Plaváreň a kúpalisko v Spišskej Novej Vsi
V meste Spišská Nová Ves máte k dispozícii krytú plaváreň s 25 m dlhým plaveckým bazénom, bazénom pre neplavcov a wellness službami v podobe parnej a fínskej sauny, masáží a masážneho prístroja ceragem. Počas letnej sezóny môžete využiť aj kúpalisko pozostávajúce z detského, plaveckého a troch neplaveckých bazénov. Zároveň v ňom nájdete ihriská pre loptové hry, reštauráciu a bufety.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Jednou z lákavých možností lyžovačky v okolí obce je napríklad Resort Levočská dolina, kde vás čakajú štyri umelo zasnežované zjazdovky rôznej náročnosti, štvorica vlekov a detský lanový vlek. Fanúšikom bežeckého lyžovania je venovaných 10 km udržiavaných tratí a z ďalších služieb strediska možno spomenúť lyžiarsku školu a škôlku, skiservis a požičovňu lyžiarskych potrieb.
KAM S DEŤMI?
Prechádzku po meste môžete začať na Radničnom námestí, ktorému dominuje Rímskokatolícky farský kostol Nanebovzatia Panny Márie. Jeho veža je vďaka výške 87 m najvyššou na Slovensku a dá sa ňu vystúpiť. Prezrite si aj tunajšiu Radnicu, Provinčný dom či Redutu a následne sa vydajte do Zoologickej záhrady v parku Madaras. Tu deti poteší pohľad na jazierko s vodným vtáctvom, tigra usurijského, medveďa hnedého, orangutana z Bornea a ďalšie domáce a exotické živočíšne druhy.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Pokiaľ chcete váš pobyt v oblasti Slovenského raja začať nenáročnou vychádzkou, zamierte zo Spišských Tomášoviec na Soviu skalu. Absolvovanie tejto trasy vám zaberie približne dve a pol hodiny a prejdete počas nej cez Džurkovec a Čingov až na skalnú terasu, z ktorej sa dá kochať pohľadom na raj aj Vysoké Tatry v pozadí a neskôr zostúpiť do miestnej časti obce Smižany, Maša.
V blízkosti obce funguje vyhľadávané turistické stredisko Čingov, ktoré je začiatkom mnohých túr v rámci Slovenského raja a zároveň si v ňom môžete zahrať volejbal alebo zapožičať horské bicykle. Poľahky sa z neho dostanete aj k prírodnej rezervácii Čingovské hradisko, kde bolo objavené slovanské osídlenie z čias mladšej doby kamennej.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Spišské Tomášovce sú skvelým východiskom pre túru na impozantnú skalnú stenu s menom Tomášovský výhľad. V nadmorskej výške 667 m n. m. vám ponúka prekrásne scenérie národného parku aj vzdialenejšieho okolia. Ak by ste mali záujem, môžete si od výhľadu odskočiť aj do lokality Kláštorisko, ktorou prechádzajú početné turistické trasy a kde uvidíte ruiny kartuziánskeho kláštora datovaného až do 14. storočia.
Nemenej lákavou alternatívou je túra národnou prírodnou rezerváciou Prielom Hornádu popri rieke Hornád. Nielenže vás na nej čaká prekrásna príroda, pôsobivé výhľady či kuriózne skalné útvary, ale aj poriadna dávka adrenalínu počas prechodu s pomocou reťazí, stupačiek a mostíkov. A zároveň sa všeličo nového dozviete z početných informačných tabúľ.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Popri turistike umožňuje aktívny pohyb aj lezecká stena horolezeckého klubu Climbeer v základnej škole Povýšenia sv. Kríža v Smižanoch. Na ploche 100 m štvorcových a do výšky 4 m je na nej umiestnených do 500 chytov a pokiaľ sa rozhodnete si ju vyskúšať, dohodnite si vopred telefonicky vašu návštevu.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Za najvýznamnejšiu možno považovať Kostol sv. Michala archanjela, ktorý bol podľa gotického slohu postavený v priebehu 14. storočia a neskôr prestavaný na základe klasicistického vzoru v polovici 19. storočia. K jeho umeleckým zaujímavostiam patria obrazy sv. Kataríny Alexandrijskej, sv. Matúša či sv. Antona a Panny Márie. Obecná časť Hadušovce je zas domovom spočiatku renesančnej a neskôr prestavanej kúrie zo 17. storočia.
Ak sa zaujímate o ľudovú kultúru a regionálnu históriu, nevynechajte návštevu Národopisného múzea v Smižanoch, ktoré spravuje Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi. Jeho expozícia vás zasvätí do tajov tradičných spišských remesiel, tvorby textilu a ľudových krojov či baníctva a pastierstva. V prípade záujmu zavítajte aj do neďalekého Rodného domu kapitána Jána Nálepku.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Od roku 2010 funguje v oblasti Kláštoriska pietny cintorín venovaný spomienke obetí Slovenského raja. Tvoria ju tabuľky s menami zosnulých a zoznam osôb, ktorí sa zaslúžili o ochranu a rozvoj národného parku.