Vodná nádrž Liptovská Mara
Kde inde si možno lepšie vychutnávať vodné radovánky ako pri Liptovskom mori? Najväčšia vodná nádrž Slovenska je ideálnym rekreačným cieľom pre celú rodinu. Dá sa v nej kúpať, loviť ryby alebo vyskúšať rozličné vodné športy a atrakcie, napríklad jachting, surfing, plavbu člnom, nafukovacím banánom či vodným bicyklom. Možnosť podrobného spoznania Liptovskej Mary okrem toho dávajú aj vyhliadkové plavby a cyklotrasa obchádzajúca vodnú nádrž v dĺžke 39 km.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Za lyžovačkou sa z Liptovskej Sielnice môžete vydať trebárs do asi 10 km vzdialeného strediska Podbreziny pri Liptovskom Mikuláši. Objavíte tu jeden vlek a zjazdovku strednej obtiažnosti dlhú 550 metrov a slúžiacu aj potrebám večerného lyžovania. Bežkárska trať naproti tomu meria dva kilometre a je pravidelne upravovaná. Nechýba samozrejme skiservis, požičovňa športových potrieb a občerstvenie.
KAM S DEŤMI?
Vrch Úložisko čnejúci sa nad Liptovskou Marou hostí Havránok, ktorý je zároveň národnou kultúrnou pamiatkou, archeologickým náleziskom aj múzeom v prírode. Pár storočí pred Kristom tu žili príslušníci keltského kmeňa Kotínov a neskôr Slovania, pričom po tomto osídlení boli objavené viaceré stopy v podobe keramiky, hradieb či bronzových a železných objektov. Aby ste si lepšie dokázali predstaviť, ako to tu v minulosti vyzeralo, boli v Havránku v autentickej podobe zrekonštruované pôvodné obydlia aj stavby využívané pre účely obrany, poľnohospodárstva a náboženstva. Trvalú expozíciu popritom spestrujú v letnej sezóne rozličné podujatia.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Dve doliny v Chočských vrchoch neďaleko Liptovskej Sielnice sú považované za jedno z najkrajších miest nielen v rámci Liptova, ale aj celého Slovenska. Môžete ich prejsť osobitne alebo aj spoločne prostredníctvom náučného chodníka. Začiatok túry značenej modrou farbou leží v obci Prosiek a pokračuje Prosieckou dolinou cez najužší bod Vráta k rázcestiu Vidová. Tu sa možno rozhodnúť či budete naďalej sledovať hlavný chodník alebo si spravíte odbočku k miestnemu vodopádu Červené piesky s výškou 15 metrov. Od rázcestia sledujete opäť modrú značku plošinou Svorad až na vrchol Prosečného. Nasleduje klesanie sedlom Ostruhy a dolinou Borovianky, známou vďaka mlynom Oblazy. Pokračuje sa Kvačianskou dolinou až do dedinky Kvačany, kde sa chodník končí a späť do Prosieku vás dostanú vlastné nohy pešky, autobus alebo taxík.
V blízkosti brehu vodnej nádrže sa rozprestiera borovicový háj, ktorý bol v roku 1978 vyhlásený za chránený areál pod správou štátnej ochrany prírody Tatranského národného parku. Jeho rozloha presahuje päť a pol hektára a háj je príjemným miestom pre pokojnú prechádzku počas pobytu v Liptovskej Sielnici.
KAM NA TURISTIKU?
Ak by vás Prosiecka dolina očarila natoľko, že by ste v nej chceli pobudnúť aj dlhšie, môžete sa z nej vybrať nielen do Kvačianskej doliny, ale aj na vrch Pravnáč s nadmorskou výškou 1206 metrov. Predtým zdoláte tiež vrch Lomné a vzhľadom na výraznejšie prevýšenie je túra o niečo náročnejšia. Existuje však ale aj jednoduchší variant a tým je výstup na Pravnáč z Liptovskej Anny po značenom chodníku. Z vrcholu sa ponúka pôsobivý výhľad na región aj na Tatry, pričom príroda Chočských vrchov je tu rovnako krásna ako v blízkych dolinách.
Buď z Prosieku Prosieckou dolinou alebo z blízkej obce Veľké Borové sa vám ponúka taktiež výstup na Prosečné, čiže 1307 metrov vysoký vrchol Chočských vrchov. Oba chodníky sú po celej svojej dĺžke dobre značené a môžete si počas nich všímať krasové škrapy, ktorými sú svahy Prosečného typické. Z vrcholu máte ako na dlani krásne panorámy Liptova, Tatier aj Oravy, ktoré vás zaručene nenechajú chladnými.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Ak by ste si z vašej návštevy Liptovskej Sielnice radi odniesli unikátny zážitok, odskočte si k aquaparku Tatralandia, pri ktorom funguje atrakcia Hurricane Factory. Jej hlavným magnetom je veterný tunel, v ktorom sa vznášate pôsobením rýchlo prúdiaceho vzduchu nad zemou. Zvoliť si možno medzi začiatočníckou verziou Funflight a profesionálnejším programom Sportflight.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Tri horské objekty sú súčasťou náučného chodníka zákutiami Prosieckej a Kvačianskej doliny v Chočských vrchoch a objavíte ich pri sútoku potôčikov Borovianka, Hutianka a Ráztočianka. Pozostávajú z horného gejdošovského mlyna, dolného brunčiakovského mlyna s pílou a bývalej furmanskej krčmy. Niekdajší štvrtý mlyn odniesla v minulosti vysoká voda, zvyšné Mlyny Oblazy sa ale podarilo zrekonštruovať a tvoria tak významnú technickú pamiatku Liptova.
Malebný kostol sídliaci v blízkej obci Liptovské Matiašovce zaujme na prvý pohľad svojou fotogenickosťou. Jeho múry sú bielej farby, zatiaľčo strecha na kostolnej veži je výrazne červená a celý kostol sv. Ladislava obkolesuje opevnenie, v ktorom sa nájdu viaceré bašty a strielne, stojace na tomto mieste už po niekoľko storočí.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Za pozornosť okrem toho stojí aj o niečo vzdialenejší kostol sv. Anny v obci Liptovská Anna. Ten je datovaný až do 13. storočia, vďaka čomu ide o najstarší kostol horného Liptova, ktorý zároveň dal meno svojej domovskej obci. O niečo neskôr ho značne poškodil požiar, stále je však naň v spoločnosti jeho drevenej zvonice a menšieho cintorína pekný pohľad.