dnes je však už známe, že ložisko nie je natoľko rozsiahle, aby sa tu ťažba ropy vyplatila. V okolí sa nachádza aj najväčšia kysucká lipa a lesy plné húb a lesných plodov.
Chcem navštíviť Korňanský ropný prameň
Milošová, časť mesta Čadca ukrýva nezvyčajné tajomstvo, prírodnú pamiatku nazývanú Skalné alebo Kamenné gule Megoňky. Ide o súbor skál guľatého tvaru, ktorých priemer sa pohybuje od 10 centimetrov až do rozmerov vyše dva a pol metra. Ich pôvod nie je presne známy, zrejme však vznikli už v období praveku a na povrch sa dostali až v čase prác v kameňolome Padyšák v 80. rokoch minulého storočia. Skalné gule Megoňky predstavujú najväčšie zoskupenie podobných objektov v rámci Európy a vašu pozornosť si tak určite zaslúžia.
Chcem navštíviť Skalné gule Megoňky
Na pomedzí Jelšavy a Štítnika natrafíte v Slovenskom rudohorí na magickú Ochtinskú aragonitovú jaskyňu, ktorej nádherná výzdoba nemá v Európe obdoby. Ihlicovú, špirálovitú a obličkovú formu dáva dekorácii minerál aragonit, ktorým je intenzívne posiata predovšetkým sieň príznačne nazvaná Mliečna dráha. Nečudo, že návštevníci sa tu cítia, akoby sa ocitli pod holým nebom plným hviezd. V regióne si môžete všimnúť aj ďalšie jaskyne zapísané spoločne do Zoznamu svetového dedičstva ľudstva UNESCO, ako napríklad Domicu alebo Gombaseckú jaskyňu.
Chcem navštíviť Ochtinskú aragonitovú jaskyňu
V Kremnických vrchoch obklopujúcich obec Badín neďaleko Banskej Bystrice sa ukrýva tajuplný Badínsky prales. Je chránený ako národná prírodná rezervácia a navštíviť sa tak dá prostredníctvom odbornej exkurzie alebo po náučnom chodníku s lesníckym sprievodcom. Účelom podobných opatrení je zachovanie pôvodného a nedotknutého vzhľadu miestnych lesov, v ktorých rastú stáročné jedle a žijú vzácne druhy živočíchov, ako napríklad mlok karpatský alebo rys ostrovid. Podobnou charakteristikou a významom sa vyznačuje aj Dobročský prales pri Čiernom Balogu.
Chcem navštíviť Badínsky prales
Región Liptov je bohatý na výskyt travertínov, čo dokazujú napríklad Bešeňovské a Sliačske travertíny. V mestskej časti Ružomberka, Jazierce môžete v krásnom prostredí Veľkej Fatry navštíviť aj Jazierske travertíny. Táto prírodná pamiatka pod vplyvom svojej vlhkosti vytvára pôsobivú travertínovú terasu, doplnenú o menší vodopád, jazierko a jaskynný otvor. V lokalite rastú mnohé vzácne rastlinné druhy a výlet si možno spestriť tiež o spoznanie blízkeho kaskádovitého Jazierskeho vodopádu s výškou do 10 metrov.
Chcem navštíviť Jazierske travertíny
Vo Vihorlatských vrchoch nájdete turisticky vyhľadávanú prírodnú pamiatku, Sninský kameň. Je príkladom vyvreniny z andezitu a člení sa na Malý a Veľký Sninský kameň. Poskytuje pôsobivý výhľad na široké okolie, v ktorom uprostred hlbokých lesov vyniká ako žiarivý klenot jazero Morské oko. Obe zaujímavosti sú prístupné po chodníkoch vedúcich zo Sniny či obcí Remetské a Zemplínske Hámre. Váš výlet si v prípade záujmu môžete predĺžiť aj o Sninské rybníky, kde funguje atraktívne prírodné biokúpalisko.
Chcem navštíviť Sninský kameň a Morské oko
Kúpeľný areál vo Vyšných Ružbachoch v okrese Stará Ľubovňa sa môže pochváliť zbierkou sôch Medzinárodného sochárskeho sympózia aj viacerými prírodnými kuriozitami. Najväčšiu pozornosť si spomedzi nich zaslúži jazierko Kráter respektíve Ružbašský kráter, čo je travertínová vodná plocha naplnená termálnou vodou. Jazierko dosahuje priemer 20 m a maximálnu hĺbku tri metre, pričom kúpanie je v ňom vzhľadom na jeho chránený štatút zakázané. Namiesto toho môžete nerušene relaxovať v miestnom termálnom kúpalisku Izabela.
Chcem navštíviť Ružbašský Kráter
Zaujímavou prírodnou pamiatkou sa vo svojom okolí môže pochváliť aj obec Limbach v okrese Pezinok. Limbašská vyvieračka leží na území Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty, kde je jej zdrojom Studený potok. Intenzita vyvieračky závisí od množstva zrážok v lokalite a tak sa môže stať, že v niektorých dňoch je výdatnejšia ako inokedy. Jej maximálna výdatnosť sa však všeobecne pohybuje okolo 120 litrov za sekundu. V okolí sa oplatí navštíviť tiež zrúcaninu hradu Biely Kameň či Malokarpatské múzeum a zámok v Pezinku.
Chcem navštíviť Limbašskú vyvieračku
V neposlednom rade vás na Slovensku môže počas potuliek prekrásnou Rajeckou dolinou tiež Skalný budzogáň situovaný na úpätí vrchu Žibrid. Pohodlný prístup k nemu ponúka značený chodník, na ktorý sa možno dostať z obce Zbyňov v okrese Žilina alebo z Rajeckých Teplíc. Netradičný skalný útvar nie je svojmu menu nič dlžný, pričom jeho kuriózny tvar popisujú viaceré povesti. Neďaleko môžete navyše natrafiť na nemenej svojráznu Poluvsiansku skalnú ihlu učupenú v blízkosti obcí Poluvsie a Porúbka.
Chcem navštíviť Skalný budzogáň