1. SLOVENSKÁ ÚSTREDNÁ HVEZDÁREŇ
Naša najstaršia hvezdáreň bola založená v roku 1871 pod taktovkou dr. Mikuláša Konkoly-Thege, ktorý jej venoval veľkú časť svojho života. Vo svojich priestoroch v parku mesta Hurbanovo v okrese Komárno vás zoznámi nielen s vlastnou históriou, ale aj hviezdnymi konšteláciami a slnečnou sústavou. Ak je nebo jasné, umožňuje jeho pozorovanie astronomickým ďalekohľadom a aj za nepekného počasia premietne filmy Let na Mesiac, Štyri ročné obdobia, Dva kúsky skla, Slnečná sústava a Ibex. Pre školákov organizuje Slovenská ústredná hvezdáreň astronomický krúžok a jej priestory sú často využívané na rozličné súkromné a verejné podujatia, vrátane školských exkurzií a vedeckých konferencií.
Chcem navštíviť Slovenskú ústrednú hvezdáreň
Toto observatórium je s nadmorskou výškou 2632 m n. m. najvyššie položeným miestom, z ktorého sa na Slovensku pozoruje nebo nad nami. Observatórium na Lomnickom štíte stojí od roku 1962 a spoločne ho využívajú pre svoje pozorovania dve inštitúcie, Slovenský hydrometeorologický ústav a Astronomický ústav Slovenskej akadémie vied. Obe zamieravajú hlavnú pozornosť na Slnko a jeho korónu vyznačujúcu sa magnetickým poľom. Observatórium je vedeckým pracoviskom svetového významu, hoci jeho budova je čiastočne prístupná aj turistom, ktorých sem dovezie lanovka od Skalnatého plesa a ktorým sa naskytuje majestátny pohľad na krásu Vysokých Tatier a širokého okolia.
Chcem navštíviť observatórium na Lomnickom štíte
Zariadenie hrdiace sa menom Milana Rastislava Štefánika sídli na vrchole Svinná hora v Hlohovci. Svoj základ má v Astronomickom krúžku, funguje od roku 1958 a popri vedeckých aktivitách sa sústredí na spopularizovanie astrónomie medzi širokou verejnosťou. Hvezdáreň a planetárium M. R. Štefánika tak organizuje školské exkurzie, astronomické pozorovania, tematické prednášky a výstavy, ako aj audiovizuálne a ďalšie programy napríklad Fantastickú cestu o slnečnej sústave. Vlastní druhý najväčší ďalekohľad v SR a tiež unikátnu sekciu planetária, v ktorom sa ocitnete priamo pod premietnutou oblohou plnou hviezd a planét. V Hlohovci nevynechajte počas vášho pobytu ani miestny kaštieľ a Vlastivedné múzeum.
Chcem navštíviť Hvezdáreň a planetárium M. R. Štefánika
Od roku 1973 šíri vedomosti o astronómii a iných vedách aj Krajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom. Poskytuje tematické programy pre širokú verejnosť, školské exkurzie aj záujmové krúžky z regiónu stredného Pohronia. Možno z neho tak napríklad pozorovať vesmírne objekty prostredníctvom ďalekohľadu v hvezdárni a na strope planetária, zúčastniť sa audiovizuálnych prednášok a besied alebo si na terase pozrieť slnečné hodiny a solárne panely. V hvezdárni sa pravidelne konajú rozličné akcie s témou Večer pod hviezdnou oblohou, Planetárium deťom či umelecko - relaxačné a hudobné programy. Výlet možno spojiť s prechádzkou k ruinám hradu Šášov alebo na Šibeničný vrch.
Chcem navštíviť Krajskú hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella
Hvezdáreň v Humennom bola založená v roku 1952 ako astronomické centrum oblasti Horného Zemplína. Ponúka pozorovanie neba ďalekohľadom, odborné besedy, filmové prednášky a videoprogramy. Pod správu Vihorlatskej hvezdárne zároveň spadá Astronomické observatórium v Kolonickom sedle na rozhraní Vihorlatu a Bukovských vrchov, kde sa uskutočňuje väčšina vedeckej činnosti. Observatórium pracuje od roku 1999 a disponuje Vihorlatským národným teleskopom, najväčším svojho druhu u nás. Medzi podujatia hvezdárne patria Perzeidy, cyklotúra Astrobikers, konferencia Kolos, astrostáž Variable a vedomostné a výtvarné súťaže. V Humennom si všimnite aj miestny kaštieľ so skanzenom a Vihorlatské múzeum.
Chcem navštíviť Vihorlatskú hvezdáreň
Pravovisko využívané pre astronomické a meteorologické účely vzniklo vo výške 1783 m n. m. v roku 1943 pod dozorom RNDr. Antonína Bečvářa, ktorý ho neskôr ubránil aj pred zničením nemeckými vojakmi. Prvé observatórium na Slovensku je výraznou dominantou Skalnatého plesa vo Vysokých Tatrách s dvomi kupolami a dvojicou ďalekohľadov používaných pre zisťovanie polohy komét, asteroidov a pozorovanie hviezd. Observatórium Skalnaté pleso spravuje od 50. rokov 20. storočia Slovenská akadémia vied a turistom je prístupné v priebehu roka počas viacerých Dní otvorených dverí, hoci jeho exteriér môžete samozrejme obdivovať kedykoľvek počas vášho výletu k plesu.
Chcem navštíviť observatórium Skalnaté pleso
Vrch Urpín nad Banskou Bystricou kedysi vlastnil obrannú vežu z čias protitureckých bojov, pričom na mieste tejto vartovky sa od roku 1961 nachádza hvezdáreň, dnes spadajúca pod správu hvezdárne v Žiari nad Hronom. Vo hvezdárni v Banskej Bystrici sa uskutočňuje teleskopom a ďalekohľadom denné aj nočné observovanie Slnka, meteorov, astronomických úkazov a ďalších zaujímavostí vesmíru. Nechýbajú odborné prednášky, besedy, filmové premietania či astronomické večery a verejnosti je hvezdáreň prístupná po rezervácii aj počas hromadných návštev. Pri objekte si možno po výstupe na Urpín oddýchnuť na terase pri ohnisku a neskôr pokračovať výlet spoznávaním krás a pamätihodností Banskej Bystrice.
Chcem navštíviť hvezdáreň v Banskej Bystrici
Hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste otvorila svoje brány vedcom a verejnosti po prvý krát v roku 1986 a v súčasnosti spadá do pôsobnosti Krajskej hvezdárne v Žiline. Popri odbornej činnosti organizuje Kysucká hvezdáreň sídliaca v miestnej časti Suľkov početné prednášky, exkurzie, besedy, filmové premietania, astrotýždeň, stálu výstavu Vesmír očami detí a samozrejme aj pozorovanie nočnej a dennej oblohy. Súčasťou hvezdárne je tiež model slnečnej sústavy a sekcie Hviezdne nebo, Cesta planét so slnečnými a analemickými hodinami a Geopark s ukážkami kysuckých hornín. V okolí odporúčame navštíviť aj vzácny kaštieľ Radoľa a pútavé Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke s dobovou lesnou železnicou.
Chcem navštíviť Kysuckú hvezdáreň
Hvezdáreň a planetárium Prešov sa sústreďuje na šírenie poznatkov o vesmíre medzi školákmi, predškolákmi, pedagógmi, záujmovými skupinami a ďalšou verejnosťou. Ťažiskom jeho ponuky je slnečná fotosféra a vzdelávanie budúcich astronómov a samozrejmosťou sú audiovizuálne programy, videoprojekcie, večery v spoločnosti ďalekohľadu, tematické výstavy a podobne. Veľmi obľúbená je predovšetkým umelá hviezdna obloha planetária, ktorá sa využíva aj pri rozprávkových a hudobných podujatiach. Hvezdáreň je situovaná na vyvýšenej polohe na Dilongovej ulici a po jej návšteve sa neváhajte potúlať ani historickou časťou mesta Prešov s množstvom pamätihodností a fotogenických miest.
Chcem navštíviť hvezdáreň a planetárium Prešov
Vlastnou hvezdárňou sa od roku 1988 honosí aj mesto Partizánske. Jej kupola ukrýva šošovkový ďalekohľad, ktorý sa dá spojiť s kamerou a týmto spôsobom premietať pozorované objekty do prednáškovej sály. Hvezdáreň v Partizánskom sa nachádza v mestskej časti Malé Bielice a verejnosti je pravidelne k dispozícii pre pozorovanie vesmírnych telies a úkazov. Hvezdáreň organizuje aj rôzne besedy, školenia, prednášky, celonočné pozorovanie a návštevu spojenú s relaxom pri ohnisku. Okrem rozličných podujatí je vyhľadávaný tiež jedinečný detský tábor Letné astronomické bádanie konajúci sa prvý augustový týždeň a v blízkom okolí hvezdárne sa možno ísť pozrieť aj na letohrádok Babylon a kaštieľ v Brodzanoch.
Chcem navštíviť hvezdáreň v Partizánskom